Вертепи сьогодні і раніше. Як у Слов’янську зберігають українські традиції

Здавна зимові свята для українців були чимось дуже важливим. Кожне із них мало свої традиції і обряди.

Одними із важливих традицій зимових свят є колядування і щедрування. А ще, у Різдво і цей час проходять грандіозні Вертепи.

Вертепні виступи в Україні з’явилися в першій половині XVII століття та стали популярними по всій країні. Перша документальна згадка про Вертеп була зафіксована у 1667 році. Вертеп - явище абсолютно самобутнє, національне.

Мандрівні дяки та студенти-бурсаки, мандруючи по Україні у XVII-XVIII століттях, заробляли гроші приватним навчанням. Саме вони розпочали розповсюдження рукописної літератури і влаштовували театральні вистави, ходили з вертепом.

Вертеп представляв собою поєднання релігійної християнської різдвяної драми й світської гри, елементів усної народно-поетичної творчості.

Вертеп

Вистави Вертепу проходили у спеціальній скриньці, яка зовнішньо була схожа на макет двоповерхового будиночка, на двоярусну сцену. Починалося дійство на верхній сцені біблійними легендами, потім переходило на нижню сцену, де розігрувалися комічні народнопобутові сцени з життя. Вертепник, пересуваючи на дротиках дерев’яні ляльки, змінюючи відповідно голос, говорив за кожну дійову особу. Вистави показували на ярмарках, міських площах, по хатах селян і міщан.

вертеп ляльки

Ляльки першої частини використовуються у різдвяній дії, розгортаючи євангельський сюжет про народження Ісуса Христа. Дійство було просякнуто українським колоритом: пастухи були в сіряках, із сопілками, по-народному віталися тощо.

Ляльки світської, побутової частини мають національне забарвлення. Тут виступали інші персонажі: дід і баба, солдат москаль і красуня, циган з циганкою, угорець з угоркою, шляхтич з полькою та слугою, шинкар-єврей з жінкою, шинкарка, уніатський піп, селянин Клим з козою, дяк-бакаляр (пиворіз) та його учень, а наприкінці — жебрак Савочка. 

В цій частині діяв запорожець (він навіть розміром був більший від інших ляльок) – героїчна постать, сповнена почуття своєї соціальної сили і людської гідності, що перемагає всіх ворогів. У монолозі він розгортав цілу історію народно-козацького визвольного руху, боротьби українців проти загарбників і гнобителів. 

Персонажі виступів змагалися в дотепах, співали, танцювали тощо, кожен діяв згідно зі своїми соціальними, становими, національними, віковими ознаками та інтересами. Це створювало повчальне і веселе динамічне видовище. Більшість персонажів розмовляла українською мовою, солдат — переважно російською, мова цигана була пересипана “циганськими” словами.

В Україні був відомий ще так званий живий Вертеп, в якому ролі дійових осіб виконували не ляльки, а люди. Саме такий Вертеп тепер є популярним у сучасності.

Теперішні вертепи - це окремий вид мистецтва. Актори сучасних вертепів, зазвичай діти і молодь, влаштовують вертепи у різних містах, на різних площадках. Зазвичай офіційних. 
Молодь одягається у традиційні костюми і виходять співати пісень і розповідати історію народження Христа.

Але насправді тепер існує багато інтерпретацій вертепів. Наприклад, на західній Україні існує повстанський вертеп. У цьому році він завітав і до Слов’янська.
Читайте: У Слов’янській бібліотеці заспівали повстанці, Сталін і чорт

11 січня у Святогірську також пройшов Фестиваль вертепів. У Святогірську на узбережжі Сіверського Донця відбувся відкритий фестиваль-конкурс вертепників та колядників «Різдвяний передзвін». Гості фестивалю-конкурсу мали можливість стати учасниками вертепної святкової ходи, переглянути виступи колективів художньої самодіяльності з вертепами та обрядовими діями, відвідати виставки виробів майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, спробувати себе в якості експертів різдвяних страв.

Також у Слов’янську вже традиційно перед Старим Новим Роком по місту ходять щедрувальники. Вчора завітали і до Сайту міста Слов’янська 6262.com.ua.
Школярі, вихованці вокального колективу разом із своїм керівником завітали пощедрувати до сайту міста Слов’янська 6262.com.ua. Творчий колектив у костюмах і з музичними інструментами виконував традиційні пісні, щедрівки. Серед персонажів вже всім відомі: янголятко, циганка із козою, лисичка, лікар, українські хазяйки.

Окрім того, сьогодні на площі Соборній відбудеться ще один вертеп. 14 січня о 16:30 учасники вертепу від української академії лідерства виступатимуть для мешканців та гостів міста.