• Головна
  • Що траплялося у світі у рік Бика в різні роки
Стаття
16:12, 3 січня 2021 р.

Що траплялося у світі у рік Бика в різні роки

Стаття
Що траплялося у світі у рік Бика в різні роки

2021 рік – рік Бика.Попередні роки Бика були у 2009, 1997, 1985, 1973, 1961, 1949, 1937.

Ми проаналізували попередні роки і що тоді траплялося. Що ж нам може принести цьогоріч?

Одразу помітно декілька деталей, так, у рік Бика було розпочато багато галасних справ щодо притягання великих посадовців за корупційні справи. У ці роки також багато країн підписували договори про співпрацю, закінчувалися війни та ставалися громадські заворушення. Також роки Бика багаті на творчі здобутки.

Що траплялося у світі у рік Бика в різні роки, фото-1

Почнемо з попереднього року Бика. 2009. Які головні події світу траплялися у 2009 році.

1 січня у Норвегії набув чинності закон про одностатеві шлюби. Вона стала шостою країною світу, що легалізувала подібне право.

СІЧЕНЬ

19 січня «Нафтогаз України» та «Газпром» підписали 10-річні угоди про купівлю-продаж та транзит російського газу, що ознаменувало закінчення «гарячої фази» міждержавного газового конфлікту. Їх наслідком стало посилення енергетичної залежності України від Росії та збільшення цінового тягаря для вітчизняної промисловості, чого вдалося юридично позбутися лише у грудні 2017 року.

20 січня у Вашингтоні пройшла інавгурація 44-го президента СШАБарака Обами. Він став першим темношкірим президентом країни.

ЛЮТИЙ

5 лютого за викуп у 3 мільйони 200 тисяч доларів сомалійські пірати звільнили українське судно «Фаїна», захоплене 25 вересня 2008 року. Президент Віктор Ющенко привітав 21 моряка зі звільненям, і  корабель, що перевозив танки, зенітні установки і гранатомети, відправилось у кенійський порт Момбаса.

КВІТЕНЬ

1 квітня Албанія і Хорватія стали членами НАТО.

7 квітня прибічники молдавської опозиції, незадоволені виголошеними результатами парламентських виборів, в ході масових безладів розгромили будівлю парламенту і резиденцію президента республіки. Також було захоплено будівлю Парламенту Молдови, після погрому в ньому був підпалений перший поверх. Заворушення вдалось припинити домовленістю між опозицією і владою Молдови про перерахунок голосів, проведення якого 17 квітня підтвердив перемогу комуністів.

У цю ж дату колишній перуанський президент Альберто Фухіморі засуджений до 25 років в'язниці за замовлення вбивства і викрадання людей силами безпеки.

30 квітня у приміщенні Азербайджанської Державної Нафтової академії Фарда Гадиров з пістолета вбив 11 і поранив 13 чоловік; 12 жертва вистрибнула з вікна рятуючись від нападника. Невдовзі оточений поліцією, вбивця покінчив життя самогубством.

ТРАВЕНЬ

1 травня у Швеції легалізовано одностатеві шлюби.

7 травня у Дніпропетровську в результаті пожежі в залі ігрових автоматів загинули дев'ять чоловік, ще 11 були госпіталізовані. Згодом прем'єр-міністр Юлія Тимошенко ініціювала закон про закриття всіх гральних закладів в країні. 15 травня Верховна Рада прийняла цей закон, проте на початку червня президент Віктор Ющенко наклав на нього вето. 11 червня вето було подолане Радою.

8 травня у Празі пройшов саміт Європейського союзу, що дав старт програмі «Східне партнерство». Підсумкова декларація була підписана Білоруссю, Молдовою, Грузією, Україною, Вірменією, Азербайджаном і всіма державами ЄС.

18 травня на Шрі-Ланці закінчилась громадянська війна, яка тривала з 1983 року між центральним урядом і воєнізованим рухом «Тигри звільнення Таміл Іламу» і забрала життя щонайменше 80 тисяч людей.

20 травня перемігши на стамбульському стадіоні на «Шюкрю Сараджоглу» у додатковий час з рахунком 2-1 бременський «Вердер», донецький «Шахтар» першим з українських клубів здобув кубок УЄФА. За це досягнення головний тренер «Шахтаря» Мірча Луческу першим з іноземних фахівців був удостоєний звання Заслуженого тренера України.

ЧЕРВЕНЬ

1 червня під час виконання рейсу Ріо-де-Жанейро — Париж зазнав катастрофи і впав у Атлантичний океан літак Airbus A330 компанії Air France. Загинули всі 216 пасажирів і 12 членів екіпажу.

11 червня експерти світової Організації охорони здоров'я оголосили пандемію свинячого грипу від вірусу A/H1N1; це була перша офіційна пандемія за останні 40 років

12 червня в Ірані пройшли десяті вибори Президента Ірану, в яких за перемогу боролись чинний Президент Махмуд Ахмадінежад та три інших кандидата. Наступного ранку після проведення голосування, офіційне агенство новин Ісламської республіки після підрахунку понад 75% голосів оголосило про перемогу Ахмадінежада з результатом 62% голосів (його конкурент, Мір-Хоссейн Мусаві отримав 34% голосів). Такі результати були сприйняті багатьма іранцями6 як результат фальсифікацій, в країні відбулись акції протесту.

