Що робити, якщо сонце влітку «боляче вкусило або вдарило по голові»

Стовпчик термоментра протягом останніх двох тижнів упевнено демонструє температуру вище +30, а на небі жодної хмаринки. Тож випадки сонячних опіків та ударів у таку погоду – не рідкість.

Влітку сонячні опіки та удари зазвичай асоціюються із відпочинком на пляжі. Але від цього можна постраждати і за межами пляжу в повсякденному житті, адже бувають випадки, коли доводиться проводити багато годин під сонцем, а сховатися у прохолодне приміщення немає ніякої можливості.

У попередній публікації ми писали про те, як правильно засмагати на відпочинку. Але для того, ади ортимати сонячний опік чи удар, достатньо просто походити по справах містом між 12 годиною для та 16 годиною вечора.

Тому пропонуємо кілька порад на випадок, якщо ви все ж отримали сонячний опік, сонячний чи тепловий удар.

Якщо отримали сонячний опік

Швидше сховайтеся від сонця в прохолодне місце. Змочіть шкіру холодною водою, покладіть на шию та пах міхур з льодом загорнутий у чисту тканину або холодні компреси.

Охолодіть ділянку шкіри, яка зазнала опіку, прохолодною водою, або льодом на 5-10 хвилин, або холодним компресом. Можна прийняти прохолодний душ.

Пийте багато рідини.

Якщо з’являються пухирі, треба накласти стерильні пов'язки з неспиртовими антисептиками та водорозчинними мазями. Пухирів можуть з’явитися на 2-4 добу. Не чіпайте їх та не лопайте.

Якщо пухирів багато і вони більше ніж 1 см в діаметрі, якщо підвищена температура чи не минає біль - зверніться до лікаря.

Не виходьте на відкрите сонце, поки опік не загоїться. Носіть легкий одяг з натуральних тканин, який прикриватиме уражену ділянку.

Включіть в раціон броколі, шпинат, печінку, моркву, перець, смородину. Вони допоможуть відновитися після опіку. 

На 5-6 день після отримання опіку можна мастити уражені ділянки кремами чи мазями.

Якщо отримали сонячний чи тепловий удар

Центр громадського здоров’я називає такі симптоми теплового та сонячного удару:

  • теплові висипання: скупчення червоних прищиків або маленьких пухирців;
  • м’язові спазми в руках, ногах або животі;
  • короткочасна втрата свідомості; 
  • підвищення температури тіла;
  • нудота;
  • блювота;
  • втома;
  • слабкість;
  • головний біль;
  • запаморочення;
  • відсутність пітливості, гаряча, червона або рум’яна суха шкіра;
  • швидкий пульс;
  • утруднене дихання;
  • галюцинації;
  • дезорієнтація.

У кожного симптоми можуть різнитися, тому потрібно бути уважним та у будь-якому випадку зателефонувати до екстреної медичної допомоги.

Перша допомога при тепловому ударі:

Якщо ви відчули перші симптоми теплового удару, негайно викличте швидку допомогу. Якщо у вас немає можливості викликати медичну допомогу, слід зробити наступне:

Зайдіть в прохолодне кондиціоноване приміщення;

Зніміть тісний одяг, розв'яжіть краватку, зніміть взуття;

якщо є можливість, оберніться вологим простирадлом або ввімкніть вентилятор, прийміть прохолодний душ або ванну. Ще можна прикласти до області шиї, спини, пахв і паху мішечки з льодом;

Випити літр води з додаванням двох чайних ложок солі;

У жодному випадку не пийте алкоголь, чай, каву, капучино, оскільки вони порушують терморегуляцію.

Сонячний удар – це різновид теплового. Ось що радить ДСНС:

Під час надання першої допомоги необхідно швидко перенести постраждалого в прохолодне місце, покласти на спину, піднявши дещо ноги, зняти або розстебнути одяг.

Змочити голову холодною водою або покласти на неї змочений холодною водою компрес.

Зробити холодні примочки на лоб, тім`я, потилицю, на пахові, підключичні, підколінні, пахвові ділянки, де зосереджено багато кровоносних судин.

Можна зробити вологе обгортання або протерти тіло постраждалого шматочком льоду, облити його прохолодною водою, але обережно і не довго.

У важких випадках слід одразу звернути увагу дихання постраждалого, перевірити, чи не порушена у нього прохідність дихальних шляхів. Виявивши, що язик запав, а в роті є блювотні маси, повернути голову постраждалого на бік і очистити порожнину рота бинтом або носовою хустинкою, накрученою на палець.

Якщо дихання слабке або його немає, терміново почати робити штучне дихання методом “рот у рот” чи “рот у ніс” до появи самостійного глибокого дихання.

Якщо відсутній пульс, а зіниці розширені і не реагують на світло, слід зробити штучне дихання і непрямий масаж серця.

Будьте обережні та бережіть себе.

Приєднуйтесь до нас у Viber та підписуйтесь в Instagram