• Головна
  • Процес енергозбереження у Слов’янську йде зі скрипом
22:57, 13 березня 2017 р.

Процес енергозбереження у Слов’янську йде зі скрипом

В умовах невпинного зростання тарифів на комунальні послуги та постійних загроз енергосистемі України через бойові дії на Донбасі, перед місцевою владою гостро постає питання розвитку енергозбереження. Досягають її шляхом зменшення споживання енергії за рахунок використання меншої кількості енергетичних послуг. Міська влада має турбуватись про добробут членів своєї громади, тому повинна робити конкретні кроки на шляху до зменшення витрат. Що конкретно робить Слов’янська міська рада у питаннях енергозбереження, дослідили координатори руху «Сильні громади» за спеціально розробленою методологією.

Після оцінювання ефективності Слов’янської міської ради у бюджетному процесі, друге дослідження стосувалось конкретних кроків міської влади у питанні енергозбереження. За методологією «Сильних громад» Слов’янська міська рада у дослідженні щодо енергозбереження набрала усього 3 бали з 11 можливих.

Така низька оцінка є об’єктивною, адже політикою енергозбереження у Слов’янську почали займатись лише влітку 2016 року.

Показовий факт – рішення «Про затвердження Програми впровадження політики енергозбереження у м. Слов’янську на 2016-2018 роки» і «Про отримання гранту від НЕФКО для фінансування інвестиційного проекту «Впровадження проекту енергозбереження в м. Слов’янськ» були прийняті на одній сесії міськради 29 липня 2016 року. Виконком клопотав перед Слов’янською міськрадою про затвердження програми 7 червня 2016 року. Тобто ситуація склалась таким чином, що міська рада подавалась на грант, навіть не маючи затвердженої програми енергозбереження. Виглядає, як сплановані кроки для отримання грошей і не більше. Певна річ, залучення іноземних коштів для капітального ремонту закладів охорони здоров’я та мережі зовнішнього освітлення є потрібним кроком. Але з боку це виглядає не як бажання Слов’янської міськради дійсно подбати про енергозбереження, а банально отримати гроші, прикриваючись програмою впровадження енергозбереження.

Процес енергозбереження у Слов’янську йде зі скрипом, фото-1

Координатори руху «Сильні громади» надіслали однакові запити до міських рад щодо надання документації та інформації про бюджетний процес.

Процес енергозбереження у Слов’янську йде зі скрипом, фото-2

А ось, що у відповідь надала Слов’янська міська рада. З неї дізнаємось, що план дій сталого енергетичного розвитку міста тільки планується розробляти. Пункт про надання методології оцінки скорочення споживання енергії громадою був проігнорований.

Процес енергозбереження у Слов’янську йде зі скрипом, фото-3

Загалом, методологія зроблена таким чином, що по кожному пункту визначальними є 3 моменти. Перший – прийняття або наявність відповідного акту, другий – оприлюднення на сайті міської ради, третій – навігаційна доступність цього документу. Через те, що на офіційному сайті документів та інформації щодо політики енергозбереження у Слов’янську або немає, або складно знайти. Через таку закритість у оприлюдненні суспільно важливих даних Слов’янська міськрада втратила чимало балів.

Угода мерів

11 вересня 2015 року міська рада Слов’янська прийняла рішення «Про приєднання до Європейської ініціативи «Угода мерів». Приєднанням до Угоди мерів Слов’янська міськрада засвідчила реалізацію політики сталого енергетичного розвитку. Це рішення можна знайти тільки за пошуком. У вкладці «Енергозбереження» на головній сторінці сайту, де б йому було доречніше знаходитись, публікуються лише новини з сайту Держагентства з енергоефективності та енергозбереження України.

Процес енергозбереження у Слов’янську йде зі скрипом, фото-4

Бачимо, що до вересня 2016 року мав бути поданий План дій для сталого енергетичного розвитку. Станом на березень 2017 року його тільки планується розробляти, що є порушенням укладеної форми приєднання, підписаної ще Олегом Зонтовим.

