У Слов’янську обговорили рік роботи депутатів

11 квітня в Центральній бібліотеці Слов’янська відбувся захід присвячений роботі депутатів Слов’янської міської ради в 2017 році ініційований рухом "Сильні громади".

За підсумками місцевих виборів 26 жовтня 2015 року до Слов’янської міської ради пройшли 5 політичних партій, що сформували відповідні однойменні фракції. Місцеві вибори 2015 року у Слов’янську вперше за останні 100 років похитнули фактично однопартійну систему управління в місті та значно змінили політичну мапу міської ради.

Під час заходу були представлені основні показники роботи кожного депутата в 2017 році відповідно до його прав і обов’язків, передбачених Законом України про статус депутата місцевої ради. В рамках теми “Чим депутат може бути корисний”, депутати міської ради Ольга Алтуніна від фракції “Самопоміч” та Олексій Яковленко від фракції “Наш Край” розповіли про практичні аспекти роботи депутатів. Представники решти трьох фракцій, незважаючи на заздалегідь направлене на міську раду запрошення, захід проігнорували. Тому розмова відбувалася лише з двома депутатами міської ради від цих двох фракцій - представниками "депутатської меншості".

Про відсутність політичної монополії

З падінням політичної монополії Партії Регіонів та, зокрема, після виборів 2015 року ситуація з суспільною та політичною свободою у Слов’янську значно покращилася. Депутати міської ради зараз мають значно більше можливостей для прояву власної депутатської позиції аніж за часів Партії Регіонів, а в міській раді з’явилися одразу кілька нових політичних партій. Окрім цього в Слов'янській міській раді діють і кілька депутатських груп.

Своїми міркуваннями про рівень політичної свободи в місті, вплив політичних партій на депутатів поділилися присутні на заході депутати Ольга Алтуніна та Олексій Яковленко. Обидва депутати переконані, що ситуація за останні роки стала більш демократичною.

- Політична ситуація, безумовно, радикально змінилася. Якщо до 2015 року була абсолютна монополія вертикалі влади, то зараз можу констатувати, що навіть розмір фракцій далеко не визначальний фактор для прийняття рішень. Оскільки навіть в найбільшій фракції - “Оппоблоці” зараз є маса течій, маса власних поглядів. Тому ті процеси, які відбуваються, я вважаю, це абсолютно правильний процес і він відбуватиметься і надалі, - вважає депутат Олексій Яковленко.

- Це цілком логічна динаміка і, можливо, наступні вибори покажуть взагалі зовсім інші результати і я переконана, що кількість партій теж зміниться. Зараз ми бачимо вже 5 партій. Цілком можливо, що наступні вибори можуть дати ще більше і, напевно, це добре. Адже чим більше думок, тим більше бажань і можливостей зробити щось корисне для міста. Проте, якщо говорити про місцевий рівень, я би взагалі не говорила про партійність. Партійна належність - вона іноді на практиці більше заважає розвитку міста, аніж допомагає, - каже Ольга Алтуніна

Ольга Алтуніна наводить у приклад останні гучні моменти на сесії міської ради щодо приватизації міського майна. За її словами в середині найбільшої фракції - "Оппоблоці" теж були тертя стосовно голосування щодо цього питання.

- “Корпоративний дух” не дав їм можливості проголосувати так, як вони бажали - їм прийшлося підпорядкуватися "визначаючій та спрямовуючій” політиці партії. Але ж насправді у кожного депутата є власна думка, власне розуміння того, як використовувати майно громади, - вважає Ольга Алтуніна.

Тому в умовах відсутності партій, переконана депутат, результати голосування були би зовсім іншими. Тому на місцевому рівні наявність партій недоцільна, адже депутати не вирішують політичні моменти, а говорять про розвиток міста - дороги, каналізацію, водопостачання та все решта.

З Ольгою Алтуніною погоджується депутат Олексій Яковленко, який вважає, що на місцевому рівні все йде до введення мажоритарної системи виборів і в майбутньому місцеві депутати будуть працювати без патрійного “Дамоклового меча” зверху.