19 червня у китайському місті Шишоу провінції Хубей розпочались масові антиурядові протести, в яких взяли участь близько 70 тисяч людей. За два дні заворушень загинуло 5 чоловік і більше 200 людей отримали поранення.

21 червня за наслідками референдуму, проведеного в листопаді 2008 року, Ґренландія проголосила самоврядування — перехід поліції і судів під юрисдикцію місцевого уряду, надання офіційного статусу Ґренландській мові (Калааллісут), кваліфікація громадян країни як окремого народу в міжнародних справах. В той же час питаннями оборони і зовнішньої політики як і раніше залишились у юрисдикції Данії.

25 червня у своєму домі в Лос-Анжелесі від фатальної комбінації препаратів, наданих особистим лікарем, на 51-у році життя помер Майкл Джексон, один з найбільш комерційно успішних артистів світу. Через тривале розслідування причин його смерті публічна церемонія прощання відбулась лише через два тижні, а самі похорони — 3 вересня 2009 року.

ЛИПЕНЬ

5 липня у столиці Синьцзян-Уйгурського автономного району міста Урумчі, розташованому на північному заході Китаю, почались масові заворушення. Вони були викликані інцидентом 26 червня, коли на одному з підприємств міста китайцями були жорстоко побиті місцеві уйгури і стали результатом тліючого міжетнічного конфлікту. Заворушення, в яких взяло участь від однієї до трьох тисяч чоловік, тривали до 20 липня привели до загибелі близько 200 чоловік, в основному етнічних китайців, і були жорстоко придушені поліцією. За підсумками розслідування до смертної кари було засуджено 30 чоловік і 8 — до довічного ув'язнення.

12 липня Даля Грибаускайте, яка в травні, отримавши 69,05% голосів, перемогла на президентських виборах, стала президентом Литви, першою жінкою на цій посаді.

21 липня у Донецьку та Маріуполі почався Чемпіонат Європи з футболу 2009 для юнаків до 19 років, в якому у фіналі збірна України перемогла команду Англії з рахунком 2-0.

СЕРПЕНЬ

18 серпня Грузія офіційно перестала бути членом СНД.

29 серпня у центрі міста Донецька, в парку культури і відпочинку офіційно відкрито стадіон «Донбас-Арена», перший в Україні стадіон елітної категорії за акредитацією УЄФА та ФІФА, розрахований на 51 504 глядачів. Це перший стадіон у Східній Європі, спроектований і побудований відповідно до стандартів категорії «п'ять зірок»; вартість його будівництва склала 3 млрд. 200 млн. гривень (175,8 млн. євро).

ЖОВТЕНЬ

4 жовтня 200 чоловік загинули і близько мільйона лишилося просто неба в результаті сильних повеней, викликаних проливними дощами в прибережних регіонах індійських штатів Карнатака і Андхра-Прадеш.

6 жовтня колишній президент Коста-Ріки (1990—94 рр.) Рафаель Кальдерон засуджений до 5 років увя'знення за корупцію.

9 жовтня Барак Обама став лауреатом Нобелівської премії миру.

10 жовтня глави МЗС Туреччини і Вірменії підписали в Цюриху документи про нормалізацію двосторонніх відносин, поклавши край майже віковій ворожнечі.

22 жовтня колишній диктатор Уругваю 83-річний Грегоріо Альварес засуджений на 25 років в'язниці за вбивства політичних супротивників.

22 жовтня Компанія Microsoft розпочала всесвітній продаж операційної системи Windows 7.

28 жовтня Євангельську церкву Німеччини вперше за понад 500 років очолила жінка — Маргот Кессманн, жінка-єпископ з Гановера; вона розведена і має четверо дітей.

ЛИСТОПАД

17 листопада Україна подала в корпорацію ICANN, що відає розподілом імен в Інтернеті, заявку на реєстрацію національного кирилічного домена «.укр».

19 листопада на екстреному саміті співдружності європейських держав в Брюсселі першим президентом Євросоюзу вибраний прем'єр-міністр Бельгії Герман ван Ромпей. Главою дипломатичного відомства Евросоюзу стала британка, єврокомісар з питань торгівлі Кетрін Ештон (Catherine Ashton).

25 листопада Сайт WikiLeaks шведського інтернет-журналіста  Джуліана Ассанжа опублікував більше 500 тисяч сторінок конфіденційної переписки під час терористичної атаки на Нью-Йорк 11 вересня 2001 року.

27 листопада Президенти Білорусі, Росії і Казахстану Олександр Лукашенко, Дмитро Медведєв і Нурсултан Назарбаєв підписали в Мінську в рамках ЄвразЕС пакет документів про створення з 1 січня 2010 року Митного союзу.

29 листопада у Гондурасі пройшли чергові президентські вибори, на яких переміг лідер правої Національної партії, фермер Порфіріо Лобо. Багато країн Латинської Америки, включаючи Бразилію, не визнали результатів цих виборів. В той же час Сполучені Штати заявили, що президентські вибори є важливим кроком в розв'язанні політичної кризи в Гондурасі.

29 листопада колишній лідер партизанських формувань Хосе Мухіка здобув перемогу в другому турі президентських виборах в Уругваї.

