• Головна
  • Українська мода як історія нації. У Слов'янську відбувся практичний семінар з історії національного вбрання
17:25, 24 листопада 2016 р.

Українська мода як історія нації. У Слов'янську відбувся практичний семінар з історії національного вбрання

Вчора у Слов'янському краєзнавчому музеї в рамках проекту "Музей відкрито на ремонт" відбувся надзвичайно цікавий семінар від фахівців Українського інституту моди Юрія Мельничука та Людмили Свівцевої-Климчук. 

Український національний костюм втілює в собі історію народу, його долю, культуру і традиції. Одяг зберігає в собі особливості різних культурних епох, історичних періодів України та національну пам'ять. 

Вбрання може розказати регіональну приналежність, статус людини, вік та навіть сімейний стан. Все це проявляється в крої, вишивці, декорі, колірних особливостях і прикрасах. Поділитись зі своїми знаннями в галузі історії української моди у Слов'янськ приїхали фахівці з Київа - етнографи Юрій Мельничукй та Людмила Свівцева-Климчук. 

Українська мода як історія нації. У Слов'янську відбувся практичний семінар з історії національного вбрання, фото-1

Для всіх слухачів лекції почуте стало справжнім відкриттям. Етнографи буквально розруйнували всі стереотипи сучасності щодо бачення українського народного вбрання. Кожна деталь національного костюму мала своє сакральне значення і несла за собою певний зміст. Всі доповнення до необхідного вбрання з давніх часів несли в собі естетичні вподобання українців. Тут планка піднімалася настільки високо, що не кожна традиція інших народів могла конкурувати з давньоукраїнською.

Обов’язковими для пращурів були пояси і головні убори. Навіть взуття не мало такого поширення та ідейно-смислового навантаження, як названі вище аксесуари. За жіночим головним убором найчастіше визначали як статки родини, її соціальний статус, так і вік власниці. Тут просто-таки величезна за кількістю добірка назв і різновидів, і перелічити основні буде доволі проблематично. Насамперед, це очіпок, хустина, вінок, кептур та багато інших.

В ході розмови спеціалісти наглядно продемонстрували одяг різних періодів та регіонів України. Журнал VOGUE разом з фахівцями Українського інституту історії моди створив проект "100 років", в якому показано 7 образів українок та українців. Відео, зняте в рамках цього проекту, демонструє красу та розкіш національного святкового вбрання кінця ХІХ – початку ХХ ст. з Слобожанщини, Буковини, Полісся, Гуцульщини тощо. 

Власне, у чоловічих образах представлених у проекті "Етно VOGUE" показане вбрання з приватної колекції, яке притаманне саме Слов'янському району Донецької області. 

На жаль, у музеях країни дуже мало представлено експонатів народного вбрання нашого краю. Як зазначив Юрій Мельничук, для того, щоб мати цілісну картину, треба спочатку дослідити старі села, населені пункти, яким вже 300 і більше років. Звідти можна максимально записати фольклор, зібрати речові пам'ятки і артефакти. 

"Реалії історичні такі, що дійсно цей регіон інтернаціональний по духу і тут не можна казати, що все буде тільки лише українське. Тоді ми будемо знову мати дисбаланс, тому що люди по крові і по духу є вихідцями з інших етносів. Тому шановливе ставлення до своїх коренів повинно бути прищеплене людям, але ж це починається в першу чергу з поваги до тої землі, на якій вони проживають навіть якщо це не етнічні українці", - розповів Юрій Мельничук. 

Українська мода як історія нації. У Слов'янську відбувся практичний семінар з історії національного вбрання, фото-2
Українська мода як історія нації. У Слов'янську відбувся практичний семінар з історії національного вбрання, фото-3

Кожен елемент народного вбрання є частинкою, покликаною посилити елемент інший. Використовуючи народний костюм в тій чи іншій сфері сучасного життя, слід першочергово досягти відповідності між різними деталями. Також має велике значення послідовність вдягання традиційних елементів одягу. Це продемонстрували у майстер-класі коментуючі кожну деталь вбрання.

"Історія моди досліджує не тільки народні костюми. Можна поїхати набрати вишивки чи сорочок і радіти з цього, але ж ми це вирвали із контексту, з культурного простору і наща радість з того дуже коротка. Далі треба дослідити а як же ті люди жили, яких пісень співали, що ще до тієї сорочки могло носитися. Все більше мови йде про те, щоб робити інтегровані дослідження кожного осередку і регіону. Не узагальнювати, а максимально показати всі нюанси та особливості. Це так цінно і особливо - зібрати те, що залишилось", - зауважив Юрій Мельничук.

Українська мода як історія нації. У Слов'янську відбувся практичний семінар з історії національного вбрання, фото-8
Українська мода як історія нації. У Слов'янську відбувся практичний семінар з історії національного вбрання, фото-9

Найцікавіші моменти семінару ви можете подивитись у нашій відеодобірці: 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Славянск #новости #музейвідкритонаремонт #лекція #національневбрання #історіямоди
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...