• Головна
  • У Слов’янську мають намір відродити содовий завод
13:00, 18 грудня 2017 р.

У Слов’янську мають намір відродити содовий завод

У Слов’янську 7 грудня відбувся круглий стіл з питання відкриття в місті содового заводу. З такою пропозицією виступив харківський державний науково-дослідний і проектний інститут основної хімії «НІОХІМ».

Про це повідомляє Національний промисловий портал, з посиланням на УкрАгроКонсалт.

Фахівці інституту склали проект відродження содового виробництва, прорахувавши, що це дасть Слов’янську мінімум 1,5 тис. робочих місць. Однак, місцеві содовики впевнені, що мова піде про 5 тисяч робочих місць, оскільки виробництво каустичної соди неможливо без супутніх підприємств. Ця пропозиція викликала ентузіазм серед слов’янських фахівців. Тим більше, що на сьогодні підприємства з випуску каустичної соди в Україні немає. Після окупації Криму закуповувати цей продукт доводиться за кордоном.

На думку керівника «НІОХІМу» Ірини Довгалюк, найпростіше відроджувати підприємство в рамках створення індустріального парку. Про його необхідність на протязі останніх двох років говорить і обласне керівництво. Однак в Слов’янську справу гальмує відсутність актуальної містобудівної документації: генплану, схеми зонування, проекту по земельно-господарського використання території міста та ін.

Територія колишнього содового заводу має свої проблеми. Одна з них – статус підприємства, щодо якого дотепер не завершена процедура банкрутства. До її закінчення, зрозуміло, ніхто з інвесторів вкладати кошти в нове виробництво не погодиться.

Однак на круглому столі ці проблеми чомусь не піднімалися. В основному, мова йшла про те, що виграє місто, якщо тут з’явиться содовий завод.

Виробництво соди – одне з найскладніших в хімічній промисловості, – розповів колишній директор Хімпрому Віктор Коломієць. – Але воно – і одне з найприбутковіших. За часів СРСР наше підприємство давало 20% надходжень до місцевого бюджету з 22 промислових об’єктів Слов’янська. Якби завод відродився, це було б колосальною знахідкою для сучасного Слов’янська. Місто перетворилося б на мільйонера.

Претензії про те, що навряд чи можливо відновлення стратегічного виробництва в 70 км від лінії фронту Віктор Коломієць приймає з застереженнями. За його словами, питання безпеки впирається в наявність висококласних фахівців.

За 100 років існування Хімпрому на ньому не було жодного витікання або викиду шкідливих речовин, тому що існував жорсткий триразовий контроль, – каже екс-директор.

У свою чергу директор що працює на території колишнього Хімпрому підприємства СІС «Сода» Олександр Лобас пояснює, що «Ніохим» розглядав як майбутнього майданчика для содового заводу два міста – Слов’янськ і Лисичанськ. У Лисичанську завод з виробництва соди закрився в 2012 році. Однак співробітники інституту прийшли до висновку, що в Слов’янську відновити виробництво легше.

У нас зберігся профільний цех, кар’єр, транспортний цех, шламоприємлювач і накопичувач. Це дуже важливі показники. Крім того, Лисичанськ знаходиться від лінії розмежування куди ближче, ніж Слов’янськ, – каже Олександр Лобас. – Щоб проводити розрахункові 400 тонн каустичної соди, знадобиться 800 тонн природної крейди. Кар’єри розташовані в 12 км від підприємства. Під’їзні шляхи, підведення технічної води – все залишилося і чекає свого часу.

На загальну думку фахівців, хімічна промисловість в країні не може існувати без виробництва каустичної соди. А з 5 содових заводів, які працювали ще за часів СРСР і з трьох, що існували в Україні, слов’янський Хімпром виробляв найякіснішу і дешеву продукцію.

Ще один важливий момент – Слов’янськ здатний забезпечити підприємство кваліфікованими кадрами. Про це розповів директор хіміко-механічного технікуму Олексій Котляров.

Якщо відновлювати підприємство – то зараз, поки у нас ще залишилися фахівці, які працювали на Хімпромі. Зараз це буде легше, ніж через п’ять років, – вважає викладач.

З усіх можливих територій найбільш пристосованою для нового підприємства екс-директор Хімпрому Віктор Коломієць вважає Новосодівский майданчик. За його словами, які, до речі, підтримує і керівник НДІ Ірина Довгалюк, всі питання з банкрутством підприємства та інші технічні моменти вирішуються «політичною волею».

Завод з виробництва соди в Україні все одно буде, по іншому не вийде. Зараз потрібно прийняти стратегічне рішення, що він буде саме у нас і всіляко його лобіювати, – говорить директор ТОВ «Загнибіда ЛТД» Костянтин Загнибіда.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов'янськ #новини #виробництво #сода #завод #відновлення
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...