17:24, 27 квітня
“Нас лякали “Правим Сектором” - Як і через кого шириться російська пропаганда
Російська пропаганда використовує всі можливі методи задля того, аби ширити свої ідеї, наративи і свою “правду”. Ми розбираємося, через кого рф ширить свої фейки на сході України, і як їм це вдається.
Російська Федерація завжди хотіла мати особливий вплив на Україну, для цього вона постійно впроваджувала серед українців свої наративи про “один народ” і не тільки. Їхні ЗМІ в основному виконували функцію пропаганди, а наші люди не рідко дивились їхні новини чи канали.
Це активно поширювалось до анексії Криму і окупації певних частин Донеччини та Луганщини, почало активно розвиватися після початку війни у 2014. А з повномасштабним вторгненням в Україну, російські пропагандистські ресурси взагалі стали спрямовані лише на те, аби поширити свою “правду” і для своїх місцевих, і для жителів України, яке “ведуться” на їхніх пропагандистів.
Нещодавно ми публікували статтю, у якій зібрали одні з найпоширеніших російських наративів, які РФ впроваджувало і у 2014 році, і у 2022.
Ще у 2014 році виключно через розмови на вулицях та серед влади Слов’янська, які згодом підхопили медіа, місто охопила паніка щодо “Правого Сектора”, який ніхто у місті не бачив, але впевнено вірив у те, що він прийде вбивати.
Тоді люди, які мали критичне мислення, намагалися добитися правди і побачити, про кого так агресивно говорять проросійські прибічники.
Напевно, у 2014 році найактивніше пропаганда просувалася саме через людей.
Так, наприклад, мешканці Слов’янська згадують, що тоді інформація активно ширилася саме через знайомих. І навіть ті, хто ніколи не цікавився якимись політичними процесами чи соціальним життям, почали говорити про “Правий Сектор” і “бандерівців”, бо почули це десь на вулиці чи від інших людей.
Юлія зі Слов’янська згадує, як у 2014 році під час одного з мітингів (тоді місцева адміністрація вийшла на підтримку Нелі Штепи, колишньої голови міста) на площі навколишні доволі агресивно обговорювали те, що не можна дозволити “Правому Сектору” зайти у місто.
“Нас лякали “Правим Сектором”. Пам’ятаю тоді на площі стояв якийсь здоровий мужик, а я так розсердилася і кажу: “Покажіть мені, будь ласка, цей “Правий Сектор”, я хочу його побачити. Хто вони такі?”. А мені у відповідь знову: “Вы что, хотите, чтоб сюда пришел “Правый Сектор?”. І знову починають накручувати. Одні верещать, інші кричать і перебивають. А цей чоловік підійшов до мене і сказав: “А вас, женщина, я предупреждаю…”. Типу, щоб я закрила рота”.
Дуже схоже події розвивалися і у 2022 році. У Слов’янську, наприклад, можна було почути, як люди обговорюють “здачу” Маріуполя буквально у перший день повномасштабного вторгнення.
Часто такі розмови заводять саме прибічники росії (які або співпрацюють з ворогом, або просто підтримують їхню ідеологію), або люди, які за відсутністю критичного мислення, починають вірити або у розповіді знайомих чи сусідів, які споживають російський контент.
Лариса Стоян залишається у Слов’янську протягом усього часу повномасштабної війни. З 2022 року активно спостерігає за ситуацією в місті.
“На початку 2022 року (прим. початок повномасштабного вторгнення) “ждунів” було багато. Ті, хто не вірили в перемогу - всі підсіли на російські канали, я сама чула і спостерігала, про що розмовляли люди. Половина з них були впевнені, що за тиждень Україна здається і тут буде росія. Пройшло два роки війни - адекватних людей стало більше. Напевно, 80% населення прекрасно розуміє, до чого призводить “рускій мир”.
Жінка впевнена, що на це вплинули не лише засоби інформації, майже необмежена кількість джерел, але й те, що ці люди на власні очі побачили, чого прагне рф.
“Навіть ті, які були менш досвідчені, не користувалися месенджерами, вони зараз мають повну картину того, що за собою приводить російська армія. Більшість людей читають інтернет, мають різні додатки, зараз промити їм мізки буде дуже складно. Навіть люди похилого віку, які не мають в телефоні месенджерів чи додатків, але вони намагаються почути новини в телевізорах. З пенсіонерами не так вже все й погано. Люди за 70, 80 мають чітку позицію, що русскій мір - це смерть, загибель, руйнування”, - розказує Лариса.
Цілком очевидним є й те, що у місті досі залишаються ті, хто продовжують читати російські ресурси. При чому, це не обов’язково “ждуни”, які чекають на російські війська.
“Є відсоток людей, які стоять і “перетирають” між собою. Передають один одному різну інформацію, фейки. Одна прочитала, іншій розказала. І їм дуже легко “вдути” у вуха”, - розказує Лариса.
“На даний момент я дуже рада, що народ змінив свою позицію. Для цього треба було пройти ось цей шлях. Вони побачили, що за ці два роки земля влита кров’ю і такого історія ще не бачила. За два роки навіть ті, хто очікував на росіян, навіть ті змінили свою думку”.
***
У Службі безпеки України на запит про найпоширеніші джерела розповсюдження російських ІПСО (інформаційно-психологічних операцій) та фейків на сході відповіли, що агресор найчастіше поширює свою пропаганду через підконтрольні кремлю засоби масової інформації, соціальні мережі, месенджери та відеохостинги.
