• Головна
  • Зеленський в Польщі: про що він говорив з Дудою і які їхні головні заяви
10:45, 6 квітня 2023 р.

Зеленський в Польщі: про що він говорив з Дудою і які їхні головні заяви

Зеленський в Польщі: про що він говорив з Дудою і які їхні головні заяви

Президент України Володимир Зеленський вчора відвідав Польщу, де провів переговори зі своїм польським колегою Анджеєм Дудою. BBC Україна розповіли, яким був цей візит, і про що говорили президенти.

Зеленський вже не раз бував у Польщі з початку повномасштабного вторгнення, але зазвичай це був транзит на шляху до іншої країни. Він вже був у США, Британії, Франції та Бельгії.

Тож лише цей візит можна назвати повноцінним офіційним - з дружиною, великою делегацією, усіма почестями та деталями протоколу.

"Братні народи"

Дуда нагородив Зеленського найвищою державною нагородою Польщі - Орденом Білого Орла - і назвав його "винятковою людиною" та "взірцем очільника держави".

Зеленський, своєю чергою, подякував особисто Дуді та всьому польському народу за допомогу Україні та зазначив, що ніколи в історії між українцями і поляками, яких він назвав братськими народами, не було таких близьких стосунків.

На пресконференції за підсумками переговорів обидва президенти говорили про міцні й дружні відносини між двома країнами, про підтримку Польщею України на її шляху до ЄС, а також до НАТО.

Зеленський закликав польських бізнесменів не чекати завершення війни і починати працювати в Україні вже зараз - бо ж Польща не має сумнівів у перемозі України.

"Хто раніше зайде (працювати в Україну. - Ред.) - той більше буде заробляти", - сказав український президент.

Дуда і Зеленський

Обидва президенти відзначили, що стосунки між їхніми країнами ніколи не були такими близькими

Дуда зазначив, що на саміті НАТО, який має відбутися і Вільнюсі, Польща закликатиме надати Україні додаткові гарантії безпеки і в майбутньому буде підтримувати повноцінне членство України в НАТО.

(Не)зручні питання

Переговори тривали за графіком, все чітко, без відхилень. Під час пресконференції Зеленський багато дякував. Особисто Дуді за допомогу Україні у війні проти Росії та польському народу за підтримку біженцям.

Здавалося, весь візит проходить в атмосфері абсолютної злагоди і взаєморозуміння. Багато слів підтримки, компліментів та рукостискань. Та кілька моментів все ж додали відчуття напруги.

Володимир Зеленський, відповідаючи, на питання про те, чи справді росіяни контролюють більшу частину Бахмуту, вчергове сказав, що Україні треба більше зброї та снарядів. Але окрім цього, закликав журналістів до єдності з владою. У цій відповіді чулися нотки розчарування через дедалі частіші повідомлення в ЗМІ про корупцію в українському уряді, припущення стосовно конфлікту поглядів у військовому керівництві та тиражування сумнівів про доцільність утримування Бахмута ціною багатьох життів.

Для Дуди не дуже приємним виглядало питання українських журналістів про перспективи передачі Україні винищувачів F-16. Україна воює з росіянами старими літаками, які вже на межі можливостей. Військові вже не раз заявляли, що радянські "МіГи" суттєво не вплинуть на ситуацію на фронті. F-16 дозволили б повітряним силам суттєво розширити функціонал авіації, посилити її. Але західні країни поки що не готові їх дати.

Тому на питання про старі та нові літаки Дуда вирішив поговорити лише про "МіГи". І ця відповідь теж багато про що говорить.

В кінці пресконференції польська журналістка прокричала Зеленському питання англійською: як ви думаєте, скільки триватиме ця війна? Він спочатку глянув на неї і, здавалося, зараз відповість. Але після кількасекундної паузи розвернувся і пішов у бік української делегації. Наче давши зрозуміти, що ніхто точно не знає, коли ж закінчиться ця війна. І він теж.

Ситуація в Бахмуті

На запитання журналістів про Бахмут Зеленський відповів, що ситуація там - найскладніша в усій Україні. Він зазначив, що, попри твердження російської пропаганди, росіяни не контролюють місто.

"Ми в Бахмуті, й ворог не контролює Бахмут", - сказав Зеленський.

Напередодні засновник ПВК "Вагнера" Євген Пригожин сказав, що російські сили "юридично захопили" Бахмут й заявив про встановлення їхнього прапора на будівлі міської адміністрації.

У ЗСУ ж заявили, що Пригожин приніс прапор на будівлю міської адміністрації Бахмута, яка давно була зруйнована в ході боїв у місті.

Зеленський під час пресконференції додав, що головне як для генерала Сирського, який керує обороною Бахмута, так і для нього самого - це зберегти життя людей і "не втратити наших військових".

Тому, за його словами, якщо ситуація погіршуватиметься і буде небезпека оточення - "будуть правильні рішення генерала на місці".

При цьому він додав, що чим швидше західні партнери надаватимуть Україні амуніцію, тим швидше українці будуть відвойовувати свою територію. Також Зеленський вкотре зазначив, що Українці воюють не лише за свою свободу й незалежність, а й за всю Європу і увесь світ.

"Українці ризикують своїм життям заради майбутнього ваших дітей, дітей Європи", - зазначив він.

Українські військові в Бахмуті

Літаки для України

Президента Дуду українські журналісти запитали про надання Україні літаків - зокрема про те, скільки Польща готова надати "МіГ-29" та чи підтримає вона, у складі широкої коаліції, надання досконаліших літаків, зокрема F-16. Дуда відповів, що в першій партії Польща надала Україні чотири "МіГи", і зараз надає ще чотири. Іще шість літаків, за його словами, готують до відправки.

Також він додав, що Польща має інші "МіГи", модернізовані відповідно до стандартів НАТО. Наразі вони потрібні самій країні, але мірою того, як Польща отримуватиме новіші літаки, зокрема з Південної Кореї, вона може згодом також відправити їх Україні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Чернівці #новини Чернівців #новости Славянска #Дуда #Зеленський #Польща #МІГ #зустріч #війна в Україні #война в Украине
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...