• Головна
  • Слов'янськ: Зміни за період незалежності. Спогади і думки людей
LifeStyle
16:32, 23 серпня 2018 р.

Слов'янськ: Зміни за період незалежності. Спогади і думки людей

LifeStyle
Слов'янськ: Зміни за період незалежності. Спогади і думки людей

До Дня незалежності України журналісти сайту 6262.com.ua зібрали спогади і думки людей про те, що відбувалося у місті і країні за ці роки.

Які головні зміни і досягнення країни за цей час, що запам'яталося найбільше, чого не вистачає та які очікування. Про це розповідали люди журналістам.
____________________________________________________________

Сергій, 61 рік

Не відчувався день незалежності 1991 року у Слов'янську. Хоча сам Сергій на вибори ходив, підтримував незалежність країни, а після голосував за Левка Лук'яненка як президента України.

Розуміння національності і країни

Те, що він українець, Сергій розумів завжди, завдяки найкращому другу, у якого в сім'ї завжди про це говорили. Не через виховання у школі, чи настрої в місті тоді дізнавалися про таку націю як українці.

Більшість не відділяли себе від інших країн тодішнього Радянського союзу. І навіть після проголошення незалежності більшість мешканців Слов'янська не розуміли, як це - бути окремою країною.

Святкування Дня незалежності

Перший спогад Сергія про святкування Дня незалежності України припадає на 1992 рік. Тоді він з дружиною поїхав до Києва. Там був ярмарок і свято. Тоді день незалежності став справжнім святом. По місту люди ходили гарні, веселі, нарядні.

Дуже яскраво Сергій згадав, як під час їхньої прогулянки Подолом, там сиділи  музиканти і грали на бандурі. Слова пісні він пам'ятає і досі. Зі сміхом він повторює: "Закувала зозуленька в зеленому лузі, Ох як тяжко нам жилося в радянськом союзі".

Слов'янськ: Зміни за період незалежності. Спогади і думки людей, фото-1

Спогади про початок незалежності

Реальне розуміння того, що починається новий етап в житті країни Сергій отримав тоді, коли у місті, та і країні загалом, почали змінювати гроші. Сергій згадує, як його дружина цілий рік відкладала гроші, а коли вони їх отримали, то все, на що їх вистачило - зубна щітка і паста.

Як раз тоді почався розвиток бандитського руху у місті. В бандити переходили всі, хто міг - спортсмени, військові, поліцейські.

Почався активний період приватизації державного. Всім працівникам на заводах і фабриках видали ваучери - наче зробивши їх частинами цих підприємств. Багатьох тоді обманули, додав Сергій.

Через те, що держава менше цікавилася підприємствами, багато з них позакривалися. 

Головне досягнення незалежності

Головним досягненням незалежності для українців стала можливість самореалізації. Так вважає Сергій. Окрім того чоловік додає: з'явилася свобода, демократія, відкрилися закриті архіви. Великим досягненням стало і налагодження стосунків з Європою і можливість людей подорожувати без перешкоджень.

А ще, з початком незалежності, в Україні почав розвиватися бізнес.
______________________________________________________________

Максим, 32 роки

Коли в Україні проголосили незалежність, Максим був ще дитиною. Ріс у селі. Але і там тоді відчувалося, що відбувається щось важливе. Люди ходили политізовані, навіть у селі.

Святкування Дня незалежності

Перше святкування Дня незалежності Максим згадує 1994 року. На свято вони пішли з родиною. За власним бажанням. 

На Донбасі по-різному відносяться до святкування Дня незалежності, каже Максим. Але більшість людей - пасивні. Можливо це через те, що люди живуть в промисловому регіоні.

По всій Україні є люди, які сприймають цей день, як буденність, свято, або просто вихідний. Але на загальному плані люді на Донбасі менш патріотичні.

Слов'янськ: Зміни за період незалежності. Спогади і думки людей, фото-2

Головні досягнення і поразки незалежності

Головне досягнення тієї незалежності, каже Максим, ця війна. Не в прямому сенсі. Найважливіше досягнення Україні те, що люди добровільно стали на захист держави.

Зараз вже є покоління, яке готове боротися за державу, вкладати всього себе в будівництво країни.

На питання, в чому головний розвиток країни, Максим без затримки відповідає: "Розвиток йде завжди, поступовими кроками".

Консолідація нації і волонтерська місія народу - це головні досягнення незалежності нашої країні, - каже Максим.

Окрім того, залізна завіса впала і Україна має змогу користуватися західними технологіями, що також є великим плюсом. А ще це допомогло в розвитку туризму: не тільки ми можемо подорожувати, але і до нас.

Та є і проблеми, які досі не вирішили в Україні. Головними Максим називає хабарництво та вибірність правосуддя. Чоловік пояснює - наразі закон діє не для всіх. Як приклад цитує: "Моїм друзям все, а ворогам - закон". Але це все прийшло у спадщину з Радянського Союзу, тому має шанс на викорінення.