ГРУДЕНЬ

1 грудня в країнах Євросоюзу набув чинності Лісабонський договір — міжнародна угода, підписана на саміті ЄС 13 грудня 2007 року, покликана замінити європейську конституцію, прийняття якої провалилось. Угода містить положення про інституційну реформу в Євросоюзі. Передбачається створення посади Президента ЄС, який обиратиметься на 2,5 років і презентуватиме ЄС на міжнародних заходах. Договір містить положення про скорочення кількості єврокомісарів і депутатів Європарламенту.

1997

5 січня Росія оголосила про виведення свого останнього військового з території Чечні, що являло собою формальну ознаку закінчення дворічної невдалоївійськової кампанії проти власних громадян. За наступні два роки Москві так і не вдалося мирним способом взяти під контроль Чечню і в 99-му бої між федеральними військами і чеченськими повстанцями поновились.

16 січня компанія Microsoft випустила
Office 97, комплексну офісну програму, яка миттєво стала бестселером і завоювала 80% ринку.

19 січня крах албанських фінансових пірамід привів до початку масових заворушень в країні серед обманутих вкладників. У березні заворушення переросли у повстання по всій країні, яке президент Албанії Салі Беріши оголосив "червоним терористичним бунтом". Спроби збройного придушення повстання привели до анархії по всій країні, і у травні на запрошення керівництва Албанії в країну було введено війська НАТО, яким вдалось взяти під свій контроль ситуацію. На парламентських виборах, що відбулись у червні, перемогу здобула Соціалістична партія, а у липні парламент обрав нового президента — Реджепа Мейдані.

21 січня у Чечні оголошено про плани проведення президентських виборів і назву країни змінено на Республіку Ічкерія.

26 січня у Чечні відбулись президентські вибори — набравши 65% голосів, перемогу здобув Аслан Масхадов.

ЛЮТИЙ

18 лютого у Алжирі прийнято закон, що забороняє створення партій за релігійним чи мовним принципом.

27 лютого в Ірландії легалізовано розлучення.

28 лютого в результаті землетрусу силою 6.1 бала в Ірані було зруйновано 110 селищ і загинуло близько 3 тисяч чоловік.

БЕРЕЗЕНЬ

11 березня Англійська королева Єлизавета II присвоїла почесне звання лицаря рок-зірці Полу Маккартні.

26 березня Білоруський президент Лукашенко оголосив про відновлення радянських "суботників" — обов'язкової безплатної роботи у вихідні.

КВІТЕНЬ

2 квітня у Московському Кремлі через рік після підписання 2 квітня 1996 року договору про утворення співдружності Росії та Білорусії президенти Б. Єльцин та О. Лукашенко поставили свої підписи під Договором про утворення союзу Білорусії та Росії.

24 квітня США стали 75-ю державою, котра ратифікувала міжнародний договір про заборону хімічної зброї, підписаний у 1993 році 164-а країнами, — він зобов'язував підписантів до 2007 року знищити всі наявні запаси цього виду зброї і промислові потужності по її виробництву.

24 квітня нижня палата японського парламенту проголосувала за дозвіл щодо проведення в країні операцій з пересадки серця.

25 квітня Росія відмовилась підписати конвенцію про заборону хімічної зброї, посилаючись на відсутність коштів для знешкодження 40 тисяч тон зброї.

29 квітня набула чинності Конвенція про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та її знищення. Це був перший міжнародний закон, котрий передбачав повну ліквідацію цілого класу зброї масового знищення.

ТРАВЕНЬ

1 травня Румунія принесла офіційні вибачення за примусову депортацію до трудових таборів тисяч етнічних німців і "продаж" еміграційних документів, що мали місце в роки комуністичного правління.

2 травня 43-річний
Тоні Блер став наймолодшим за останні 185 років прем'єр-міністром Великої Британії.

7 травня компанія Intel офіційно представила мікропроцесор Pentium II, призначені для ринку настільних персональних комп'ютерів. Pentium II був флагманським процесором компанії Intel з моменту виходу до появи на ринку процесора Pentium III в лютому 1999 року.

10 травня у В'єтнамі почався гучний судовий процес на 77 високопоставленими урядовими службовцями, корумпційні дії котрих завдали країні збитків на 280 мільйонів доларів.

12 травня в Москві Борис Єльцин і Аслан Масхадов підписали Договір про мир і принципи взаємовідносин між Російською Федерацією та Чеченською республікою Ічкерія.

15 травня уряд Угорщини прийняв рішення виплатити Римській католицькій церкві 553.8 мільйони доларів як компенсацію за втрати і збитки за часів комуністичного правління в країні.

17 травня закінчилась перша офіційна українська антарктична експедиція. Вона прходила на станції «Фарадей» на острові Галіндез Аргентинського архіпелагу, яку Україні в 1996 році передала Великобританія. Перейменована у «Академік Вернадський», 6 лютого 1997 року на ній було піднято український прапор.

19 травня Компанія Hewlett-Packard випустила свій перший портативний комп'ютер, що працював під опреаційною системою Windows CE.

24 травня у Києві відкрився перший в Україні ресторан McDonald's.

