• Головна
  • "Весь страх накручується штучно" - Отець Сава зі Слов’янська про Єдину православну церкву в Україні
10:10, 28 грудня 2018 р.

"Весь страх накручується штучно" - Отець Сава зі Слов’янська про Єдину православну церкву в Україні

"Весь страх накручується штучно" - Отець Сава зі Слов’янська про Єдину православну церкву в Україні

15 грудня в Україні створили Єдину помісну православну церкву. У зв’язку з цим багатьох людей стало цікавити, що зміниться для звичайних прихожан. Для того, щоб з’ясувати ситуацію у Слов’янську, журналісти сайту 6262.com.ua поспілкувалися з настоятелем храму Андрія Первозванного отцем Савою.

Що змінює створення Єдиної української православної церкви?

Це робить нашу церкву офіційно законною. І не тільки на державному, юридичному рівні, але і в православному світі загалом. Справа в тому, що раніше церкви Московського патріархату казали, що ми незаконні, неканонічні, невизнані. А тепер, у зв’язку з наданням Томосу нашій об’єднаній православній церкві України, впершу чергу її визнає Вселенський Патріарх. Українську церкву офіційно визнають канонічною і це дає рівноправність з іншими православними церквами. Томос введе Україну в ряд 14 автокефальних церков. А ми станемо 15 автокефальною, тобто незалежною, помісною церквою.

Що зміниться для прихожан церков?

По суті справи нічого не зміниться. Тому що люди як відвідували Храми Божі, так і будуть відвідувати. Просто ніхто не має права вже нікому говорити, що одна церква якась канонічна, а інша - неканонічна. Ми отримали православну церкву в Україні і ту церкву, яка раніше називала себе канонічною (УПЦ МП - українська православна церква московського патріархату) законодавство зобов’яже перейменувати і зробити її, наприклад Російською церквою в Україні. Чи може якось по-іншому, поки ще невідомо. Це ті церкви, які є частиною Російської православної церкви. 

Закон абсолютно не обмежує їхню діяльність. Тільки люди будуть знати, в яку церкву вони ходять. 

А з чим пов’язані незадоволення деяких людей? Чого вони бояться?

Цей весь страх накручується штучно. Тому що, не бажаючи поступатись своїм місцем православній церкві України, використовується "страшилка" про те, що будуть відбирати храми. Але ніхто так не налаштований. І є прохання Вселенського Патріарха Варфоломія, щоб не було ніяких непорозумінь, скандалів, сварок, щоб не було ніякого кровопролиття. Тільки коли громада захоче перейти в Помісну церкву України, тоді вона переходить зі своїм майном, зі своїм храмом. Це повинно бути рішення більшості громади. 

Усі богослужіння, все залишається як і було. І, навіть, ті церкви, які вели богослужіння церковнослов’янською мовою, не зобов’язують переходити, відразу принаймні, на українську мову служіння. Дозволяється використовувати мову богослужіння ту, яка зручна для даної громади.

Чи будуть якісь зміни з церквами у Слов’янську?

Я думаю, що процес тільки розпочався. І тільки з часом ми побачимо якісь зміни. Покищо я не чув ніякої інформації про те, щоб у Слов’янську були охочі з Московського патріархату переходити до Єдиної православної церкви України. 

А всередині церкви щось змінюватиметься?

Покищо ніяких змін не передбачається, тому що церква буде тільки формуватись. Думаю, що найближчий рік взагалі якихось кардинальних змін, особливо на парафіальному рівні, поки не передбачається. Все треба робити дуже обережно, тому що в цю церкву вливається декілька православних. І щоб не було ніякого протистояння, непорозуміння, це треба робити все виважено. І новий наш предстоятель Митрополіт Епіфаній озвучив саме таку свою позицію. 

Церкви, які увійдуть в Єдину православну українську церкву будуть налагоджувати стосунки. Це єдина церква стає, єдина організація. І спільна мова  вже залежить від громад, які між собою будуть знаходити контакти, якщо вони раніше були чужими, або по різні боки барикад. Вони вже між собою будуть співпрацювати, співслужити, ставати однією церквою, однією сім’єю духовною. 

Наскільки важким буде цей процес об’єднання церков у Слов’янську?

Я думаю, що цей процес буде просто довготривалий. Якщо не робити якихось штучних поштовхів, то він буде проходити безболісно. Але він буде позитивним. Думаю, що час працює на Україну, на православну церкву України. І головне - не спокушатись на якісь провокативні дії тих людей, які не бажають створення православної церкви в Україні. Які хочуть цей процес загальмувати, або взагалі його знищити. Треба бути дуже обережними всім. І вищому духовенству, і рядовим священикам, і парафіянам. Треба бути дуже розважливим, не реагувати на провокації. Робити свою роботу, відповідати за себе. А час все розставить на свої місця. 

Якщо люди вбили собі в голову стереотип, якщо вони прийняли ті страхи, спотворену інформацію, тільки час зможе їх змусити переосмислити інформацію, в яку  вони раніше вірили.

До вас не зверталися люди з хвилюваннями або питаннями?

Ні. Слава Богу, наші всі парафіяни вітають цей процес. Ми не мали ніяких конфліктних ситуацій з представниками Московського патріархату. Ми собі живемо своїм життям. Хоча люди приходили і розповідали, що чули в храмах Московського патріархату, як нагнітали обстановку. Що там розповідали, що будуть храми забирати, майно забирати. Але ми не маємо наміру зазіхати на чуже. Нам цього непотрібно. Це не по-християнськи. Тим більше, що нашій громаді в цьому році була виділена земля. І ми всі зусилля направляємо на те будівництво і на те, щоб збудувати новий храм для нашої громади. Ніхто не збирається оголошувати ніякі війни, ніякі захоплення. Все повинно відбуватися без зайвого тиску. Бо, якщо все робити штучно, то це не принесе ніяких позитивних наслідків. І більше нашкодить авторитету церкви, ніж принесе якісь добрі плоди.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #церква #православна церква #помісна українська православна церква #УПЦ МП
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...