19:17, 29 квітня
Як росіяни намагаються пропагувати та вербувати дітей України через ігри - приклади і коментарі
Російські прибічники займаються пропагандою не лише відкрито у ЗМІ чи соцмережах, але також прихованою, наприклад, через ігри. У такий спосіб вони намагаються просунути свої фейки та наративи на українських дітей, які зазвичай у цих іграх проводять доволі багато часу.
Ми поспілкувалися з декількома батьками, викладачами та кіберполіцією і дізналися, як зазвичай росіяни спілкуються в іграх з українськими дітьми, про що говорять, та як реагують самі українці на це.
Для початку варто зазначити, що росія активно пропагує як себе, так і срср у комп’ютерних та мобільних додатках ще здавна.
Але активне протистояння українців та росіян в онлайн-просторі ігор почалося якраз з анексією Криму та початком війни.
Те, що навіть у іграх росія прагне висвітлювати свою “правду”, доводять висловлювання їхньої влади. У 2023 році президент рф володимир путін заявив про необхідність створення своїх комп'ютерних ігор з поважним ставленням до історії росії. Тоді ж він заявив і про те, що ігри мають виховувати патріотизм.
Рф використвує ігрову індустрію як пропагандистський інструмент. Так, наприклад, аналітики Українського кризового медіацентру розповідали про те, як росіяни в грі Atomic Heart виправдовують свою агресію та імперіалізм через радянські та інші пропагандистські образи. Відеогра російського виробництва Atomic Heart стала однією з найбільш обговорюваних і засуджених на початку 2023 року. Описуючи утопічний срср, гра наповнена комуністичною пропагандою і радянською ностальгією. Крім того, гра пропагує сучасну російську агресію, часто згадуючи вторгнення в Україну. Свого часу Міністерство цифрової трансформації відправило листи до Sony, Microsoft і Valve Corporation із проханням заблокувати продажі гри Atomic Heart, - писало dev.ua.
Це не єдина гра, де росіяни активно намагаються “вписати” своє бачення історії.
У травні 2022 року правоохоронці почали заявляти про випадки, коли російські спецслужби намагалися виходити на неповнолітніх, щоб схилити їх працювати з ними, або обманним шляхом передавати якісь дані.
Так, наприклад, ще у травні 2022 року Головне управління Розвідки України заявило про те, що російські спецслужби використовують смартфон-ігри для вербування українських дітей.
В ігровій формі у дітей виманювали геолокацію та реальні фото стратегічних чи воєнних об’єктів.
Щоб залучити дітей, ворог використовував ігрову програму для смартфонів. За її умовами учасники шукали “коробки” із віртуальними призами, які начебто можна було обміняти на електронні гроші. Вони фотографували місцевість, у тому числі військові об’єкти, і завантажували це у додаток, до якого мала доступ підконтрольна спецслужбам рф ІТ-компанія, що зареєстрована в одній з європейських країн.
Друга хвиля прокотилася у січні 2023 року. Про це тоді написав міністр оборони Олексій Резніков у соцмережі Х, пояснюючи порушені росіянами правила та звичаї ведення війни щодо дітей, які наведені в резолюції Ради Безпеки ООН.
Як повідомили сайту 6262 в СБУ Донеччини, в області виявлених випадків, коли росіяни б вербували дітей через ігри, виявлено не було.
Окрема тема - пропаганда росії чи радянського союзу. І хоча більшість популярних ігор зараз не створені російськими компаніями і не користуються дуже сильним попитом в Україні, але росіяни самотужки імітують пропагандистські сценарії й поширюють їх на серверах.
Одні із популярних таких прикладів: відтворена росіянами битва за українське місто Соледар та парад 9 травня 2023 року в росії у Minecraft, парад внутрішніх військ МВС до дня росії в Роблоксі чи танковий парад у москві 1945 року, який відтворили у російській версії гри World of Tanks.
Скрін гри з YouTube
В The New York Times проводили дослідження та ідентифікували понад десяток випадків прокремлівської пропаганди в іграх Minecraft, Roblox, російських версіях World of Tanks та World of Warships, Fly Corp, Armored Warfare та War Thunder.
У більшості ігор вихваляли перемогу срср над нацистською Німеччиною, тоді як деякі мали чіткий зв'язок із політичними партіями чи держустановами рф, але, як ми писали вище, все частіше росіяни вводять тему війни України з росією.
