Стаття
19:29, 24 серпня 2021 р.
30 років Незалежності України: від кого, від чого та навіщо
Стаття
Сьогодні Незалежній Україні виповнюється 30 років. Але від кого та від чого Україна стала незалежною? Пропонуємо пригадати.
30 років тому, 24 серпня 1991 року на позачерговому засіданні Верховна Рада УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності України. В Акті зазначилося, що продовжується тисячолітня традиція державотворення в Україні, яка має право на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами.
1 грудня 1991 року на Всеукраїнському референдумі українці підтвердили своє прагнення жити в незалежній державі.
Зараз у розмовах на вулицях та у транспорті часто можна почути, а в соцмережах – прочитати щось на кшталт: «Та і що нам дала ота незалежність?», «А ви хоч самі знаєте, від чого хотіли бути незалежними?».
А дійсно, давайте пригадаємо, від кого та від чого Україна прагнула отримати Незалежність протягом багатьох століть. Не будемо розписувати докладно, які шматки України до яких держав відходили у різні часи, але «пробіжимося» по основних етапах.
Шлях українського державотворення тягнеться крізь віки та має довгу і складну історію.
Так, Київська Русь захищалася монголо-татарської навали, але припинила своє існування через розкол на окремі князівства. Період розколу тривав з 11 по 14 століття.
Галицько-Волинське Князівство наприкінці 14 століття було розділене між Польським королівством та Великим князівством Литовським.
У 1649 році була заснована Гетьманщина, українська козацька держава. Ця держава теж зазнала розколу та правління окремими територіями різних гетьманів. Останні в боротьбі за єдиновладдя визнавали верховенство Московського царства, Речі Посполитої та Османської імперії. Гетьманщина була Ліквідована Російською імперією у 1765 році.
Наприкінці 18 століття внаслідок трьох поділів Польщі західноукраїнські землі стали колонією Австрійської імперії.
Після поділів Польщі, приєднання Кримського ханства та російсько-турецьких війн (початок 19 століття) більшість земель сучасної України опинилась у складі Російської імперії.
13 грудня 1917 була проголошена незалежністьКримської Народної Республіки. Але у 1918 році владу захопила більшовицька Росія.
Вперше в ХХ столітті Незалежність Українибула проголошена 22 січня 1918 року текстом IV Універсалу. Ця держава проіснувала 3 роки, а потім була окупована більшовицькою Росією. То були роки безперервної війни з більшовиками та «білими».
16 лютого 1918 була проголошена незалежністьКубанської Народної Республіки. Через рік та дев’ять місяців козацьке державне утворення ліквідувала більшовицька Росія.
19 жовтня 1918 - проголошення незалежності Західноукраїнської Народної Республіки. У 1919 році її окупувалаПольська Республіка.
У 1939 році українці на Закарпатті першими у міжвоєнній Європі стали на захист своєї свободи проти авторитарної Угорщини, яка була союзницею нацистської Німеччини, 15 березня проголосили незалежність Карпатської України. Тоді загинули близько 5 тисяч українців.
30 червня 1941 року у Львові Організація українських націоналістів проголосила Акт відновлення Української держави. У нацисти розпочали масові арешти українських патріотів. Протягом наступних понад 10-ти років воїнів Української повстанської армії виборювали незалежність у протистоянні з нацистським та комуністичним тоталітарним режимом.
Наступна можливість отримати незалежність від СРСР представилася лише у 1991 році. Тоді 19 серпня спроба у Москві «оновити» Радянський Союз стала поштовхом до розгортання національно-демократичного руху за незалежність у більшості республік СРСР. Українці об’єдналися у масові мітинги з вимогою виходу зі складу СРСР.
У 2000-ні роки здавалося, що боротьба вже позаду, хоча Російська Федерація все ще мала сильний вплив на культурне та політичне життя України. Але у 2014 році Росія окупувала Крим, частину Донецької та Луганської областей.
Зараз боротьба України з окупантом триває. То від кого та від чого наша країни прагнула бути незалежною протягом віків?
Матеріал створено на основі інформації з відкритих джерел, Українського інституту національної пам’яті та спецпроєкту Ederaта Освіторії «Історія України в історіях».
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:10
Вчора
17:05
Вчора
14:09
Вчора
13:17
Вчора
12:12
Вчора
11:01
Вчора
Спецтема
Оголошення
09:18, 27 листопада
14:49, 7 грудня
83
08:04, 26 листопада
live comments feed...
Коментарі