Методи та засоби розповсюдження пропагандистської, маніпулятивної чи відверто фейкової інформації є типовими для всіх регіонів України, тому говорити про те, що у різних регіонах російська дезінформація розповсюджується якось інакше, не можна, але контекст, насправді, змінюється в залежності від регіонів.
Так, наприклад, якщо на заході України активно дискредитують мобілізацію, а також намагаються налаштувати місцевих проти переселенців, то на сході України більше намагаються розганяти хвилю обурень про те, що “Україна буде здавати Донбас”, або про те, що в евакуацію їхати не потрібно, бо там їх ніхто не чекає і людей зі сходу на заході не приймуть. Це лише маленькі приклади різниці у російських наративах. Детальніше ми писали у наших попередніх матеріалах.
На тимчасово окупованих територіях для активного поширення російських наративів додатково використовуються підконтрольні кремлю ЗМІ. При чому як російські, так і місцеві, які свого часу зрадили Україні і перейшли на сторону проросійських прибічників.
Якщо говорити про те, як російські спецслужби знаходять своїх прибічників, то СБУ стверджує, що зазвичай ворожі спецслужби та учасники незаконних збройних формувань виходять на своїх інформаторів через соціальні мережі.
Про такі випадки нам також розповіли представники кіберполіції Чернівецької області. За їхніми словами, найчастіше “інформатори” комунікують зі спецслужбами рф через Telegram. Головна особливість і проблема цієї соцмережі полягає у тому, що там існує можливість створення анонімних каналів. Але і попри це кіберполіція України має методи, як вираховувати людей.
“Ми досі знаходимо громадян, які підтримують російське вторгнення. У тому числі через Telegram. Це не проста задача, бо для того, щоб “вийти” на людину через соцмережі, через їх повідомлення, треба застосовувати цілий комплекс дій, в тому числі соціальну інженерію, технологію OSINT”.
В Україні вже піднімали питання регуляції Telegram-каналів. Так, нещодавно, в інтерв’ю BBC очільник ГУР Кирило Буданов розповів, що вирішенням проблеми з цим месенджером могла б стати реєстрація каналів, “щоб було зрозуміло, хто за яким медіаресурсом, а Telegram вже точно статус медіа набув”.
Обговорювали і можливість закриття Telegram, але це стало б лише частковим вирішенням проблеми.
Ще однією доволі популярною соцмережею, де активно почали ширитися фейки та російські боти окрім Telegram, став TikTok. Його особливість також у можливості створювати необмежену кількість анонімних акаунтів.
Ірина працює з медіа, фейками і розбирається у тому, яким чином ширяться російські наративи через соцмережі. Вона поділилася своїм досвідом користування TikTok
“Я майже кожен день переглядаю свою стрічку TikTok і вже знаю як працює алгоритм її налаштування. Вона повністю підлаштовується під вподобання користувача. Особисто у мене це смішні відео про тварин, або контент, пов’язаний з психологією. Але варто затриматись на парі відео про, наприклад, ухилянтів, або якусь "зраду", то можна у повній мірі поринути у світ російських наративів. А такої інформації тут дуже багато. І ти можеш навіть не помітити, як "втягуєшся" у ці теми та обговорення. Якщо людина дуже довірлива і легко піддається впливу, не перевіряє інформацію, то це дуже небезпечно. Особисто я помічаю як у ТікТок просто хвилями прокачуються серії контенту, який має на меті вплинути на українську аудиторію і на жителів сходу. Теорії заговору, коментарі псевдо військових, "зрада", українці, які "нарешті все зрозуміли", дискредитація української влади та ухилянти - це тільки частина того, що можна побачити у TikTok”.
Нещодавно Центр протидії дезінформації (ЦПД) при Раді національної безпеки і оборони оголосили про те, що спільно з TikTok мають намір блокувати "сумнівні" акаунти, які поширюють фейкову, провокаційну інформацію. БУквально за тиждень роботи вони заблокували 24 TikTok-канали.
Той факт, що українці мають необмежену кількість джерел інформації - це плюс для того, аби мати змогу оцінити, проаналізувати чи подивитись на ситуацію з різних сторін. Одночасно з цією необмеженою кількістю джерел йде така ж сама необмежена кількість неперевірених, анонімних чи відкрито провокативних каналів, сторінок, профайлів. Тому критичне мислення - це те, що зараз дуже важливо розвивати у собі. Мати холодний розум, звертатись до перевірених джерел і не вступати у сварки чи дискусії з анонімними сторінками.
Ба більше, існує декілька програм, які допомагають українцям боротися з російськими інформаторами. Наприклад, Бот “StopRussia|MRIYA”, який створила кіберполіція України, приймає інформацію про фейкові ресурси, що перевіряється модераторами та відправляється на блокування в Telegram-канал і Бот. У розділі “Надіслати скаргу на ресурс” кожен може долучитись до блокування ресурсів окупанта.
Читайте також:
Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)
Слідкуйте за нами в Instagram
Та телеграм: https://t.me/news6262
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:08
Вчора
Яким Штучний Інтелект бачить Слов’янськ через 100 років
ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ
14:15
Вчора
10:13
Вчора
Штучний інтелект створив пісню про Слов’янськ
ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ
14:18
5 жовтня
10:35
5 жовтня
Спецтема
Оголошення
live comments feed...
Коментарі