Мінусом стало і те, що велика кількість гарних спеціалістів зараз виїжджає за кордон через те, що держава не може достатньо забезпечувати роботу професіоналів.

"Будь-який успіх - це довга і кропітка праця", - додає Максим.

______________________________________________________________

Тетяна, 29 років

Тетяна, зрозуміло, що не пам'ятає першій день незалежності в Україні. Тоді вона була зовсім маленькою. Але запам'яталося головне - настрій. "Незалежність - це круто. Але тоді було круто не для всіх".

Перші спогаді про незалежну Україну

Перший спогад Тетяни про День незалежності не дуже яскравий. Був вихідний, всі відпочивали і святкували. До дівчинки підійшов хрещеній и сказав: "Сьогодні той день, коли Україна стала незалежною".

Тоді думки маленької дівчинки булі зайняті зовсім іншим: ляльками і цукерками. Тільки згодом у школі вона почала розуміти, в якій державі живе і яку національність має.

Зміни під час незалежності

За 27 років незалежності не змінилося майже нічого, - каже Тетяна. Країну розкрадають, спеціалісти виїжджають з України за кордон, корупцію не перемогти.

Проте, Тетяна вважає, що у українців ще є шанс. Але свою незалежність треба будувати самим, а не чекати допомоги від Європи чи Америки.

"Мало бути незалежним, треба мати розуміння, що це таке", - додає в кінці Тетяна.

_____________________________________________________________

Станіслав

Початок незалежності України Стас згадує як важкий для людей час. Тоді почалися проблеми з грошима. Вводили купони. Люди ставали мільйонерами через інфляцію.

В 1991 році реально більшість людей голосували за незалежність України. Спочатку був підйом, люди вірили в краще. А згодом зіштовхнулися з проблемами: гроші, приватизація,  відсутність роботи.

Перші спогади про незалежну Україну

Перше, про що згадує чоловік - купони. "Такий товстий, дешевий папір, без жодного захисту. Нагадувало гроші з "Монополії", - розказує Станіслав.

Тоді на все був великий дефіцит. Головною метою людей було - знайти гроші, щоб прогодувати сім'ю. Багато людей тоді погоджувалися працювати просто за їжу.

Пів Слов'янська, згадує Стас, тоді моталися в інші міста і країни, щоб торгувати.

З часом питання грошей вирівнялося. Замісто купонів ввели гривні. У порівнянні з попередніми, це і гроші були справжніми.

Ще однією особливістю початку незалежності Україні став бандитизм, який значно зріс. У місті з'явилися озброєні люди, кожен другий носив з собою ніж. Пізніше почалися справжні рейди, під час яких ловили  озброєних людей.

Зараз ця ситуація змінилася.

2014 рік багато чого поміняв, додає Стас. До цього року більшість мешканців залишались інертними. Розуміння того, що країна - це і є ти, не було.

_____________________________________________________________

Ірина, 58 років

Ірина народилася в радянському союзі, розуміння того, що вона живе в Україні, не було. Навіть після того, як вони всі разом з друзями і рідними ходили голосувати за незалежність країни.

Слов'янськ: Зміни за період незалежності. Спогади і думки людей, фото-5

Розуміння незалежності

До війни 2014 року я патріотизмом не відрізнялася, - каже Ірина. Навіть не задумувалась про таке.

Патріотизм народився в той момент, як по телевізору побачила мапу Криму, на якій загорялися червоним захоплені Росією населені пункти. В радянському союзі не виховували любов до України. А в нашому місті і після проголошення незалежності жоден з президентів цього не робив, - додає Ірина. Під час Помаранчевої революції вперше у нас заговорили за Україну і за історію.

Головне досягнення незалежності

Головним досягненням незалежності є наша незалежність, каже Ірина. Відчуття свободи, воля народу - це досягнення.

А розвиток країни...

Лише в 2014 році Слов'янськ почав розвиватися як українське місто. На цьому почали робити акцент, про це не соромляться говорити.

Святкування Дня незалежності

Перше свято до Дня незалежності, яке чітко пам'ятає Ірина - 2014 року. Описати своїх емоцій жінка не може. Але додає, що особисто для неї це було велике свято.
Цей день для неї став днем надії. 

______________________________________________________________

У кожного свої спогади і думки щодо того, як змінилася наша Україна за цей час. Зараз сміливі українці роблять все для того, аби наша країна і надалі залишалася незалежною.

Поділіться своєю історією і спогадами про початок шляху незалежної України!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов'янськ #новини #незалежність #серпень #люди
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Спецтема
В настоящее время в Славянске идут интенсивные процессы развития и становления гражданского общества - независимых, СМИ, общественных организаций, бизнес ассоциаций и просто активных людей, которым есть что сказать на абсолютно разные темы в это время хороших перемен. Блог - это персональный сайт интересной личности или организации.
Оголошення
live comments feed...