Яка доля чекає на каплицю Залеських та склеп Шнуркових у Слов'янську

У Слов’янську між вулицями Ярослава Мудрого, Шевченка та Труновою розташоване старовинне кладовище на якому частково збереглися каплиця Залеських та склеп Шнуркових. Ці люди були меценатами, промисловцями та фактичними засновниками новітньої історії міста. Проте ділянка знаходиться у занедбаному стані, а в останній час піддалася вандалізму

У квітні 2017 року представники руху "Сильні громади" та місії "Чорний тюльпан" підняли цю проблему на загальноміський рівень. Після цього у вирішення проблеми активно включилася міська влада, активісти, місцеві ЗМІ і навіть народні депутати України.

Ініціатор відновлення цвинтаря активіст Євгенія Калугіна вважає, що громада має шанувати пам’ять засновників міста та відновити кладовище, створивши на ньому алею пам’яті, яка може стати ще й візитівкою Слов’янська.

Євгенія разом з юристами руху "Сильні громади" розпочала роботу у цьому напрямку ще на початку року, направивши запити до міської ради та Держгеокадастру, аби дізнатися у кого на балансі знаходиться зазначена земельна ділянка. Однак офіційні органи повідомили про відсутність запитуваної інформації. А це означає, що історичне кладовище Слов'янська нікому не належить. Проте згідно законодавства воно знаходиться в управлінні міської ради.

На підставі цього у квітні юристи руху "Сильні громади" направили звернення до міської влади з проханням розглянути питання передачі цього кладовища на баланс одному з відділів Слов’янської міської ради. Відповіді активісти поки не отримали, але внаслідок активних громадянських дій питання все ж зрушило з мертвої точки. За словами Євгенії Калугіної наразі робітничі бригади вже почали очищення території від чагарника.

За словами Євгенії Калугіної найближчим часом вона разом з однодумцями готує серію круглих столів за участю духовенства різних конфесій, краєзнавців, істориків, Донецької ОДА, міської ради Слов'янська та всіх зацікавлених сторін щодо майбутнього цього історичного цвинтаря.

Окрім цього, активісти окремо хочуть опитати самих мешканців на предмет того, що би вони хотіли бачити на цьому місці. Євгенія воліє, аби це місце стало музеєм під відкритим небом, адже за її словами - ми втратили свою аутентичність, забули свою історію, а тут, на цьому цвинтарі поховані люди, які стояли у витоків Слов'янська. Ці люди займалися меценататсвом, розвивали це місто. Тому нам є про що розповісти, - каже Євгенія.

- Тут у нас є і Голодомор і Перша і Друга світові війни. І все це має бути у вигляді парку, а не цвинтаря, тому що цвинтаря по факту вже немає. Це має бути парк, - переконана Євгенія Калугіна.

У свою чергу заступник міського голови Слов’янська Юрій Підлісний, повідомив, що після наведення порядку на прилеглій до пам’ятки території, міська влада планує визначити балансоутримувача пам’яток, а також запустити процес землеустрою і реставрації пам’яток. Наразі у якості балансоутримувача крерівництво міста розглядає варіант відділу культури або контори похоронного обслуговування. Однак, заступник міського голови переконаний, що пробема залишається проблемою і наявість балансоутриувача автоматично не гарантує збереження об’єка. Юрій Підлісний вважає, що на передній план виходить пробелема самосвідомості кожного мешканця міста і навряд чи наші пам’ятки руйнуються гастролерами з інших міст та регіонів, - вважає заступник міського голови. Юрій Підлісний наголосив, що міська влада відкрита до співпраці на паритетних засадах з будь-якою громадською організацією.

Очевидно, що такий неприйнятний стан, у якому опинилася каплиця Залеських та склеп Шнуркових це проблема безвідповідальності суспільства і влади в Слов'янську як мінімум останніх двох десятиріч.

Марина Олійник, начальник відділу культури Слов'янської міської ради говорить, що її відділом, як органом охорони культурної спадщини, ведеться робота по моніторингу пам’яток архітектури місцевого значення. Ця робота триває лише рік, адже функції моніторингу передали на відділи культури також порівняно недавно, а до цього ці функції виконувало управління архітектури. Тож фактично у відділі культури цією роботою наразі займаються де-юре лише пів-людини, - говорить Марина Олійник.

- Ми маємо 29 пам’яток архітектури місцевого значення. Існує графік моніторингу, який розміщений у відкритому доступі на сайті міської ради, є наказ про створення відповідної комісії, куди входять не лише представники відділу культури, але і представники ЖКГ, представники приватного підприємства “Рестро”, яке має ліцензію на роботу з пам’ятками архітектури. Тобто ми маємо цілу комісію з представників різних уповноважених організацій. За результатами кожного моніторингу, візуального огляду, складається акт технічного стану пам’ятки, тобто огляд проводиться ще не спеціалістами, а цією передбаченою правилами комісією, - пояснює Марина Олійник.

Начальник відділу кульутри говорить, що Слов’янськ це друге місто в Донецькій області по кількості пам’яток архітектури після Маріуполя. І наразі перед відділом культури стоїть завдання зібрати по кожній з цих пам’яток архітектури повний пакет документів.

- Щодо каплиці Залеських. У квітні комісія зафіксувала стан пам’ятки і склала акт її технічного стану. Але  наразі проблема полягає у тому, що згідно існуючих правил, відділ культури не може передати в область на засідання координаційної ради по внесенню до Всеукраїнського реєстру пам'яток пакет документів лише по одній пам’ятці архітектури - це потрібно зробити по всіх 29 пам’ятках одночасно. Тобто всі 29 об’єктів ми маємо обстежити, підготувати ці технічні акти, всі документи згідно переліку і тільки тоді область прийме цей повний пакет для розгляду питання щодо внесення всіх наших 29 пам’яток в Єдиний Всеукраїнський реєстр, - наголошує Марина Олійник.

