Світ ще ніколи не був так близько від Третьої світової війни. Що відбувається

Сьогодні у світі склалась одна з найнесприятливіших безпекових ситуацій з часів Другої світової війни.

Повномасштабна війна в Україні, ймовірно, стала каталізатором розморозки старих конфліктів, які “спали” багато років. Про те, які точки на карті світу можуть стати “гарячими”, читайте у нашому матеріалі. 

Китай і Тайвань

Останнім часом напруга зростає між Китаєм і Тайванем. Пекин не контролює острів із 1949 року, але й досі вважає його своєю територією і не підтримує спроби Тайваня будувати дипломатичні відносини з іншими країнами, забороняючи відвідувати острів. У 2005 році Китай навіть прийняв закон про застосування воєнної сили проти Тайваню, якщо його влада вирішить проголосити свою незалежність де-юре.

Сам же Тайвань підтримує дипломатичні відносини з 13 країнами-членами ООН, має фактичні зв’язки з більшістю країн світу через свої представництва і досить розвинену економіку. Сполучені Штати підтримують зв’язок з Тайванем, хоча й зберігали обережність у цьому питанні до цього часу. 

Багато людей вважають, що саме тут, у Тайванській протоці, може спалахнути військовий конфлікт між Сполученими Штатами та Китайською Народною Республікою. Китай готовий до радикальних військових дій для відстоювання Тайваню, а Сполучені Штати не хочуть допустити його анексії. На відміну від комуністичної КНР, у Тайвані встановлена демократія, а США є головним союзником і фактичним гарантом безпеки Тайбею, хоч офіційно і не визнали незалежність Тайваню.

Спікер палати представників Конгресу США Ненсі Пелосі, згідно з заявою високопосадовців в уряді Тайваню, відвідає цю країну, всупереч погрозам Китаю. Пекін же неодноразово попереджав Вашингтон про серйозні наслідки такого візиту та погрожували збити літак зі спікеркою.

Сьогодні зранку у ЗМІ почали писати, що Пелосі прибуде до Тайваню пізно ввечері 2 серпня. Китай у свою чергу посилив свою військову риторику, бронетехніка КНР проводить “тренування” в провінції Фуцзянь, що межує з Тайванем, винищувачі піднято і знаходяться в протоці між Тайванем та Китаєм.

Місцеві ЗМІ повідомляють, що Тайвань готує свої бомбосховища через зростання напруженості з Китаєм. 

Косово та Сербія 

В останні дні липня головною темою новин були відносини між частково визнаним Косово та Сербією. Нагадаємо, Сербія досі вважає Косово своїм автономним краєм. 

Загострення розпочалось із заяви Косово про заборону сербських документів з 1 серпня. З цього дня мала розпочатись видача спеціальних документів при в'їзді в Косово для громадян Сербії, а сербські документи вважались би недійсними. Це стосувалось також автомобільних номерів. Прем’єр-міністр Косова Альбін Курті заявив, що це дзеркальні дії, адже Сербія вже вдавалась до подібних рішень. 

Сербія не визнала рішення Косова. Голова МЗС Сербії Нікола Селакович заявив, що косовська влада "буквально готує пекло найближчими днями" для сербів, які там живуть. Президент Сербії Олександр Вучич заявив, що армія Косова готує напад на північну частину Сербії і зазначив, що ніколи країна ще не перебувала у такому складному становищу. Тоді однопартієць Вучича Владімір Джуканович висловився, що "Сербія буде змушена почати денацифікацію Балкан". 

Міжнародні сили під керівництвом НАТО KFOR, які відповідають за забезпечення стабільності в Косові, готові були втрутитися у конфлікт у разі порушення безпеки. 

У ЗМІ тоді писали про рух військової техніки зі сторони Белграда, зведення барикад місцевими сербами у Косово, надходили повідомлення про заблокований кордон Косова із територією, підконтрольною уряду Сербії та навіть стрілялину.

Пізніше відбулись переговори у Генштабі сербських збройних сил із командуванням контингенту місії НАТО KFOR за участю президента Сербії Олександра Вучича. Косовські лідери «мали контакти та провели зустрічі з американськими та європейськими міжнародними учасниками».

У результаті уряд Косово відклав виконання рішення щодо проїзних документів і автомобільних номерних знаків на 30 днів. Поки на кордоні Сербії і частково визнаним Косово розбирають барикади. Як ситуація складатиметься надалі - невідомо. 

Сайт міста Слов’янська активно слідкує за ситуацією. Більше читайте у наших наступних матеріалах. 

Читайте також: 

Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)

Слідкуйте за нами в Instagram

Та телеграм: https://t.me/news6262