14:18, 11 серпня
єВідновлення для жителів Слов’янська - що треба знати про державну програму та що кажуть люди
Програма уряду України "єВідновлення" - важлива ініціатива, яку створили для того, щоб компенсувати українцям зруйноване або пошкоджене внаслідок війни з росією житло.
Завдяки цій програмі українці, житло яких постраждало, можуть отримати фінансову допомогу для відновлення своїх домівок. Процес подачі заявок на компенсацію максимально спрощено та автоматизовано через портал "Дія", що забезпечує зручність і швидкість отримання допомоги.
Є декілька моментів, які важливо знати про єВідновлення:
Кошти надаються, якщо житло:
- Зруйновано через бойові дії після 24 лютого 2022 року
- Розміщено на території, що не була окупована до 24 лютого 2022 року
- Не підлягає відновленню (тоді видають сертифікат на придбання нового житла
- Має власника
Програма розпочалась 10 травня 2023 року. єВідновлення спочатку давала можливість отримати максимум 200 тисяч гривень, які можна було використовувати на придбання будівельних матеріалів чи послуг підрядників, зареєстрованих в програмі.
Згодом програму розширили, надавши нову можливість - отримати житловий сертифікат як компенсацію за повністю зруйноване житло.
Якщо ж говорити про Слов’янськ, то військова адміністрація зазначила, що для того, щоб надавати компенсації, у місті утворили комісії з обстеження обʼєктів нерухомого майна, яке пошкоджене внаслідок збройної агресії російської федерації та комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені обʼєкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.
Загалом, станом на середину липня 1644 заяви про надання компенсації подали мешканці Слов’янської територіальної громади.
Фінансуванням займається Фонд ліквідації наслідків збройної агресії.
Станом на 18 липня у Словʼянській міській територіальній громаді 1163 родини скористалися послугою єВідновлення та отримали компенсацію за пошкоджене житло.
***
Ольга живе біля ЗОШ№ 5 у Слов’янську. Туди прилітало декілька разів. Квартира жінки постраждала від ударних хвиль та осколків. На щастя, великих руйнувань в житлі не було, але в квартирі жінки повилітали всі вікна, вибило вхідні двері та пошкодило внутрішні, обсипалося скло на балконі і лоджії, трапилися проблеми з проводкою. Звичайно, постраждала і техніка, але речі людей не підлягають компенсації.
Коли Ольга взялася оформлювати виплати, виявилося, що документів, необхідних для того, не вистачає. Ця проблема зараз трапляється у багатьох. Конкретно у Ольги квартира була приватизована, але не додана в реєстр. Довелося звертатися до соцзахисту. Для того, щоб зробити це в Донецькій області, обов’язково варто бути на місці, оформлюється це все офлайн. Але в деяких регіонах оформити це можна і дистанційно.
На дооформлення витратили 2-3 дні. Це робиться безкоштовно.
Після того, як жінка отримала всі необхідні документи, вона подала заявку в Дії на “єВідновлення”.
Десь через тиждень після того, як Ольга подала документи, їй подзвонили з комісії і запитали, чи буде зручно, якщо вони прийдуть на наступний день у певну годину. Попросили при собі мати всі необхідні документи.
Комісія подивилася стан квартири, до уваги беруться стіни, дах, вікна, підлога, двері, лоджія. Балкон же не враховується, - каже Ольга.
Також представники комісії звертають увагу на комунікації. Якщо є пошкодження, наприклад, проводки, то комісія врахує і це.
Після повного обстеження складається кошторис. Коли цей кошторис пропонується людині, вона може погодитись, або не погодитись із сумою. Ольга доволі швидко отримала компенсацію і зробила ремонт у житлі. Попри все, кошти можна витрачати протягом року, але лише в тих магазинах, які зареєструвалися у державній програмі і співпрацюють з єВідновленням.
Суми, яку виписала комісія, Ользі вистачило, щоб зробити невеличкий ремонт. Всі основні запити, як то вікна, двері чи проводка, були закриті.