28 травня у Києві голови урядів Російської Федерації та
України підписали пакет документів про розподіл і базування Чорноморського флоту. Україні перейшли 18% кораблів Чорноморського флоту СРСР, а також військово-морські бази у Ізмаїлі, Одесі, Очакові, Керчі, Донузлаві і Балаклаві і ще 10 баз морської авіації. Натомість Росія отримала право розміщувати свій флот в Севастополі до 2017 року, утримувати на території України не більше 338 кораблів і суден та 25 тисяч військовослужбовців.

31 травня у Києві Президент України Леонід Кучма та Президент Російської Федерації Борис Єльцин підписали «Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією», який разом з домовленостями про умови перебування російського Чорноморського флоту в Україні становив комплекс «великих угод», що врегулювали відносини між двома найбільшими колишніми республіками Радянського Союзу.

31 травня в Куала-Лумпурі на зустрічі семи держав-учасниць АСЕАН, до котрого входили Таїланд, Сінгапур, Філіпіни, Індонезія, Малайзія, Бруней і В'єтнам, прийнято рішення прийняти до складу асоціації ще три держави — Бірму, Лаос і Камбоджу.

ЧЕРВЕНЬ

10 червня корпорація «Інтел» випустила процесор «Pentium II», який відзначався більшими кеш-пам'яттю і швидкодією.

19 червня під натиском західних кредиторів президент України Леонід Кучма звільнив з посади прем'єр-міністра 
Павла Лазаренка, котрого вважали прихильником неринкових методів управління економікою.

22 червня Іран та Ірак вперше за попередні 17 років відкрили міждержавний кордон для переміщення товарів і людей.

27 червня у Таджикистані закінчилась Громадянська війна — збройний міжклановий конфлікт між прихильниками центральної влади і різними угрупованнями в особі Об'єднаної таджицької опозиції. Найбільш запекле протистояння відбувалося з кінця серпня 1992 по липень 1993 року, коли країна була фактично розділена на дві частини. В результаті Громадянської війни загинуло понад 60 тисяч чоловік, близько 100 тисяч були змушені емігрувати з країни, а число внутрішніх переселенців досягло 1 мільйона осіб.

ЛИПЕНЬ

1 липняГонконг повернувся під юрисдикцію Китаю після 156 років британського правління — опівночі почалась урочиста церемонія з цієї нагоди за присутності прем'єр-міністра Великобританії Тоні Блера, принца Чарльза, керівника Китаю Жао Земіна і державного секретаря США Мадлен Олбрайт.

8 липня у Мадриді підписано Хартію про особливе партнерство між Організацією Північно-атлантичного договору (НАТО) та Україною.

9 липня на саміті в Мадриді підписано Хартію про особливе партнерство між Україною та НАТО.

16 липня Валерій Пустовойтенко став прем'єр-міністром України замість зміщеного з посади Павла Лазаренка.

17 липня із заявами та застереженнями Україна ратифікувала Європейську конвенцію з прав людини, прийняту відповідно до Загальної декларації прав людини з метою дотримання та забезпечення на своїй території прав та основоположних свобод людини.

СЕРПЕНЬ

6 серпня після кількох років непримиромого суперництва компанії Apple Computer і Microsoft погодились обмінятись технологічними розробками і проводити спільні дослідження — Microsoft анонсувала про інвестицію в Apple 150 мільйонів доларів.

10 серпня Український легкоатлет Сергій Бубка вшосте підряд став чемпіоном світу у стрибках з жердиною.

15 серпня в Україні засновано орден княгині Ольги, якою відзначають жінок за визначні заслуги в державній, виробничій, громадській, науковій, освітянській, культурній, благодійницькій та інших сферах суспільної діяльності, вихованні дітей у сім'ї.

29 серпня Верховний суд Японії визнав протизаконним вилучення Міністерством освіти із шкільного підручника історії інформації про те, що Японія була однією з країн, що розпочали Другу Світову війну.

31 серпня в паризькому госпіталі
померла 36-літня Діана Спенсер, принцеса Уельська, котра вранці цього ж дня отримала серйозні ушкодження під час автомобільної катастрофи. Загибель принцеси Діани стала предметом тривалого розслідування, яке закінчилось в 2007 році.

ВЕРЕСЕНЬ

11 вересня на референдумі 63% жителів Шотландії висловились за створення власного, незалежного від британського, парламенту, якого в країні не було протягом останніх 290 років.

15 вересня зареєстровано доменне ім'я 
google.com, яке стало основою нового пошукового вебсервісу, заснованого двома американськими аспірантами 24-річними Ларрі Пейджем і Сергієм Бріном. Сьогодні компанія Google — найпопулярніший пошуковий сервіс у світі і обробляє до 1 мільярда запитів у день.

ЖОВТЕНЬ

10 жовтня лауреатом Нобелівської премії миру став Міжнародний рух за заборону протипіхотних мін і його координатор Джоді Вільямс. За оцінками спеціалістів в землі по всьому світу знаходиться близько 100 мільйонів протипіхотних мін, від котрих щороку гинуть 26 тисяч людей.

17 жовтня останки латиноамериканського революціонеа Ернесто Че Гевари, аргентинця за походженням, перевезені з Болівії, де він був страчений в 1967 році, до Куби, його другої батьківщини і перепоховані з державними урочистостями.