Ольга Алтуніна говорить, що депутати різних фракцій часто об’єднуються ситуативно, адже є важливі для міста питання які потребують вирішення.

- Останній запит депутатський який ми зробили, його підписали депутати різних фракцій - Солідарність, Наш Край, представники Аграрної фракції, підписала Самопоміч. Це говорить про те, що людей не цікавлять якісь політичні тенденції, а їх цікавить конкретно місто - конкретні об’єкти, конкретні питання. А демократизація однозначно, процеси демократизації йдуть на відкритість, на прозорість та доступність, - вважає депутат.

Як приймаються рішення по розподілу бюджету Слов'янська

В бюджетній комісії міської ради - 7 депутатів і всі вони представники Оппоблоку.

За словами депутатів, на сьогодні рішення по бюджету міста фактично ухвалює лише одна людина в місті - міський голова і його найближче оточення, а значна частина депутатів просто не має змоги впливати на планування та розподіл коштів бюджету.

- Просто нам приносять вже готове рішення і ми маємо проголосувати. Тому ми часто голосуємо за такий бюджет, проте ми не знаємо як обгрунтовувалися ці цифри. І не проголосувати ми не можемо, тому що це ж умовно кажучи - "голодні діти". І при цьому після затвердження бюджету міський голова може в ручному режимі перевести кошти від одного відділу до іншого, - говорить Ольга Алтуніна. Бюджет міста, - продовжує депутат, 1 мільярд 200 мільйонів, а 364 мільйони ми всього заробляємо. Ми - дотаційні. Проте може варто було би радитися з депутатами, радитися з громадою? Тоді і у населення не було би питань і у депутатів не було би питань. Щоб ми розуміли, умовно кажучи, що ми сьогодні сидимо на голодному пайку, але ми наступні три роки робимо дороги або світлофори тощо. Повинно бути розуміння, куди ми взагалі рухаємося.Немає стратегії міста. Звіт міського голови річний, який прозвучав - він був про “освоєння коштів”. Мова йде про те, що має бути якась стратегія, має бути якесь бачення завтрашнього дня. Як виділяються кошти на капітальні, поточні ремонти. Захотів міський голова - перевів гроші з загального фонду бюджету в бюджет розвитку і сказав, все більше грошей немає. Тому депутати фактично в повній мірі не мають можливостей контролювати та впливати на бюджет міста, - говорить депутат.

Все ще проблема. Пасивність та безініціативність громадян

Люди часто не знають своїх депутатів на місцях, - говорить Ольга Алтутніна. - Більше 700 осіб прослухали наші презентації щодо програми "Бюджету участі" і під час заходів з'ясувалося, що ніхто не знає свого депутата на окрузі, люди голосують за бренд. Навіть певні директори шкіл не знають хто в них депутат і це при тому, що Оппоблок тісно співпрацює на своїх округах з виборцями. І це інтелігенція, яка має усвідомлено приймати рішення. Людям часто не цікаво і люди думають, що депутати отримують за свою діяльність зарплату, - говорить депутат.

- Підходить до мене жінка після презентації "Бюджету участі" і каже: я мешкаю там то і там то і нашому будинку потрібний дитячий майданчик. Я кажу їй, ну я ж вам щойно розповіла, є 150 тисяч гривень в рамках бюджету участі і ви маєте можливість зібратися, згуртуватися, написати проект і отримати свій дитячий майданчик, це ж просто. А жінка каже мені - ні, мені ніколи цим займатися, а ви ж депутат, от візьміть нам і напишіть, нам потрібен майданчик. А для чого тоді нам депутат? Ось таке мислення, - розповідає Ольга Алтуніна.

Як депутати служать громаді

Законом України про статус депутата місцевої ради передбачені та прописані права та обов'язки депутата місцевої ради. Згідно закону, депутати зобов'язані відвідувати засідання постійних депутатських комісій міської ради, пленарних засідань сесії, здійснювати регулярний прийом виборців, інформування виборців та звітувати перед ними. Депутати також мають право робити спеціальні депутатські звернення на адресу різних установ і організацій для вирішення проблем своїх виборців, а також вностити на розгляд ради депутатські запити, які, за умови підримки більшістю голосів в раді - обов'язкові до виконання виконавчими органами ради та мають статус рішення міської ради.