***
Для ліквідації наслідків російських обстрілів комунальне підприємство «Благоустрій» з 2022 року для тимчасового усунення пошкоджень у багатоквартирних
та приватних будинках надає матеріали: тарпаулін, OSB плита, ПХВ плівка, шифер, руберойл, цвяхи, цемент, гідробарʼєр, мастіка бітумна, саморізи, тощо.
На території Словʼянської міської територіальної громади також працюють благодійні фонди: «Право на захист», «Аваліст», «Данська рада у справах біженців», «Карітас» і не лише вони. Ці фонди надають мешканцям громади матеріальну допомогу та допомогу у проведенні дрібних ремонтів.
***
Так, наприклад, сталося з квартирою Наталії зі Слов’янська. Її будинок по вулиці Торській обстріляли ще у 2022 році, тоді був зруйнований цілий під’їзд. Наталії пощастило більше, бо її квартира знаходилася в іншому під’їзді. Попри це, вікна двері, та і вся квартира, звичайно постраждала від наслідків вибуху. Дах у будинку відремонтували швидко, але цілісність самого будинку досі не відновили. Саме тому ніхто з жильців його не може подати заявку на єВідновлення. Цілісність будинку - одна з умов для тих, хто подається на допомогу. Відновлювати квартири у розбитому будинку - недоцільно. При цьому, частина людей залишалися жити там.
Будинок вже обстежила комісія і його визнали таким, що придатний до відновлення, проте, коли саме почнеться це відновлення - невідомо.
Пощастило з тим, що благодійний фонд “Карітас” встановив людям вікна та двері. Зробили все якісно і швидко. Попри це, багато квартир досі у поганому стані і потребують відновлення. Ба більше, те, що в будинку, розвалений один під’їзд, впливає на стан всього житла. Як тільки будинок відновлять, Наталія зможе подати заяву на єВідновлення.
***
На даний час у Слов’янську у 72-х багатоквартирних житлових будинках підрядними організаціями за кошти місцевого бюджету (72011,781 тис.грн.) та гуманітарними матеріалами провели відновлювальні роботи - відремонтували дахи та замінили вікна в місцях загального користування.
Загалом у 2023 році відновлено вікна у місцях загального користування у 13 будинках Слов’янська на суму 3,3 млн.грн.
До введення в дію програми єВідновлення у Словʼянській міській територіальній громаді була розроблена місцева програма допомоги мешканцям, житло яких постраждало від збройної агресії рф. За цією програмою за рахунок коштів місцевого бюджету у 2022 році жителям виплатили матеріальну допомогу на ремонт пошкодженого житла загальною сумою 7 849 900 грн. У 2023 році мешканці пошкодженого житла отримали 7 403 175 грн.
Загалом станом на травень 2024 року в Донецькій області люди подали майже 7,5 тисяч заявок на компенсацію за пошкоджене житло. За зруйновану нерухомість — близько тисячі.
Як подати заявку на компенсацію за пошкоджене житло єВідновлення:
- Повідомте про пошкоджене майно у застосунку Дія. Якщо зробили це раніше, повторно це робити не потрібно.
- Відкрийте спеціалізований рахунок єВідновлення в одному з банків-учасників програми. Зробити це можна в банківському застосунку, фізичному відділенні чи в процесі подання заяви в застосунку Дія.
- Заповніть заяву на допомогу через застосунок Дія. Вкажіть пільгову категорію, контактні дані та рахунок для виплати, а також чи робили ремонт вже після пошкодження.
- Дія автоматично сформує заяву. Перевірте її та відправте в обробку.
Якщо у житла є співвласники, вони також мають погодитись на участь у програмі.
Після обробки заяви місцева влада надішле комісію, яка проведе обстеження пошкодженого майна, зафіксує руйнування та визначить суму компенсації. Після цієї перевірки рішення внесуть у Реєстр пошкодженого та зруйнованого майна.
Потім ви отримаєте підтвердження та кошти на картку єВідновлення. Їх потрібно використати протягом 12 місяців з дня отримання.
Ми створили цей матеріал як учасник мережі "Вікно Відновлення". Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:17
11 вересня
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
08:06, 2 вересня
18:24, 4 вересня
8
live comments feed...
Коментарі