21 червня - день літнього сонцестояння, або "сонцеворот"

21 червня - День літнього сонцестояння. Це - найдовший день у північній півкулі Землі.

У момент сонцестояння точки сходу і заходу Сонця перестають рухатись. Попри те, що літо з цієї миті тільки починає набирати обертів, Сонце вже повертається до осені. З того часу світловий день піде на спад, і вже до 22 вересня, до осіннього рівнодення, темний час доби превалюватиме надднем.

Літній сонцеворот належить до язичницьких свят. В день літнього сонцестояння за старих часів відзначали свято середини літа — Літу. Цього дня стрибали через багаття, співали пісень, купалися, танцювали і веселилися. Це свято втілює достаток, родючість, щастя, життєрадісність.

До традицій Купайла відносяться такі обряди, як збір цілющих трав, запалювання вогнів, купання або обливання водою, ворожіння, святковечастування.

Цікаво, що і у кельтів з цим днем пов'язано чимало повір'їв проте, що в День літнього сонцестояння все нечисте має особливу силу. Оскільки нечисту прийнято відганяти вогнем, уцей день всі святкові заходи проводяться в основному навколо багаття або ритуального вогню. При цьому люди приносять на свято багато зелені і квітів, які символізують початок нового життя, народження любові і шлюбу.

Крім цього, до наших днів дійшов ще один обряд — уцю ніч незаміжні дівчата повинні сплести вінки і, вставивши вних запалені свічі, спустити на воду. В деяких регіонах водилося, щоб потенційні наречені збиралися нижче за течією і намагалися виловити вінок своєї майбутньої дружини. В деяких регіонах доля дівчини передрікалася за «поведінкою»віночка.

Сміливці вцю ніч шукають цвіт папороті, що обіцяє тому, хто його знайде, щастя. На світанку народне святозакінчується.

Багато наших сучасників вірять, що вони не втратили своєї життєздатності і магії. Вони вважають, що в ці дні енергія сонця досягає своєї величезної сили і дає потужний заряд для ворожби та програмування долі на щасливі події, добробут і успіх.