У квітні 2023 року президент Microsoft Бред Сміт заявив, що служби безпеки компанії помітили спроби росії проникнути в деякі ігрові спільноти, зокрема у Minecraft і дискусійні групи Discord. Тоді Microsoft повідомила уряд про ці спроби.
Натомість Україна також працює над контрпропагандою в іграх.
Наприклад, розробка української інді-студії в жанрі візуальної новели про події перших місяців російського вторгнення в Україну 2022 року Ukraine War Stories. Гра є абсолютно безкоштовною, а її мета — поширити інформацію про те, що відбувається в Україні, і надати правдиве відображення цих подій. В основі гри три історії - про міста Буча, Гостомель та Маріуполь. Усі зображення, які люди побачать під час проходження гри - реальні фото.
Також контрпропаганду створюють і за кордоном. Фінське медіа, наприклад, розповсюджує правду про війну в Україні через комп’ютерну гру Counter-Strike:Global Offensive. Гра налічує близько 4 млн користувачів в РФ. Геймдизайнери створили в онлайн-шутері умовне пострадянське місто та розмістили у різних локаціях зібрану журналістами інформацію, пише Deutsche Welle.
У грі відобразили карту з назвою “de_voyna”. На ній у різних локаціях розмістили новини російською мовою про війну росії проти України, зокрема, тексти про звірства росіян Бучі з фотосвідченнями, розповідь про загиблих російських солдатів та особисті історії українців.
Одна з найбільших проблем полягає у тому, що не всі батьки стежать за контентом, який споживає їх дитина. А самі діти часто не в змозі мислити критично настільки, щоб фільтрувати спілкування в іграх.
Коментарі
Володимир у 2014 році був у 7 класі і активно грав у Minecraft.
“Ще з 2014 року, коли у грі ще не було голосових чатів, лише текстові, російські школярі запускали “приколи” про Крим, газ… Але українські школярі з заходу України відповідали так, як могли саме вони - будували в Minecraft Запорізьку Січ і писали у чат росіянам те, що викликало у тих роздратування.
В якийсь момент почали з’являтися українські сервери, але їх було дуже мало. Бо зазвичай більшість контенту про майнкрафт тоді робилася росіянами, а наші це також дивилися, бо розуміли російську мову трохи краще за англійську”.
З часом ситуація змінилася. Зараз в Україні видано близько 9 гайдів по грі, кілька коміксів і художніх книг. Після повномасштабного вторгнення деякі блогери перейшли на українську мову і роблять український контент про ігри. Наприклад, - розказують, як, умовно, побудувати АТБ, Монобанк чи Нову Пошту у грі. Раніше такого майже не було.
Скрін з гри Youtube
Олександра - викладачка англійської. Вона працює в Києві і поділилася своїми спостереженнями щодо того, як діти, з якими вона працює, ставляться до ігор та наявність представників рф в них. Деякі з учнів (зазвичай це підлітки старшого віку) принципово обирають грати англійською мовою, щоб їм не попались в іграх росіяни. Для цього треба просто обрати англомовний сервер. Але щоб грати там, звичайно, потрібен достатній рівень англійської, аби розбиратись у грі.
Ситуація з дітьми 9-10 років - гірша. Їм не принципово, з ким грати, або на якому сервері. Головне - аби тривала гра і все було зрозуміло.
Світлана - мама 9 річного сина, який грає в ROBLOX. Попри вік, діти, з якими він грає в команді, домовилися, як будуть себе поводити, якщо до їхньої гри долучаться гравці з росії. Вони мають конкретний перелік дій. Зазвичай вони виходять з цієї гри. Але буває, коли починають вступати в сварки. Зазвичай мама контролює, з ким грає син і що говорить. У них на комп'ютері та телефоні стоїть батьківський контроль, тому для того, аби почати гру, хлопцю треба попередити батьків про це. Вони спілкувалися про те, що в онлайн-іграх можуть зустрічатися росіяни і що хлопчик має у таких випадках виходити з гри. Але, як розказує Світлана, дітям важко відриватися від комп’ютерів, коли вони у самому розпалі гри, тому довелось проводити розмову про те, що якщо з ним почнуть розмовляти росіяни, їх треба ігнорувати і ні в якому разі не давати ніякої інформації ні про себе, ні про місце, де він знаходиться.
Через те, що Світлана стежить за іграми сина, вона часто чує, що саме відбувається в ігровому полі і помічає, що часто діти з україни абсолютно спокійно і відкрито спілкуються з росіянами. І хоча жодного разу не спостерігала того, щоб хтось розпитував щось, але часто були випадки образ та погроз зі сторони росіян.