21 жовтня Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв підписав указ про оголошення з 10 грудня новою столицею держави місто Астани.

ГРУДЕНЬ

4 грудня в Оттаві (Канада) 125 країн підписали Конвенцію про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін і про їх знищення. Серед країн, що відмовились підписати цей документ були Китай, Росія, США, більшість країн Близького Сходу і Азії.

19 грудня Президентом Південної Кореї став лідер найбільшої в країні опозиційної партії "Національний конгрес за нову політику" 72-річий Кім Де Чжун, дисидент з більш ніж 30-літнім стажем, що провів у тюрмах і під домашнім арештом 7.5 років, а в 1980 році за організацію антиурядового повстання був засуджений до страти, котру було замінено на пожиттєве ув'язнення.

19 грудня Прем'єра американського фільму-катастрофи «Титанік» режисера, сценариста і продюсера Джеймса Камерона. Уже через 25 днів після початку прокату цей фільм окупив свій рекордний бюджет у 200 мільйонів доларів. «Титанік» здобув рекорд найкасовішого фільму за всю історію кінематографу, зібравши в прокаті в усьому світі понад 1,8 мільярда доларів, і утримуючи його протягом 12 років, поки цей рекорд не був побитий фантастичним фільмом «Аватар», який також зняв Камерон. У 1998 році «Титанік» було висунуто на здобуття премії Оскар в 14 номінаціях, з яких переміг у 11, зокрема Найкращий фільм та Найкращий режисер. Титанік є рекордсменом за кількістю отриманих нагород "Оскар" поряд з такими фільмами як «Бен-Гур» (1959) та «Володар перснів: Повернення короля» (2003).

1985

28 січня 45 найпопулярніших у світі співаків, включаючи Майкла Джексона, Сінді Лопер, Кенні Роджерса, Стінга, Гаррі Белафонте, Даєну Росс, Пола Саймона та інших, спільно записали пісню «We Are the World» («Ми — світ»), яка практично зразу стала суперпопулярною в усьому світі і 13 квітня 1985 року зайняла перше місце в американських чартах. Пісня, написана Майклом Джексоном і Лайонелом Річі та зпродюсована Квінсі Джонсом, допомогла зібрати у фонд голодуючих Африки 60 мільйонів доларів.

ЛЮТИЙ

4 лютого закінчилась 16-літня блокада британської колоні Гібралтар, ініційована генералом Франко щоб змусити Велику Британію і жителів Гібралтару передати суверенітет над колонією Іспанії, — з цього дня іспано-гібралтарський кордон був відкритий для вільного перетину всіх бажаючих.

6 лютого
Стів Возняк, співзасновник компанії Apple Computer, яка почала свій шлях з гаража Возняка, де 1976-го року він на потіху друзям створив свій перший комп'ютер, залишив компанію на знак протесту проти її перетворення в громіздке і малоефективне бюрократизоване підприємство.

6 лютого компанія Microsoft оголосила про створення текстового процесора Word, призначеного для комп'ютерів IBM PC. Інтуїтивно побудована, проста в роботі програма зуміла витримати конкуренцію з лідером програм для обробки текстів WordPerfect і невдовзі стала однією із найпопулярніших у світі. Для Microsoft створення Word означало відкриття нового напрямку в її діяльності — поряд із розробкою операційних систем, які більшою мірою цікавили виробників комп'ютерів, Microsoft зайнялась розробкою програмного забезпеченя, орієнтованого на масового споживача.

19 лютого Вільям Шрьодер, пацієнт госпіталю "Гумана" в Луїсвіллі (штат Кентуккі), став першою людиною зі штучним серцем, яка вийшла за межі лікарні, — він провів на свіжому повітрі 15 хвилин.

БЕРЕЗЕНЬ


5 березня безрезультатно закінчилась забастовка британських шахтарів, яка тривала майже рік і була викликана закриттям 20 нерентабельних шахт.

11 березня на наступний день після смерті генерального секретаря ЦК КПРС, голови президії Верховної ради СРСР Костянтина Устиновича Черненка, позачерговий пленум ЦК КПРС обрав
Михайла Сергійовича Горбачова новим і, як виявилось, останнім генеральним секретарем ЦК. 

17 березня Вільям Шрьодер встановив рекорд тривалості життя зі штучним серцем — це був 113-й день після операції.

КВІТЕНЬ

23 квітня у Моcкві розпочався Пленум ЦК КПРС, на котрому був проголошений курс на перебудову — Генсек КПРС Михайло Горбачов заявив програму широких реформ під гаслом «прискорення соціально-економічного розвитку країни» по соціалістичному шляху на основі ефективного використання досягнень науково-технічного прогресу, активізації людського фактора і зміни порядку планування.

23 квітня компанія Coca-Cola з помпою і масованою рекламою оголосила про зміну використовуваної уже 99 років секретної формули напою. Однак нова Кола була настільки непопулярною, що через кілька місяців компанії довелось вернутись до класичного варіанту напою.

Травень

16 травня ЦК КПРС і Рада Міністрів СРСР прийняли постанову «Про заходи з подолання пияцтва й алкоголізму та викоренення самогоноваріння».

27 травня у Пекіні представники Британії та Китаю підписали угоду про повернення в 1997 році Гонконгу під юрисдикцію Китаю.

