• Головна
  • Уряд готує підвищення мінімальних цін на алкоголь: Для чого це потрібно?
18:23, 25 вересня 2023 р.

Уряд готує підвищення мінімальних цін на алкоголь: Для чого це потрібно?

Уряд готує підвищення мінімальних цін на алкоголь: Для чого це потрібно?

Уряд вперше за п’ять років може підвищити мінімальні ціни на алкоголь.

Кабмін планує переглянути мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на деякі види алкогольних напоїв.

Журналісти "БізнесЦензор" розповіли, навіщо уряд встановлює мінімальні ціни на алкогольну продукцію та як зміняться цінники у магазинах.

Чому уряд підвищує мінімальні ціни на алкоголь?

Чинний розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на алкоголь уряд затвердив ще у вересні 2018 року. До цього їх, зазвичай, переглядали щороку. Відтак, чинні мінімальні ціни на більшість алкогольних напоїв не змінювались останні п'ять років, окрім роздрібної ціни на ігристі вина та газовані винні напої, яку підвищили у січні 2021 року.

Собівартість легального алкоголю за п’ять років об'єктивно зросла: підвищились як витрати виробників на сировину, комплектуючі, енергоносії, оплату праці, так і ставки акцизного податку на алкогольні напої. Через це розмір чинних мінімальних цін більше не відповідає реальним витратам на виробництво та реалізацію алкогольних напоїв. Тобто легальна і якісна продукція, з якої сплачені усі податки, має коштувати дорожче. Низька ціна приваблює покупців, але якщо вона нижча за собівартість, – це привід замислитися про якість і легальність товару.

Тому Міністерство економіки та торгівлі ще у липні оприлюднило для обговорення проєкт постанови уряду про перегляд мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на деякі види алкогольних напоїв. З початком вересня процеси, що передують остаточному ухваленню рішення, прискорились.

Зокрема, 7 вересня у Мінекономіки відбулися консультації з представниками ринку, а 14 вересня міністерство направило запит до виробників і дистриб'юторів алкогольних напоїв та їх об’єднань з проханням надати розрахунок мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на алкогольні напої, які включають всі передбачені законодавством витрати на виробництво та збут продукції, включаючи податки. Зібрані дані використають для розрахунку мінімальних цін.

Крім того, ухвалений Верховною Радою наприкінці червня закон про запровадження електронної марки акцизного податку прямо зобов'язує Кабмін переглянути розмір мінімальних роздрібних цін з урахуванням рівня інфляції, починаючи з 2018 року.

У Мінекономіки пояснюють, що перегляд мінімальних цін допоможе підтримати виробників якісної алкогольної продукції, які працюють легально. Адже продаватися за ціною нижчою, ніж продукція добросовісних виробників, можуть лише напої виготовлені нелегально, з неякісної сировини та без сплати податків.

Чому зросла собівартість алкогольних напоїв?

На початку квітня Кабмін затвердив нову ціну на акцизні марки на алкоголь, які не змінювалися з 2014 року. Вартість марок акцизного податку зросла на 66,41%. Мінфін пояснював, що за цей період у 2,1 разу збільшилася вартість захищеного паперу, зросли ціни на енергоносії, збільшилася вартість логістичних операцій, послуг з обслуговування та ремонту обладнання тощо.

Однак, крім підвищення ціни акцизної марки, за останні роки значно зросли й інші витрати виробників алкогольної продукції. Так, за період 2019-2022 років спирт для виробництва алкогольних напоїв подорожчав на 27%, вартість склотари зросла на 161%, ковпачка – на 182%, виноматеріалів – на 32%, пробки – на 109%, гофротара подорожчала на 36%, етикетка – на 29%.

Крім того, за цей період розмір мінімальної заробітної плати зріс на 60,6%, електроенергія подорожчала на 113%, газ – на 184,9%, комунальні послуги з водовідведення – на 89,8%, розмір акцизного податку збільшився на 5%.

При цьому Мінекономіки пропонує підвищити мінімальні ціни на алкогольні напої не настільки драматично. Більше, того за результатами проведеного фахівцями міністерства аналізу поточних ринкових цін на алкоголь у роздрібних мережах, запропоновані мінімальні ціни є вже меншими, ніж вартість більшості алкогольних напоїв у магазинах.

Крім того, вперше пропонується встановити мінімальну роздрібну ціну на виноробну продукцію, яка продається в упаковках типу "Tetra-Pak" і "Bag in box", у яких зазвичай продають підозріло дешеву продукцію, якщо порівнювати її ціну з вартістю вина відомих виробників у пляшках.

Що буде з цінами на алкоголь для населення?

На думку економіста Олега Пендзина, перегляд мінімальних роздрібних цін на алкоголь на вартість якісної легальної продукції вплине несуттєво.

"Підняття мінімальної ціни на пляшку ще не означає, що всі попідвищують свої ціни. Легальні виробники, які сплачують податки, й так не можуть собі дозволити продавати за нижчими цінами", – зазначає експерт.

Економіст Борис Кушнірук додає: "Встановлюючи мінімальну ціну, уряд контролює і сплату податків, і прибирає з ринку продукцію, яка або неякісна, або пов’язана з несплатою податків".

Якщо ж на деякі види алкогольної продукції ціни і зростуть, то переважно через об'єктивні фактори, а не внаслідок перегляду мінімальних цін.

Зокрема, голова "Укрсадвинпрому" Володимир Печко прогнозує, що пляшка українського вина у магазинах невдовзі може зрости в ціні до 40%. Однак, за його словами, це обумовлено зростанням собівартості – виробництво напою вже подорожчало через зростання цін на електроенергію, пальне, логістику, корок і пляшку, а також необхідність підвищувати зарплати.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #Війна #Підвищення цін на алкоголь
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...