• Головна
  • Святвечір, колядки та ворожіння: традиційне святкування Різдва в Україні
13:36, 27 грудня 2023 р.

Святвечір, колядки та ворожіння: традиційне святкування Різдва в Україні

Святвечір, колядки та ворожіння: традиційне святкування Різдва в Україні

Як в Україні традиційно святкують Різдво.

Різдво — одне з головних християнських свят, що знаменує народження Ісуса Христа у Віфлеємі. За християнським переконанням, Ісус був посланий Богом на землю задля спокутування гріхів і спасіння людства. День його народження поділив історію на «до» і «після»: з цього моменту почалося сучасне літочислення, іншими словами - «наша ера».

У день Народження Сина Божого весь світ славить свого спасителя: люди прикрашають свої будинки святковими ялинками, які символізують євангельське древо, запалюють свічки, ходять на церковні богослужіння. Протягом сотень років бережуть і шанують традиції Різдва й українці.

Цієї зими українці відзначають Різдво двічі: вперше разом із Заходом 24−25 грудня і традиційно 6-7 січня.

Традиція святкування Різдва в Україні

Різдву передує тривалий сорокаденний піст, який починається 14 листопада і закінчується 25 грудня. 

Святвечір, колядки та ворожіння: традиційне святкування Різдва в Україні, фото-1

Напередодні Різдва Христового 24 грудня українці сідають за щедрий, але пісний стіл. Одна з головних традицій святкування Різдва — Святий Вечір. Після наведення порядків у будинку українці готують дванадцять святкових страв на честь дванадцяти апостолів.

Святвечір, колядки та ворожіння: традиційне святкування Різдва в Україні, фото-2

Різдвяна зірка. Коли на небі з’являлася перша зірка, тоді родина могла сідати до столу після дня суворого посту, під час якого ніхто не мав права їсти, окрім малих дітей, яким давали трішки вареної картоплі. Проте, перед тим як сісти, кожен дмухав на місце на лаві, щоб бува не придушити душі, які, вважалося, на Святвечір приходили до хати.

Святвечір, колядки та ворожіння: традиційне святкування Різдва в Україні, фото-3

Колядки. Важлива і незмінна традиція на Різдво — цеколядування. По вулицях і будинках колядники ходять, починаючи зі Святого Вечора, або з першого дня Різдва. Часто вони носять з собою велику зірку, закріплену на палиці та покриту позолоченим папером. Така зірка символізує Вифлеємську, що ознаменувала народження Ісуса Христа.

Заходячи у двір або в будинок, молодь або дітлахи просять дозволу заколядувати, а коли господарі погоджуються, колядники починають співати вітальні пісні-колядки та розігрувати жартівливі сценки. Найчастіше в таких піснях оспівуються господар і господиня, звучать побажання щастя, здоров’я та достатку. По закінченні співу, господарі виносять колядникам солодощі або гроші.

Святвечір, колядки та ворожіння: традиційне святкування Різдва в Україні, фото-4

Давнім та унікальним різдвяним звичаєм в Україні було і залишається ходіння з вертепом. Вертеп — це пересувний мініатюрний ляльковий театр, розміщений в коробі, в якому показували цілі вистави на тему Різдва.

Ворожіння. Традиція ворожити у ніч на Різдво, давніша, ніж саме Різдво в Україні. Багато хто вважає, що ворожити у цей день не можна, а інші, навпаки, вірять у велику силу свята, а також у те, що ворожіння у Святвечір допоможуть дізнатись майбутнє. Дівчата в Україні й сьогодні ворожать на свою долю, аби з’ясувати, чи вийдуть заміж, та ім’я майбутнього нареченого. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #Різдво #25 грудня #різдвяні традиції #святкування різдва
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...