ЧЕРВЕНЬ

3 червня Італія і Ватикан підписали угоду про те, що католицька релігія втратила в Італії статус державної.

3 червня Стів Джобс, керівник і співзасновник Apple Computer, "за дезорганізацію роботи компанії" позбавлений у ній всіх посад. У 1996 році, коли справи Apple стали геть критичними, Джобс був запрошений знову очолити компанію, але лише як тимчасово виконуючий обов'язки.

10 червня після 1099 днів окупації з Південного Ливану виведено ізраїльські війська.

14 червня поблизу міста
Шенген п'ять європейських держав — Бельгія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина та Франція — підписали договір «Про скасування паспортного і митного контролю між країнами Європейського Союзу», за яким погодились на поступове скасування контролю на спільних кордонах і запровадження вільного пересування своїх громадян.

ЛИПЕНЬ

13 липня на стадіоні «Вемблі» в Лондоні принц Чарльз і принцеса Діана офіційно відкрили міжнародний рок-концерт Live Aid, організований для збору коштів для допомоги голодаючим у Африці. Концерт тривав 16 годин і одночасно проходив у багатьох містах світу, зв'язок між котрими підтримувався через супутники, щоб надати можливість бачити його близько мільярду глядачів у 110 країнах світу. Кульмінацією концерту стало виконання пісні «We Are the World» у Філадельфії. Live Aid дав змогу не тільки зібрати 127 мільйонів доларів для допомоги країнам Африки, але й привернути увагу урядів розвинених країн до розв'язання проблеми голоду на континенті.

13 липня на змаганнях у Парижі Сергій Бубка встановив свій п'ятий світовий рекорд і першим у світі подолав у стрибках з жердиною висоту 6 метрів.

СЕРПЕНЬ

10 серпня на аукціоні Майкл Джексон за 47,5 мільйонів доларів придбав видавничі права на всі пісні «Beatles». Він заплатив за них більше, ніж Пол Маккартні. З цього часу Джексон отримував половину доходів від продажів «Beatles» (іншу половину отримували автори пісень, головним чином Маккартні).

12 серпня о 18:50 за місцевим часом літак «Boeing 747SR» компанії «Japan Airlines» врізався в гору Оцука за сто кілометрів від Токіо. Із 524 людей, що були на борту, команда рятувальників, котра прибула на місце аварії через 12 годин, живими застала лише чотирьох. Ця авіакатастрофа є найбільшою в світі з пов'язаних з аварією одного літака.

21 серпня на полі харківського «Металіста» на 64-й хвилині зустрічі нападаючий київського «Динамо» Олег Блохін зрівняв рахунок — 2-2. Це був 200-й гол Блохіна у чемпіонатах СРСР з футболу.

28 серпня український поет, дисидент Василь Стус попав у карцер табору для політв'язнів 389/36 біля села Кучино Пермської області, де за кілька днів оголосив сухе голодування і згодом помер при нез'ясованих обставинах.

ВЕРЕСЕНЬ

1 вересня через 73 роки після того, як "Титанік" затонув у Північній Атлантиці після зіткнення з айсбергом, за 560 кілометрів від Ньюфаундленда франко-американська експедиція знайшла його залишки на дні океану на глибині 4 тисячі метрів.

4 вересня у карцері табору для політв'язнів у селі Кучино Чусовського району Пермської області Росії, де він відбував десятирічне покарання за звинувачення у антирадянській агітації й пропаганді, на 47-у році життя помер український поет і правозахисник
Василь Стус. У 1989 році він був перепохований у Києві і ще через рік реабілітований.

ЖОВТЕНЬ

16 жовтня компанія Intel анонсувала вихід 32-розрядного мікропроцесора 386.

ЛИСТОПАД

13 листопада у результаті виверження Невадо-дель-Руїз, найвищого діючого вулкану в Колумбійських Андах, протягом чотирьох годин загинуло більше 23 тисяч людей, поранено 5 тисяч і зруйновано більше 5 тисяч будівель в радіусі 90 кілометрів. Найбільше постраждало місто Армеро, де загинуло три чверті з 28 тисяч населення.

19 листопада вперше за попередні вісім років зустрілись президент США і керівник СРСР — у Женеві Рональд Рейган і Михайло Горбачов провели триденні переговори, котрі стали початком пошуку спільних рішень для припинення гонки озброєнь і скорочення ядерних арсеналів обох країн.

20 листопада компанія Microsoft випустила 
Windows 1.0 — перша спроба реалізувати багатозадачну операційну систему для IBM PC з графічним інтерфейсом.


22 листопада компанія Microsoft підписала з компанією Apple ліцензійну угоду про право використання в операційній системі Windows візуальних характеристик, елементів інтерфейсу, "духу і стилю" ОС Macintosh, котра, в свою чергу, багато що запозичила від ОС Alto, розробленої в 1972 році компанією Xerox для комп'ютерів PARC. У 1988 році Apple подала в суд на Microsoft за порушення авторських прав, оскільки ліцензія стосувалась лише Windows 1.0, а не всіх наступних версій операційної системи, але позов був відкликаний в 1991 році без прийняття якого б то не було судового рішення.