Програма впровадження політики енергозбереження

Як ми вже згадували, це рішення було прийняте лише 29 липня 2016 року, в той же день, коли було вирішено укласти договір про грант з НЕФКО на 580 тисяч євро. Абсурд в тому, що на офіційному сайті Слов’янської міськради цього рішення немає. Так, воно є серед сотень прийнятих рішень на порталі «Ваш депутат», однак таке важливе для міста рішення чомусь приховується владою міста. Пересічний користувач сайту це рішення не знайде. Через це до оцінки за параметром було отримано лише 0,5 балу, замість 1, якби рішення було опубліковано на зручній вкладці «Енергозбереження».

Така сама ситуація з Планом заходів щодо впровадження політики енергозбереження у Слов’янську на 2016-2018 роки та здійсненням щоденного моніторингу споживання енергоносіїв у бюджетній сфері міста. План заходів та моніторинг споживання енергоносіїв йдуть додатками до рішення «Про затвердження Програми впровадження політики енергозбереження». Відшукати їх можна тільки на порталі «Ваш депутат». Сайт Слов’янської міської ради такою інформацією не володіє. Чергова втрата балів.

Енергоменеджер

Цілий 1 бал могла б отримати міськрада, якби документально була затверджена посада енергоменеджера. Формально ним можна було б назвати начальника Управління інвестицій, енергоефективності та зовнішніх відносин Слов’янської міської ради. Однак згідно затвердженого положення цього управління все, що робить ця структура конкретно у енергозбереженні, вкладено у трьох пунктах.

Процес енергозбереження у Слов’янську йде зі скрипом, фото-5

А в обов’язках начальника управління шаблонний текст, який підходить до інших структурних підрозділів міської ради.

Співробітництво з міжнародними організаціями

Слов’янська міська рада може сміливо записати у свій актив залучення міжнародників до впровадження енергозбереження. Згідно з наданої відповіді на запит, міськрада співпрацює одразу з трьома міжнародними організаціями в різних напрямках. У рамках Меморандуму про співробітництво між Проектом USAID та Слов’янською міськрадою була отримана допомога у проведенні семінарів, підготовки інвестиційних пропозицій та підготовки і проведення кампанії з інформування громадськості. Також Слов’янськ став одним з переможців проекту ПРООН, в рамках проекту якого міськраді надають консультативну допомогу експерт та радник у сфері енергоефективності. Третім є згадуваний договір на грант з НЕСКО на 580 тисяч євро.

З плюсів, що у Слов’янської міської ради надано у вільному доступі – це розпис місцевого бюджету, він іде додатками до рішення «Про міський бюджет».

Слов’янська міська рада досить неохоче публікує суспільно важливу інформацію. Когнітивний дисонанс у тому, що ці дані створюють для влади позитивний імідж. А замовчування цієї інформації дає абсолютно протилежний ефект. З незрозумілих причин енергозбереженню на сайті міської ради приділяється мінімум уваги. Хоча ми відзначили, що у залученні міжнародного досвіду та коштів у Слов’янська є значні зрушення.

Також ми звернули увагу, що Слов’янська міськрада не подавалась на грант під власну програму впровадження політики енергозбереження, а навпаки – програма була прийнята для укладання договору на грант. Це засмучує. На підтвердження цього маємо факт, коли міськрада не проводить освітню діяльність щодо енергозбереження, а мешканців не залучують до енергоощадних технологій.

У підсумку Слов’янськ набирає усього 3 бали з 11 за методологією «Сильних громад». Це лише 27% ефективності у впроваджені політики енергозбереження.

До міськради Слов’янська надіслані пропозиції з вирішенням проблем за підсумками дослідження. Наразі чекаємо відповіді на пропозицію. Сподіваємось на продуктивну співпрацю, яка є у інтересах розвитку та підзвітності громаді Слов’янська.

Активісти руху «Сильні громади» продовжують аналізувати ефективність роботи органів місцевого самоврядування Слов’янська та оцінять, наскільки високим є рівень ефективності місцевої ради.

Координатор руху «Сильні громади» у Слов’янську Богдан Красовський

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Енергозбереження #інвестиції #розвиток #моніторинг
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...