• Головна
  • Викрики, підняті руки та кидання шапок: як відбувалися перши вибори в історії України та світу
15:06, 24 жовтня 2020 р.

Викрики, підняті руки та кидання шапок: як відбувалися перши вибори в історії України та світу

Викрики, підняті руки та кидання шапок: як відбувалися перши вибори в історії України та світу

Громадяни України вже звикли, що з 1991 року раз у певний проміжок часу вони йдуть на парламентські, президентські та місцеві вибори. Але де і коли виникли вибори? Давайте розбиратися. 

Зараз у багатьох країнах світу, які проголошують себе демократичними, місцеву та центральну владу обирають шляхом голосування. За кілька місяців до виборів починаються запеклі перегони між кандидатами. Але що відомо про історію запровадження виборів влади та різних очільників?

Ми спробували розібратися у тому, коли та за яких обставин відбувалися перші вибори України та світу.

Оскільки вибори – це демократія, тобто народоправство, то саме поняття походить зі Стародавньої Греції.  В Елладі був поширений поділ держав за формами правління: «один керівник» (монархія), «перший, найкращий, здатний, найсильніший» (аристократія) і «народне правління» (демократія). 

Найпершою формою виборів були народні збори родів первіснообщинного ладу, де більшістю обирали старійшин. Пізніше аналогічним чином обирали воєначальників. У Греції та Римі під час таких зборів піднімали руки або кидали у глечик темні та світлі боби.

Історія виборів в Україні

На Запорізькій Січі під час зібрань козаки кидали шапки у купи «за» та «проти». Кошового обирало козацьке Коло, вигукуючи прізвиська кандидатів. Гетьмана обирала Козацька Рада – це було своєрідне укладання угоди між правителем та виборцями. Таку угоду, наприклад, зафіксував Пилип Орлик у своїй «Конституції».

Українські міста, які мали Маґдебурзьке право, обирали магістрат з 12 райців та лавників. Ті, у свою чергу, обирали війта (керівника місцевого управління або самоврядування).

У середині 19 століття під час виборів до галицького сейму (представницько-законодавчий орган австрійської провінції) голосували усно, тобто просто викрикували ім’я та прізвище кандидата. Голосувати не могли люди, засуджені за кримінальні злочини. Жінки віддавали голос через представника чоловічої статі і не могли самі бути кандидатками.

Перші вибори за часів незалежності України після розпаду СРСР відбулися у 1991 році.

Перші європейські спроби виборів

Перші парламенти, куди громадяни обирали своїх представників, виникли в Європі в 11-14 столітті (корте-си в Іспанії, генеральні штати у Франції, парламент в Англії).

В Англії на початку 19 століттявибори до парламенту відбувався за досить примітивними правилами. Великі міста не мали своїх представників у парламенті, а так звані «гнилі містечка», які ледь існували, обирали свого представника. Були такі міста, де виборчим правом користувались лише власники будинків.

Перша виборча реформа в Англії відбулася в 1832 році.Були ліквідовані «гнилі містечка» і створені виборчі округи в нових промислових містах. Але виборчі права мали лише тільки ті, хто платив високий прибутковий податок.

Друга виборча реформа відбулася в 1867 році. Третю виборчу реформу провів уряд Гладстона в 1884 р. Ця реформа надала право голосу робітникам, які наймають квартиру в сільській місцевості, і дрібним орендаторам.

У той же час, відповідно до Конституції Германської імперії, було проголошено загальне виборче правов Прусії, але до виборів не допускалися жінки, військовослужбовці, молодь до 25 років.

Сьогодні модернізація виборчої системи у світі триває, і деякі країни вже перейшли у цифровий формат голосування від паперового.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Славянск #новости #Донецкая область #Дружковка #історія #вибори #місцеві вибори
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

live comments feed...