• Головна
  • Коли відзначати Різдво Христове? 25 грудня чи 7 січня. Традиції, різниця святкування
09:01, 7 січня 2018 р.

Коли відзначати Різдво Христове? 25 грудня чи 7 січня. Традиції, різниця святкування

Після того, як Верховна Рада підтримала рішення про призначення 25 грудня (католицьке Різдво) вихідним днем, в Україні зацікавилися різницею.

В чому ж різниця між цими датами, і коли треба відзначати Різдво Христове.

Різдво знаменує народження Ісуса Христа, який, за віруванням християн, посланий Богом у світ для спасіння людства. Саме цей день поділив історію на "до" і "після" – від народження Христа почалось сучасне літочислення під назвою "наша ера".

Різдво — одне з найважливіших християнських свят, яке 25 грудня відзначають католики, а через два тижні після цього – і християни східного обряду. У Римській імперії з 4-го століття почали відзначати Різдво Христове 25 грудня, в день старого язичницького свята Сонця і зимового сонцестояння.

Як же сталося так, що тепер католицьке Різдво відзначається раніше, а православне «відстає»?

Ще Юлій Цезар ввів в ужиток календар, названий на його честь юліанським, за яким майже весь світ жив аж до 16-го століття. Але цей календар не повністю відповідав астрономічному часу, в результаті накопичувалися «зайві» доби, через що святкування Різдва і Великодня все більше зміщувалося, як і день весняного рівнодення.

Невідповідність астрономічного календаря і номінального все більше наростало, нарешті, папа Григорій XIII в 1582 році оголосив про реформу календаря. Щоб відновити різницю в часі, пропустили 10 днів, і після 4 жовтня, за указом Папи Римського, настало відразу 15-е жовтня.

Коли відзначати Різдво Христове? 25 грудня чи 7 січня. Традиції, різниця святкування, фото-1

Поступово європейські країни – католицькі і протестантські – перейшли на григоріанський календар. Росія перейшла на «новий стиль» однією з останніх, тільки в 1918 році. А ось Руська православна церква так і не перейшла на григоріанський календар і продовжує відзначати свята «за старим стилем».

В ніч з 6 на 7 січня Різдво святкує також Грузинська, Єрусалимська і Сербська Православна Церкви, афонські монастирі, які дотримуються Юліанського календаря, і деякі помісні католицькі церкви. Так, Українська Греко-Католицька Церква відзначає Різдво теж 7 січня.

У той же час всі інші православні церкви, Римська католицька церква і протестанти святкують Різдво в ніч з 24 на 25 грудня.

Варто відзначити, що у православного і католицького Різдва одні корені, які сягають у найдавніші дохристиянські культури. Тому більшість різдвяних звичаїв у католиків також нічим не відрізняються від традицій православних християн. Хоча свої особливості у католицького Різдва все ж є.

Коли відзначати Різдво Христове? 25 грудня чи 7 січня. Традиції, різниця святкування, фото-2

Різдво для католиків і протестантів є особливим і найважливішим релігійним святом. Напередодні Різдва люди дотримуються Адвента - часу в очікуванні свята, коли особливо приділяють увагу духовному життю, деякі, за бажанням, дотримуються посту.

Свято об'єднує навколо всю сім'ю, яка з трепетом прикрашає будинок - це символізує віру і шанування Ісуса. Серед символів цього свята особливе місце займає ялинка, а також різдвяний вінок, омела, солома і подарунки.

Увечері 24 грудня, коли на небі з'являється перша зірка, родини збираються на Святу Вечерю з пісних страв: риби, оплаток (пісний хліб), фруктів, горіхів та іншого. Перед початком трапези глава сім'ї читає уривок з Євангелія, сім'я співає першу коляду, потім всы переломлюють різдвяний хліб - оплаток.

Після вечері родина збирається до храму – на Месу Надвечір'я Різдва, яка символізує єдність Отця і Сина. Меса розпочинається, переважно, опівночі. Під час неї священик кладе у різдвяний вертеп фігурку немовляти Ісуса.

Друга святкова меса відбувається на світанку і символізує час появи на світ нового життя з утроби матері. А третя меса, яка відправляється вдень, доносить символ народження Ісуса у серця всіх віруючих.

25 грудня подається святкова їжа. Головною стравою столу у більшості католиків і протестантів є запечена індичка, качка, свинина та інше.

Коли відзначати Різдво Христове? 25 грудня чи 7 січня. Традиції, різниця святкування, фото-3

Різдво Східного обряду відзначається 7 січня.

Православні та греко-католики відзначають День народження Христа 7 січня. Для християн східного обряду свято Різдва Христового є важливим релігійним святом, але після Великодня, який для них більш важливий. Щороку перед Різдвом християни дотримуються суворого різдвяного посту – Пилипівки, який починається з 28 листопада і закінчується 7 січня. Під час посту люди стараються духовно очиститись та покаятись у гріхах.

Напередодні Різдва 6 січня відбувається Святий Вечір – люди готують 12 пісних страв на честь 12 апостолів Христа. Традиційно на столі стоять узвар, пампухи, борщ з вушками і кутя, яка є головною стравою Святого Вечора.

А сідає родина вечеряти лише після того, як на вечірнє небо зійде перша зірка – господар хати запалює різдвяну свічку, промовляє молитву і благословляє їжу.

Коли відзначати Різдво Христове? 25 грудня чи 7 січня. Традиції, різниця святкування, фото-4

7 січня люди йдуть на богослужіння, а далі – ходять в гості до родичів, колядують та водять вертепи – пересувні театри з людей або ляльок, які показують вистави про народження Христа у Віфлеємі. У цей день закінчується різдвяний піст.

Дата святкування Різдва у всіх однакова, різниця лише у системі літочислення – західні церкви відзначають Різдво за Григоріанським календарем, а східні – за Юліанським, де 7 січня – це 25 грудня за старим стилем.

Також дещо відрізняється важливість свята. Для Заходу народження Христа – найважливіше релігійне свято у календарі, коли для Сходу важливішим за Різдво є Великдень – день Господнього Воскресіння.

Різдво для католицького світу символізує родинне свято, коли для православних і греко-католиків це передусім – духовне свято.

Коли відзначати Різдво Христове? 25 грудня чи 7 січня. Традиції, різниця святкування, фото-5

Спільним для обох обрядів є колядування. Та у католиків це не так поширено, як у православних і греко-католиків, і вони, зазвичай, колядують у родинному колі. Натомість, віруючі східного обряду йдуть колядувати в кожну хату – так колядники приносять звістку про народження Сина Божого, який спасе світ.

Коли відзначати Різдво Христове? 25 грудня чи 7 січня. Традиції, різниця святкування, фото-6
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов'янськ #новини #Різдво #католики #православні #святкування #християнство #віра
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...