За словами депутатів, на практиці виходить так, що більшість депутатських запитів - по темі ЖКГ. Зазвичай ці запити підтримуються голосуванням більшості на сесії міської ради. Проте на практиці депутату дуже важко добитися від виконавчих органів виконання цього запиту. Виконавчі органи підпорядковані міському голові і депутатам дуже важко домогтися виконання органами вже підтриманих депутатських запитів, адже, по-перше, приймає на роботу та звільняє чиновників - міський голова, а по-друге, у виконавчих органів ради часто знаходиться мільйон причин, чому запит не виконується, починаючи від “відсутності коштів”.  Часто доводиться на пряму комунікувати з різними виконавчими органами за для вирішення проблемних питань виборців. 

Відвідуваність пленарних засідань сесій та депутатських комісій міської ради

Згідно п. 3 ст. 20 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад", депутат місцевої ради зобов'язаний бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить. У разі неможливості бути присутнім на засіданні депутат місцевої ради повідомляє про це особу, яка очолює відповідний орган.

Прийом виборців депутатами

Обов'язкова вимога закону: визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців не рідше одного разу на місяць.

Люди часто не бачать результати діяльності депутатів

- Я не розумію тих депутатів, які говорячи про свою роботу, розповідають скільки вони піску привезли, скільки витратили і так далі, - говорить Ольга Алтуніна. Депутська робота - це не робота мецената. Робота депутата міститься зовсім в іншому. У нас збочене сприйняття та розуміння депутата громадянами, тому що такі депутати створили вже стереотипну картинку в очах громадян, що депутат це той, хто свої гроші має витрачати на депутатську роботу. Це неправильно. І відповідно ми ніколи не оберемо вчителя простого, якого поважає весь мікрорайон. І не оберемо лише тому, що у нього немає грошей. Він не зможе з власних коштів завести умовно кажучи цей пісок, - переконана депутат.

Місцеві депутати не отримують зарплати з бюджету за депутатську роботу

 - Депутати - ми всі люди працюючі за основним місцем роботи, - говорить Ольга Алтуніна. У нас кожного місяця проводиться десь по два засідання депутатських комісій і по дві сесії. Це вже 4 дні на місяць. А до комісії і сесії ще треба підготуватися. А на кожну сесію виноситься на розгляд близько 70-80 проектів рішень, які всі потрібно вичитати. При цьому треба ще провести прийом виборців у визначені дні. І за це все депутат не отримує жодної заробітної плати з бюджету. А якщо ми подивимося на європейські країни - той же Бундестаг. Так там взагалі нема підприємців, або людей, які мають стосунок до якихось фінансових груп. Там вчителі і юристи, люди, які приймають рішення для міста. Тому треба працювати з населенням, доносити цю думку до людей. Проте, на щастя, ми бачимо, що молодь це розуміє. На жаль часто цього не розуміють представники старшого покоління, - підсумовує розмову депутат.

Під час заходу також було озвучено пропозиції, аби кожний депутат міської ради оприлюднив свій звіт за рік роботи на спеціальному порталі "Твій депутат". 

Денис Бігунов, Євгенія Калугіна, рух "Сильні громади" для 6262.com.ua

депутати рік запит звернення фракція демократія звіт Алтуніна Яковленко
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
213 переглядів в серпні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі

Культура
Ми вже не один раз пропонували вам поскладати пазли з картинками рідного міста. Пропонуємо розважитися і цього разу. Різниця у тому, що тут не буде будівель або якихось показових локацій. Але спробуйте відгадати, де ми зробили це фото. Плюс яскрава картинка природи міста - це завжди гарно. Хто має фотографію на цій локації?
Суспільство
Після повідомлення представників приватного підприємства співробітники поліції задокументували факт крадіжки та вилучили знаряддя лову. Увечері на лінію "102" надійшло повідомлення про те, що у ставці ПАТ "Донрибкомбінат" м. Слов'янська відбувається незаконний вилов риби. На місці події слідчо-оперативна група виявивила представників підприємства та порушника - місцевого жителя 1988 року народження. За допомогою сітки та вудки чоловік встиг виловити близьк...
Суспільство
Часто можна почути від приїжджих, та й від місцевих, що у Слов’янську якийсь незвичайний клімат і краєвид різноманітний, і рельєф складний. А який же саме тут рельєф, як він утворювався? Який тут клімат та склад ґрунтів? У цьому ми спробували розібратися на основі тієї інформації, яка є у міській центральній бібліотеці. Півроку сонця та обмаль опадів Слов’янськ знаходиться на висоті 60-90 м над рівнем моря. Щодо клімату, то він переважно напівпосушливий с...
Культура
24 серпня у Слов’янську пройде "посткарантинне" свято.  Мешканців міста та гостей запрошують взяти участь у святковій ході, присвяченій 29-й річниці Незалежності України, одягнувши українські вишиванки, 24 серпня 2020 року. Така "вишиванкова хода" вже не один раз проходила у Слов’янську. Читайте: У Слов'янську відбулася вишиванкова хода Збір учасників відбудеться на Соборній площі о 16:30. Хода почнеться о 17:00 із Соборної площі, через центр міста, бульва...
Новини компаній
На вулицях наших міст все частіше можна зустріти людей, які прямують на електросамокатах. Виникає питання, чому цей вид транспорту набуває все більшої популярності. В чому секрет? Життя у великих містах не мислима без пересування, кожен сам вибирає яким чином йому доїхати з точки А в точку Б. Якщо врахувати, що в центрах великих міст середня швидкість пересування часто не перевищує 15 км / год., то електросамокати дозволять переміщатися швидше, економніше...
Суспільство
Традиційний огляд новин про ситуацію із коронавірусом в Україні та світі. У Слов'янську за минулу добу виявили ще трьох нових хворих на коронавірус, це чоловік 53 років та жінки 37 та 57 років. Загалом у місті 456 випадків коронавірусу з початку карантину, станом на 4 серпня було 418 одужавших. В інших населених пунктах Донеччини 4 серпня виявили ще 18 випадків коронавірусної хвороби: сім у Краматорську (9-річний хлопчик; чоловіки 58, 70 і 73 років; жінки...
відео
Слов’янські спортсмени активно готуються до змагань. Ми вже писали про те, що наші спортсмени вдало виступили на Чемпіонаті України з Тайського боксу, що відбувався в Одесі. Читайте: Славянские спортсмены заняли призовые места на Чемпионате Украины по Таиландскому боксу Одного зі слов’янських спортсменів, Артура Семейко, під час чемпіонату помітили, і він був відібраний Президентом Української Федерації таїландського боксу Павлом Євтушенком на Всеукраїнськ...
Пригоди
Проблема пожеж в екосистемах через підпал рештків трави сьогодні стоїть надзвичайно гостро. Станом на 4 серпня на територіях Слов'янського району, Черкаської, Андріївської, Миколаївської територіальних об’єднаних громад трапилось 25 випадків горіння стерні на площі 934,6 Га.  Головною причиною їх виникнення є людська недбалість і недотримання елементарних правил протипожежної безпеки. Громадяни, незважаючи на заборони, щороку спалюють на полях та городах с...
Суспільство
Реконструкція тротуару на вулиці Бульварній запланована у тому ж обсязі, що й на вулиці Вільній: з двох боків, від початку до кінця. Наразі ремонт зроблено лише на парній стороні — від вулиці Ясної до ЗОШ №10. Під час онлайн прес-конференції 4 серпня Вадим Лях повідомив, що ремонтні роботи на Бульварній будуть тимчасово призупинені, повідомляє Слов’янська міська рада. «Пандемія внесла свої корективи у наші плани. Місто недоотримало кошти у бюджет. Тому де...