Син Ксенії також грає в ROBLOX. Йому 10 років. Зазвичай гравців з росії діти швидко виявляють по прапору, спеціальному одягу, розмові, багато хто також одразу у цьому зізнається. Найчастіше гравці з рф запитують у чаті про те, хто також росіянин і об’єднуються в команди. Часто трапляються агресивні гравці, тоді українські діти з командою намагаються їх “вбити” у грі, не обходиться без образ. Але Ксенія каже, що росіяни в іграх сина потрапляють не часто. Іноді він грає в ігри, до яких закритий доступ в росії. Але існують і такі, в яких сидять в основному жителі рф. Зі своєю дитиною вона відкрито спілкується про ситуацію в країні, тому він розуміє, хто такі росіяни і чому не можна з ними “співпрацювати”.
Сину Оксани 14 років і він грає в Minecraft.
“...Так він грає в Майнкрафт, і вони спілкуються через тімс. Були такі моменти, коли в його команді були росіянські діти. Я постійно вбігала до нього в кімнату і орала в мікрофон гімн України або "Ой у лузі". Зараз в нього в команді українці і казах.
Росіяньці чомусь не хочуть з ним грати.Але якщо без жартів - їх вплив на дітей простежується. Навіть через українських блогерів вкидаються російські наративи”.
Що каже кіберполіція
Ми також поспілкувалися з інспектором відділу протидії кіберзлочинности Тарасом Мочернюком щодо того, як росія використовує неповнолітніх для своїх цілей, адже комунікація з неповнолітніми через месенджери чи онлайн-ігри - це один із способів вербування.
“Для конкретних вікових груп вони використовують окремі методи впливу та поширення своєї інформації.
Для здійснення своїх задумів зловмисники зазвичай вдаються до шантажу, психологічних маніпуляцій чи обіцянки легкого заробітку. Часто створюються певні молодіжні рухи, з метою об’єднання людей за інтересами, а потім вони несуть загрозу для суспільства, виконуючи завдання спецслужб рф”.
Також у кіберполіції дали поради батькам, як убезпечити своїх дітей в онлайн-просторі:
1. Встановіть критерії того, що діти можуть і не можуть робити в інтернеті.
2. Навчіть дітей зберігати персональну інформацію в таємниці.
3. Поясніть дітям, що по ту сторону монітора може сидіти не та людина, за яку себе видає.
4. Контролюйте, що робить та з ким спілкується Ваша дитина в інтернеті, якою мовою.
5. Цікавтесь її особистим життям: підробітком, друзями та інше.
6. Поясніть, що у разі виникнення будь-яких проблем вона може звернутись до Вас чи до поліції.
7. Для покращення своїх навичок безпечного поводження інтернетом долучайтесь до проєкту «Брама» https://t.me/+1Rbpt0e1tRg0Njhi
8. У випадку виявлення небезпечних ресурсів повідомляйте у наш проект чат бот «Брама» https://t.me/stopdrugsbot.
«Брама» - це проєкт з кібербезпеки направлений на протидію дезінформації та незаконному контенту в інформаційному просторі.
Те, що росіяни намагаються використати дітей у своїх цілях - не дивина. Але важливо пояснювати своїм дітям те, що в онлайн просторі залишається не менше небезпек, ніж у реальному житті. Важливо розділяти інтереси дитини, цікавитись її друзями, її захопленнями. Питайте про ігри та будьте в курсі сучасних тенденцій, адже ворожі спецслужби не користуються виключно якимось одним джерелом, а щоразу обирають те, що популярно серед інших.
Після повномасштабного вторгнення на росію наклали немало санкцій. Певні обмеження стосувалися і ігор та розробників ігор та магазинів додатків. У березні 2022 року стало відомо про те, що найбільші магазини додатків, такі як Google Play та AppStore відмовилися приймати платежі з росії та співпрацювати з російськими видавцями додатків. Перестали продавати росіянам ігри такі компанії, як Microsoft та PlayStation, EA Games зупинили продажі своїх продуктів у росії та Білорусі. Steam обмежив для російських користувачів можливість купувати ігри та оплачувати послуги. Це лише маленька частина обмежень, які почали діяти на території рф.
Робота над цим матеріалом стала можливою завдяки проєкту Fight for Facts, що реалізується за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Спецтема
Оголошення
09:48, 29 вересня
09:48, 29 вересня
09:48, 29 вересня
09:48, 29 вересня
09:48, 29 вересня
live comments feed...
Коментарі