ГРУДЕНЬ

18 грудня за підсумками року найкасовішим фільмом у США виявився "Поліцейський з Беверлі-Хіллз" з Едді Мерфі у головній ролі; на другому місці йшов "Назад у майбутнє" з Майклом Фоксом, а третім — "Рембо: Перша кров, частина 2" з Сильвестром Сталлоне.

Всі події 1973 року

17 січня на Філіпінах прийнято нову конституцію, котра проголошувала Фердинанда Маркоса довічним президентом.

22 січня Верховний суд США легалізував у країні аборти — було прийнято рішення, що в рамках свого конституційного права на приватне життя жінка може переривати вагітність протягом її перших двох триместрів і лише під час останнього триместру, коли плід вже в стані вижити поза тілом матері, аборт може бути проведений лише виходячи з конкретної клінічної ситуації.

27 січня у Парижі після п'яти років переговорів представниками США, Південного та Північного В'єтнаму і В'єтконгу (повстанців Південного В'єтнаму) підписано угоду про припинення війни та відновлення миру у В'єтнамі. Згідно з нею, протягом 60-и днів з В'єтнаму мали бути виведені американські та всі інші іноземні війська, а північно-в'єтнамська влада мала видати всіх американських військових полонених. За цю угоду державний секретар США Генрі Кісінджер і спеціальний представник Північного В'єтнаму Ле Дик Тхо отримали Нобелівську премію миру, однак договір 1973 року не вирішив політичних проблем Індокитаю — локальні сутички між Північчю і Півднем тривали понад два роки, а в 1975 році Демократична Республіка В'єтнам почала масовий наступ на Південний В'єтнам і країна була об'єднанна під владою комуністичного уряду.

ЛЮТИЙ

27 лютого близько двохсот озброєних індіаців племені Сіу — членів Руху американських індіанців (РАІ) за громадянські права, заснованого в 1968 році, зайняли селище Вудід-Ні в резервації Пайн-Рідж (штат Південна Дакота) і взяли в заручники 11 місцевих жителів. Таким чином вони виразили протест проти політики американських властей щодо корінного населення США. Вундід-Ні — селище, біля якого в 1890 році відбувся останній бій між Сіу та федеральними військами, в результаті якого загинуло більше 300 індіанців, включаючи жінок і дітей. Захоплення Вундід-Ні викликало великий резонанс у США і за її межами; індіанців, які вимагали розслідування порушень американським урядом угод, підписаних з індіанцями, підтримало чимало громадських діячів. Через 71 день активісти РАІ здались, прийнявши офіційну обіцянку розслідувати всі факти порушень прав індіанців.

БЕРЕЗЕНЬ

7 березня у Бангладеш відбулись перші демократичні вибори — Муджиб Рахман, лідер бангладешського руху за незалежність і перший прем'єр-міністр країни, здобув переконливу перемогу на загальних виборах. Наступного року Пакистан визнав незалежність Бангладеш, своєї колишньюї західної провінції.

27 березня під час 45-ї церемонії вручення «Оскарів» Марлон Брандо відмовився прийняти приз як кращий актор за роль Дона Корлеоне ("Хрещений батько") в знак протесту проти дискримінації індійців Америки — "Можете лишити його собі". Кращою актрисою було визнано Лайзу Мінеллі за головну роль у фільмі "Кабаре". "Хрещений батько" названо кращим фільмом, а постановник "Кабаре" Боб Фосс отримав приз як кращий режисер.

29 березня завершено вивід американських військ з Південного В'єтнаму і передачу урядом Північного В'єтнаму американським властям всіх осіб, взятих в полон, з числа військового та цивільного персоналу США.

КВІТЕНЬ

4 квітня у Нью-Йорку відкрито комплекс Всесвітнього торгового центру, який спроектував японський архітектор Мінору Ямасакі. Комплекс був зруйнований 11 вересня 2001 року внаслідок терористичної атаки.

ТРАВЕНЬ

17 травня у Сенаті США розпочалися слухання Вотергейтської справи, пов'язанної із незаконним проникненням і підслуховуванням у штаб-квартирі Демократичної партії у вашингтонському готелі "Вотергейт", санкціонованим вищим керівництвом правлячої Республіканської партії і виявленим у червні 1972 року. Результатом розслідування добровільна стала відставка у серпні 1974 року Річарда Ніксона з поста президента США, перший випадок в історії країни.

27 травня СРСР приєднався до Всесвітньої конвенції з авторського права, ухваленої в Женеві 1952 році.

ЧЕРВЕНЬ

22 червня НДР і ФРН одночасно стали членами ООН.

24 червня з посади президента Ірландії пішов найстаріший державний діяч світу 90-річний Імон де Валера, одна з найколоритніших політичних фігур 20-го століття, не в останню чергу завдяки значним зусиллям котрого Ірландія добилась незалежності від Великої Британії.

ЛИПЕНЬ

3 липня в Гельсинкі почала роботу Нарада з безпеки і співробітництва в Європі (НБСЄ). Через два роки, 1 серпня 1975 року представниками 33-х європейських країн, США і Канади в столиці Фінляндії було підписано Заключний акт, в котрому сформульовано десять основних принципів взаємовідносин і співробітництва держав. На мадридській конференції НБСЄ у квітні 1991 року прийнято рішення про створення Парламентської амамблеї НБСЄ.