За словами начальника відділу культури, каплиця Залеських наразі проходить як безгосподарське майно, у неї наразі немає власника, а відповідно і немає з ким укладати “охоронний договір”.

- Тому наші плани наступні, - говорить Марина Олійник: потрібно, аби міська рада прийняла рішення про передачу у комунальну власність міської ради будівлі цієї каплиці, після чого запуститься процес визначення балансоутримувача. Слідом за цим запуститься процес дуже болючий і довгий, з технічної точки зору, виділення коштів на реконструкцію каплиці, а також на землевідведення. Проте, щоб виділити кошти, громадяни, влада і депутати повинні чітко розуміти чия конкретно це буде земля, хто конкретно буде цим займатися, хто буде за це відповідати і так далі - все це ми разом маємо чітко визначити, - говорить начальник відділу культури Марина Олійник.

Каплиця склеп Шнурков цвинтар кладовище
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
10 очень хорошо
Актуальность
12
(1 оценка)
Изложение
8
(1 оценка)
Автор
(0 оценок)
457 просмотров в августе
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Культура
До правописної комісії, що працювала над оновленням мовних норм увійшли українські філологи із різних університетів. Свою роботу вони почали у червні 2015 року. Здебільшого під час обговорення оновленого правопису йшлося про важливі норми, які попередніми версіями не були врегульовані. Про це в ефірі Громадського радіо повідомив заступник міністра освіти та науки України Максим Стріха. «У 1928 році було вироблено той правопис, який був названий Харківським...
Политика
По данным Государственной статистики, за I квартал 2018 доходы населения составили 657,9 млн грн, что на 23,6% больше по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года. Располагаемый доход, который может быть использован населением на приобретение товаров и услуг, увеличился на 25,2%. Располагаемый доход в расчете на одного человека в I квартале 2018 составил 11 370,2 грн, что на 32,1% больше по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года....
Общество
Звернутись до старшого дільничного офіцера поліції або його помічників можна щовівторка, з 17:00 до 20:30 години. Поліцейська станція №1 "Центр" (м. Слов'янськ, вул. Шевченка, 4) Коломієць Володимир Васильович Юрченко Костянтин Сергійович Волощенко Григорій Олексійович Кирницької Олег Володимирович Поліцейська станція №2 "Молодіжний" (м. Слов'янськ, пер. Парковий, 6 ) Малютін Дмитро Олександрович Ушакова Катерина Геннадіївна Поліцейська станція №3 "Лісовий...
Общество
Как мы сообщали ранее, премьер-министр Украины рассказал, что власть намеревается создать условия, которые бы способствовали улучшению рождаемости в нашей стране. В рамках этого проекта украинцам обещали при рождении ребенка выдавать специальные бэйби-боксы, в которых будут все вещи, необходимые малышу на первых неделях его жизни. 17 июля Министерство социальной политики издало приказ. В нем  был обнародован перечень детских товаров, суммарной стоимостью д...
Криминал
Завершилось досудебное расследование в отношении 29-летнего ранее судимого жителя Славянского района, который обвиняется в совершении уголовных преступлений, предусмотренных п.1, 9,13 ч.2 ст. 115 (умышленное убийство), ч.2 ст. 194 УК Украины (умышленное уничтожение чужого имущества), ст. 263 (незаконное обращение с оружием, боевыми припасами или взрывчатыми веществами) УК Украины. За совершение преступлений мужчине грозит лишение свободы на срок от 10 до 1...
Общество
Согласно Закону Украины "О статусе ветеранов войны, гарантиях их социальной защиты", семьи погибших волонтеров и добровольцев также имеют право на социальную защиту.  Действие Закона распространяется на семьи лиц, которые добровольно обеспечивали проведения антитеррористической операции (в том числе осуществляли волонтерскую деятельность) и погибли (пропали без вести), умерли вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных при обеспечении...
Культура
В это воскресенье, 19 августа, в микрорайоне Химик пройдет Эко Фест «Чистота вокруг нас - это для нас». Мероприятие будет проходить с 16:00 до 18:00. В программе фестиваля запланировано: - Шоу мыльных пузырей; - Мастер классы (карвинг, изделия из природного материала) - Конкурс рисунков на асфальте; - Конкурс рисунков на мольберте; - Спортивные конкурсы; - Экологическая викторина; - Выставка-гербарий «Лекарственные растения»; - Ярмарка эко-товаров и цветов...
Спорт
З 13 по 19 серпня у Дубліні (Ірландія) проходить чемпіонат Європи з плавання серед спортсменів з інвалідністю. Участь у змаганнях у складі зборної косманди України беруть 4 спортсменів, які представляють Слов’янськ: Віктор Смирнов і Сергій Кліпперт, (спортсмени з вадами зору), Ніна Козлова та Андрій Трусов, (спортсмени з ураженням опорно-рухового апарату). Тренують спортсменів Заслужені тренери України Андрій та Світлана Казначеєви. Вже у перший день слов’...
Культура
Інформаційний центр "Window on America" запрошує мешканців міста та зацікавлених у вивченні англійської мови долучитися до переглядів фільмів. Всі охочі можуть прийти до центру і переглянути фільм англійською. Цього разу 17 серпня о 14:00 будуть показувати The Greatest Showman ("Найвеличніший шоумен"). Перегляд фільму проходить англійською. Участь в "Movie Club" абсолютно безкоштовна.  Інформаційний центр "Window on America" працює на другому поверсі Центр...