Міський голова призначає сам собі преміювання: чи наявний конфлікт інтересів? Приклад Слов’янської міської ради

Чинне законодавство не містить регламентованої процедури призначення премії міському голові, що призводить до виникнення спірних питань, в тому числі реального та потенційного конфліктів інтересів. Команда організації «Сильні громади» вирішила розібратися у цій ситуації, аби в подальшому винести це питання до порядку денного як на місцевому, так і на національному рівнях.

Наприкінці 2018 року Слов’янська міська рада ухвалила рішення  «Про оплату праці міського голови, секретаря міської ради, заступників міського голови та заступника міського голови – керуючого справами виконкому». Депутати встановили посадовим особам та працівникам розміри окладів, надбавок, премій, матеріальної допомоги, які будуть призначатися до виплати протягом 2019 року.

На виконання цього рішення, на початку квітня 2019 року, міський голова Вадим Лях видав розпорядження  «Про преміювання міського голови, секретаря міської ради, заступників міського голови та заступника міського голови – керуючого справами виконкому з нагоди Пасхи». Було вирішено призначити преміювання за особливий внесок в результати роботи по виконанню програми соціально-економічного розвитку та з нагоди Пасхи в розмірі 100 % від середньомісячної заробітної плати, в межах фонду оплати праці на 2019 рік міському голові, секретарю міської ради, заступникам міського голови та заступнику міського голови – керуючому справами виконкому.

04 червня 2019 року до Слов’янського міськрайонного суду Донецької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно міського голови Ляха про порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.

Відповідно до протоколу голова не повідомив у встановленому законом випадку та порядку Національне агентство з питань запобігання корупції, територіальну громаду м.Слов’янська в особі депутатів Слов`янської міської ради та в інший визначений законом орган або колегіальний орган про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час вирішення питання щодо підготовки та підписання розпорядження про своє преміювання.

Під час судового розгляду Слов’янський міськрайонний суд встав на сторону Вадима Ляха та дійшов висновку, що міський голова може видати розпорядчий акт щодо виплати собі премії, однак, лише на виконання рішення міської ради, в якому зазначений розмір цієї премії, що виключає наявність у нього як потенційного, так і реального конфлікту інтересів при виданні зазначеного розпорядження про виплату собі премії.

Посилання на відеотрансляцію судового засідання

Законодавство та уніфікована процедура

Якщо звернутися до законодавства, то умови оплати праці в органах місцевого самоврядування визначено Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

В силу приписів нормативного акту міському голові надано право у межах затвердженого фонду оплати праці здійснювати преміювання та інші виплати працівникам відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у межах відповідного фонду.

Постановою визначено, що преміювання голів обласних, районних і районних у містах рад, їх заступників, сільських, селищних і міських голів, встановлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірах, визначених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається відповідною радою.

Інші положення, як у Постанові від 09.03.2006 року №268, так і в інших нормативно-правових актах щодо порядку преміювання міського голови відсутні.

Порядок денний

Отже, як вбачається, ситуація, що виникла у Слов’янську під час призначення міським головою собі преміювання не є унікальною, оскільки у чинному законодавстві не регламентована уніфікована процедура.

У кожній міській раді передбачено власний порядок преміювання міського голови: рішенням, прийнятим на засіданні виконавчого комітету, або на пленарному засідання міської ради, розпорядженням міського голови на підставі загального рішення міської ради, тощо.

Така практика призводить не тільки до виникнення спірних ситуацій щодо наявності реального або потенційного конфліктів інтересів, а й до збільшення недовіри у громади до місцевого самоврядування.

Команда організації «Сильні громади» вирішила розібратися у ситуації, на прикладі Слов’янської міської ради та направити звернення та запит до Слов’янської міської ради, Національного агентства з питань запобігання корупції та Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово комунального господарства України.

На порядку денному питання щодо:

– наявності конфлікту інтересів у міського голови під час прийняття ним розпорядження про своє преміювання, у випадку якщо розмір та порядок преміювання було визначено відповідним рішенням міської ради при затвердженні бюджету на відповідний рік;

– рекомендацій при визначенні порядку преміювання міського голови з урахуванням уникнення конфлікту інтересів та інших спірних питань, що викликають недовіру у громади до місцевого самоврядування;

– порядку преміювання голови міської ради відповідно до чинного законодавства України.

Маємо надію, що НАЗК та Мінрегіон розставлять всі точки над «і» та нададуть загальні рекомендації, які стануть підставою до зміни процедури призначення преміювання міському голові не тільки на місцевому рівні, а й національному, шляхом доповнення чинного законодавства України.