10 липня після 300-т років британського правління Багамські острови здобули незалежність.

17 липня в Афганістані в результаті безкровного військового перевороту повалено монархію і проголошено республіку. У серпні король Мухаммед Захір Шах зрікся престолу і емігрував з країни. Новим главою держави став Мухаммед Дауд Хан, що при королі виконував обовязки прем'єр-міністра.

СЕРПЕНЬ

19 серпня Георгіус Пападопулос, керівник військової хунти, що правила Грецією з 1967 року, оголосив країну президенською республікою. Наступного року владу "чорних полковників" було повалено.

ВЕРЕСЕНЬ

3 вересня у Києві відкрито пам'ятник Лесі Українці.

18 вересня до ООН прийняті Федеративна Республіка Німеччини і Німецька Демократична Республіка.

22 вересняГенрі Кіссінджер став державним секретарем США. Це був перший випадок, коли на цю посаду було затверджено єврея і вперше, коли держсекретарем став натуралізований, а не корінний американець.

23 вересня через 18 років після позбавлення його влади і вимушеної еміграції, Хуан Перон вдруге виграв президентські вибори в Аргентині. Його друга дружина Ізабела Перон була обрана віце-президентом, і в 1974 році, по смерті чоловіка, стала президентом Аргентини.

24 вересня у звільненому від португальців районі Мандіна-Бое проголошено створення незалежної держави Гвінея-Бісау на чолі з президентом Луїсом Кабралом і головою Ради державних комісарів Франсиско Мендесом.

ЖОВТЕНЬ

6 жовтня в день єврейського свята Йом кіпур (Судний день), Єгипет і Сирія напали на Ізраїль з метою повернути захоплені ним у Шестиденній війні 1967 року арабські території — заставши ізраїльтян зненацька, єгипетські війська зайняли практично весь Синайський півострів, а сирійці — Голанські висоти. Це була четверта арабо-ізраїльська війна за попередні 25 років. Завдяки зусилям ООНВійна Судного дня закінчилась 25 жовтня, коли Ізраїль повністю відновив контроль над спірними територіями.

10 жовтня Спіро Егню став першим віце-президентом США, котрий залишив цю посади з примусу, — він був звинувачений у хабарництві та ухилянні від сплати податків за час його перебування на посту губернатора Меріленду. Суд наклав на нього штраф в розмірі 10 тисяч доларів і засудив до трьох років умовно. Новим віце-президентом при президенті Річарді Ніксоні став Джеральд Форд, котрий через рік, після відставки свого шефа у зв'язку з Уотергейтським скандалом, став 38-м президентом США.

20 жовтня королева Великої Британії Єлизавета II офіційно відкрила приміщення Сіднейської опери. В конкурсі на будівництво Будинку опери брало участь 233 спеціаліста з 32-х країн, і перемога була віддана датчанину Йоргу Утцону. Приміщення будувалось протягом 15-и років і обійшлось у 80 мільйонів доларів, отриманих за рахунок проведення спеціалізованої лотереї. Сьогодні Сіднейська опера, що стала невід'ємною частиною ландшафту міста, щорічно приймає до 2 мільйонів відвідувачів, котрі відвідують до 3 тисяч заходів у рік.

28 жовтня шість арабських держав — експортерів нафти оголосили ембарго на її поставки до США та Нідерландів в знак протесту проти їх проізраїльської позиції в Жовтневій війні між Ізраїлем та Сирією і Єгиптом, що почалась 6 жовтня.

30 жовтня у Відні почались переговори представників НАТО і Організації Варшавського договору про взаємне скорочення збройних сил і озброєнь в Європі.

ЛИСТОПАД

11 листопада Радянський Союз оголосив, що в знак протесту проти повалення уряду чилійського президента Сальвадора Альєнде він відмовляється від гри із збірною Чилі за право виходу у фінальну стадію Чемпіонату світу з футболу, якщо матч, запланований на 21 листопада, буде проводитись на стадіоні у Сантьяго, який хунтою генерала Піночета донедавна використовувався як концентраційний табір. СРСР пропонував провести матч в нейтральній країні, але ФІФА присудило радянській збірній поразку за неявку на матч і збірна СРСР вперше з 1958 року не брала участі у фінальній стадії змагань світової першості.

ГРУДЕНЬ

28 грудня у Парижі російською мовою вийшов "Архіпелаг ГУЛАГ"  Олександра Солженіцина, літературне дослідження поліцейсько-державної системи Радянського Союзу за період з 1918 по 1956 роки. Достовірний і безкомпромісний дух книги зразу зробив її популярною, і протягом кількох місяців вона вийшла в перекладі більшістю європейських мов. На батьківщині ж письменника "Архіпелаг ГУЛАГ" був названий наклепом на радянських людей та радянську дійсність, і 12 лютого 1974 року Солженіцин був заарештований, а згодом позбавлений громадянства і висланий з СРСР. Він поселився у США і повернувся на батьківщину вже будучи лауреатом Нобелівської премії з літератури, відмовившись, однак, в 1980-х роках прийняти пропозицію Михайла Горбачова поновити радянське громадянство.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #Славянск #новини #новости #рік бика #2021 #рік бика в історії
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...