• Головна
  • Гра з "Шахтарем", стадіони і підприємства. Історія футболу у Слов’янську
17:09, 6 серпня 2020 р.

Гра з "Шахтарем", стадіони і підприємства. Історія футболу у Слов’янську

Гра з "Шахтарем", стадіони і підприємства. Історія футболу у Слов’янську

"Хімік", "Динамо", "Локомотив", "Словхліб" і ще багато тих, хто започаткував футбол у нашому місті. 

Привідкриємо завісу історії футболу у Слов’янську.

На форумі газети "Поиск" можна знайти історії футболу навіть з 1925 року. Так була опублікована фотографія футбольної команди “Штурм”.

Гра з "Шахтарем", стадіони і підприємства. Історія футболу у Слов’янську, фото-1

Серед найстаріших стадіонів міста - "Строитель" та "Локомотив". Через зміну назв і команд, легко заплутатися у тому, які спортсмени на якому стадіоні відігравали. Але все ж головним залишається той факт, що спорт і футбол у Слов’янську користувався популярністю.

Серед футбольних команд, які існували у нашому місті: "Локомотив", "Енергія", "Хімік", пізніше "Рибнік", "Динамо", "Словхліб".

У книзі Геннадія Плотниченко "Это славное имя - Динамо. Исторический очерк о футболе города", яка вийшла у світ у 2012 році, серед тих, хто започаткував футбол у місті, називають такі імена: Мартин Мержанов, Віктор Фомін, Анатолій Зима, Юрій Зарвандаєв, Валерій Манзело, Михайло Соколовський, Олександр Дегтярьов, Юрій Скиданов, Сергій Сисоєв, Олег Зубарєв, Геннадій Сущенко, Володимир Дем’янов, Володимир Омельченко, Сергій Федоренко та багато інших спортсменів, які здобули футбольну славу для Слов’янська.

Про одного з них ми писали у попередньому матеріалі: Ветеран "Шахтаря", ідеолог українського самостійництва та естрадна співачка. Історії невідомих слов’янців

Гра з "Шахтарем", стадіони і підприємства. Історія футболу у Слов’янську, фото-2

Якщо розпочати здалеку, то можна взяти спогади про те, як у 1928 році в районі залізничної станції у Слов’янську побудували стадіон, який пізніше буде мати назву  "Локомотив". 

У визначенні першого офіційного футбольного матчу, який проводили у Слов’янську, можна покластися на публікацію в газеті "Вестник Славянских минеральных вод", пише у своїй книзі Геннадій Плотниченко. Зазначається, що у 1910 році у нашому місті грали збірні команди Москви та Санкт-Петербургу, що складалися з відпочиваючих на курорті футболістів.

Однією з перших футбольних команд Слов’янська став "Желдор" (бо грали залізничники), яку пізніше перейменували на "Локомотив". "Желдор" грали з футбольними клубами з Краматорська, Дружківки, Костянтинівки, Горлівки, декілька ігор з Одеською командою.

У 1930-ті роки слов’янський "Желдор" виступав у першості Південно-Донецької залізниці, а у 1936-му команда була перейменована на "Локомотив".

Гра з "Шахтарем", стадіони і підприємства. Історія футболу у Слов’янську, фото-3

Про передвоєнні часи "Локомотива" згадували, як про період розквіту. На стадіоні була містка трибуна з дерева, перевдягальні, була у наявності парашутна вишка, гральні майданчики для волейболу та баскетболу. Під час нацистської окупації всі дерев’яні споруди на стадіоні були знищені пожежею.

Коли почалася війна, багато футболістів пішли на фронт.

При цьому, на тому ж форумі газети "Поиск" можна знайти виписку з "Донецької газети" за 1943 рік про спортивну зустріч між німцями та місцевими любителями футболу.

Гра з "Шахтарем", стадіони і підприємства. Історія футболу у Слов’янську, фото-4

Після війни значно активізувалося спортивне життя Слов’янська.

Навесні 1946 року на заводі "Хімік" створили свою футбольну команду. Вона стала однією з найкращих у місті. У 1948 році на великих підприємствах Слов’янська створили спортивні суспільства, а при них - футбольні команди. Футбольні команди існували майже при кожному заводі. Ще однією якісною командою стало "Пламя" арматурно-ізоляторного заводу. Пізніше команду перейменували на "Енергія".

Важливим для слов’янського футболу став 1950 рік. Тоді футбольні команди міста вийшли на обласний рівень, а на стадіоні "Локомотив" були створені бігові доріжки, ями для стрибків, сектори для штовхання ядра та метання диску.

У 1951 році футбольна команда "Енергія" стала чемпіоном міста та отримала Кубок міста, обігравши "Локомотив". Цей рік став також важливим тим, що саме тоді на содовому комбінаті оголосили про будівництво стадіону "Хімік". 

Читайте: Каталися на ковзанах, грали у футбол та проводили концерти. Що відомо з історії про колишній стадіон "Хімік" у Слов’янську

У 1951 році найкращою командою міста, безумовно, була "Енергія". Так, у червні вони змагалися з краматорським "Авангардом", який тоді виступав у чемпіонаті УССР. Цю команду "Енергія" обіграла. У цьому ж році Донецький "Шахтар" піднявся на п’єдестал пошани Всесоюзного значення і став бронзовим призером. Одним з кращих гравців у "Шахтарі" був Віктор Фомін, який розпочинав свій шлях зі слов’янського "Локомотива". 

Першою з футбольних команд Слов’янська, яка взяла участь у першості області, стала "Енергія" арматурно-ізоляторного заводу. 

Свої футбольні матчі "Енергія" проводила на стадіоні "Строитель", що знаходився по вул. Шовковичній. Своєю східною частиною стадіон виходив на парк.

Гра з "Шахтарем", стадіони і підприємства. Історія футболу у Слов’янську, фото-5

У свої часи команда Слов’янська "Хімік" грала з харківським "Динамо" та Донецьким "Шахтарем". Далі створювалися нові команди, розбудовувалися стадіони. Але про це у наступних публікаціях.

Це все було початком великого майбутнього футболу міста. Сподобалось? Пишіть, чи пам’ятаєте ви історію футболу міста? Чи ходили на матчі? Розкажіть свою історію в коментарях.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #футбол #історія футболу #футбол у Слов’янську #Шахтар #Хімік #Локомотив
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...