Юрист ГО «Сильні громади» Рижкова Наталія

Слов’янськ новини Сильні громади Вадим Лях
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Актуальность
(0 оцінок)
Изложение
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У темну пору доби велосипедисти та пішоходи стають практично невидимими. Зайвий тому доказ – численні дорожньо-транспортні пригоди, які трапляються у наших містах. Зазвичай, постраждалі у ДТП пішоходи не користуються жодними світлоповертаючими елементами. І це попри те, що флікери та світловідбиваючі жилети є цілком доступними та зручними. Патрульні поліцейські разом із працівниками ювенальної превенції вийшли на вулиці, щоб розповісти про ефективність флі...
Суспільство
Україна 27 жовтня перейде на зимовий час. Про це в Facebook написав заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тарас Качка. "Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 травня 1996 року №509" Про порядок обчислення часу на території України "на території України 27 жовтня 2019 о 4 (четвертій) годині за київським часом скасовується літній час з переведенням годинникової стрілки на 1 (одну) годину назад ",...
Культура
Осенними вечерами все реже хочется выходить на прогулку и больше - смотреть дома фильмы или сериалы за кружкой горячего кофе, чая или какао. Очень часто именно осенью накатывает небольшая хандра, которую надо пережить. К холодному вечеру мы подобрали несколько грустных фильмов с осенним настроением. 1. Дорога перемен За фасадом идеальной семьи Эйп­рил и Фрэнка с двумя детишками скрываются два глубоко нес­частных человека, которые однажды поверили, что вмес...
Суспільство
Сайт міста Слов'янська підготував топ-5 новин, які читачі переглядали найбільше. Що було цікаво мешканцям міста на цьому тижні. 5. На п'ятому місті опинилася новина про те, що на місті падіння вертольота Мі-8 відкрили меморіал. Меморіал було побудовано за ініціативою керівництва Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки Служби Безпеки України.  4. Четвертою за популярністю став матеріал: Чотири історії...чоти...
Спорт
16 жовтня на галявині Слов’янського курорту відбулися міські та обласні змагання з легкоатлетичного кросу в рамках Спортивних ігор серед студентів ВНЗ у 2019-2020 році. У змаганнях взяли участь студенти Слов’янського енергобудівного технікуму, Слов’янського коледжу Луганського національного аграрного університету, Слов’янського коледжу національного авіаційного університету, Слов’янського хіміко-механічного технікуму, Дружківського технікуму Донбаської дер...
Суспільство
Ви потребуєте консультацій щодо ведення власного бізнесу? Консалтинговий простір Перспектива вам допоможе.  Вже не вперше у консалтиноговому центрі "Перспектива" на базі Слов’янського міського центру зайнятості проходять зустрічі підприємців та спеціалістів. Остання відбулась 16 жовтня.  У центрі зайнятості зібрались майбутні та діючі бізнесмени, представники державних органів та інших установ, аби отримати консультацій з питань організації та провадження...
Культура
Головне, що слід знати про 20 жовтня, - це Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. Але є ще декілька цікавих дат та фактів. Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози встановлений Указом Президента від 17 січня 2005 року. За даними ВООЗ, онкологія грудей найбільш розповсюджений вид раку серед жінок. В Україні щорічно близько 16 тис. жінок дізнаються про такий діагноз. За даними Національного канцер-реє...
Суспільство
Міністерство охорони здоров’я України встановлюватиме граничні ціни на ліки з Нацпереліку. Затверджено реєстр цін на ліки, які закуповуються за бюджетні кошти - ціни доступні за посиланням. Відповідний наказ було прийнято 11 жовтня. За Національним переліком основних лікарських засобів лікарні закуповують препарати першою чергою. Він складається з 427 препаратів. Близько 60 препаратів в ньому – популярні ліки, якими найчастіше лікують.  Ціни на ліки з Нацп...
Кримінал
Зловмисник 23 років крав сигарети з магазину та збував їх на вулиці по "акційній ціні".  Під час інветаризації магазину, який знаходиться по вулиці Торській, працівники дізналися про зникнення товару. Сигарети вкрали протягом жовтня на суму близько 20 тис. грн.  Виявилось, що товар крав один з покупців. Це місцевий житель 23 років, який вже має судимість за крадіжку. Перед першою крадіжкою з цього магазину чоловік довго спілкувався з продавцем. Коли його н...