• Головна
  • Три роки із Prozorro: на що Слов'янськ витрачав гроші та де «темні плями»
13:19, 27 лютого 2020 р.

Три роки із Prozorro: на що Слов'янськ витрачав гроші та де «темні плями»

Три роки із Prozorro: на що Слов'янськ витрачав гроші та де «темні плями»

У 2016 році почала працювати система публічних електронних закупівель Prozorro. Зараз вже важко уявити будь-які великі закупівлі поза цією системою.

Prozorro у Слов’янську є основним інструментом закупівель для міської ради, її управлінь та відділів, лікарень та закладів освіти, комунальних підприємств інших державних сфер та установ. Через цю платформу купують послуги з розробки та корегування проєктної документації, виконання однієї з частин генерального плану міста. Придбають обладнання, техніку, продукти харчування, шкільне приладдя, меблі, ліки та інше.

Ми разом із колегами зі Львову в рамках проєкту «Реформи без ілюзій» вирішили згадати найбільш цікаві чи резонансні закупівлі через Prozorro у Слов’янську за останні декілька років. Також спитали компетентних у цій сфері людей про те, які у системі Prozorro досі існують недоліки та «темні плями».

Опалення. Переплата

Три роки із Prozorro: на що Слов'янськ витрачав гроші та де «темні плями», фото-1

Восени 2016 року влада Слов'янська виставила 18 лотів на постачання теплової енергії 18 учбовим закладам. Шість перемог здобуло ТОВ «Укрславтерм» (на 2,12 млн грн), 12 лотів – ТОВ «Слов’янські теплові мережі» (“СТМ”) (4,95 млн грн). Третім учасником виступило «Промышленное оборудование».

У січні-квітні 2017 року відділ освіти Слов’янська зробив три лоти. У тендері взяли участь 3 учасники: ТОВ «Промбіосервіс» – 2055 грн. без ПДВ; ТОВ «Укрславтерм» – 1450 грн. без ПДВ; ТОВ «Слов’янські теплові мережі» – 1450 грн без ПДВ.

У цей період ОКП «Донецьктеплокомуненерго» опалювали заклади освіти по ціні в 1338 грн. з ПДВ. Переплата від приватних постачальників тепла склала 1,55 млн грн.

Котельня. Неконкурентна переговорна процедура

Три роки із Prozorro: на що Слов'янськ витрачав гроші та де «темні плями», фото-2

Модульна котельня опалює п’ять багатоквартирних будинків по вул. Новий Побут, які раніше отримували тепло від котельні заводу Бетонмаш. Працювати вона почала восени 2019 року.

Модульну котельню закупили на суму близько 3 млн. грн. Всього було чотири учасники торгів. Спочатку в протоколі розкриття торгів було вказано підприємство ТОВ «Гранд-Груп» із пропозицією 2 млн. 967 тис. грн. Але працювало на об’єкті КП «Донтехно», чия пропозиція була 2 млн. 996 тис. грн.

У вересні Слов’янська місцева прокуратура встановила, що Управлінням житлово-комунального господарства було проведено закупівлю робіт з будівництва котельні у одного учасника шляхом неконкурентної переговорної процедури.

Пологовий будинок. Довгоочікуваний ремонт

Три роки із Prozorro: на що Слов'янськ витрачав гроші та де «темні плями», фото-3

У вересні 2019 року розпочалася реконструкція міського пологового будинку. Щоб повністю його модернізувати та переобладнати, роботи виконуються у дві черги. Перша черга вже добігає кінця, ось що до неї входить: термомодернізація, зовнішні роботи, заміна покрівлі, заміна комунікацій, ремонт четвертого поверху та господарського блоку.

Тендер «Удосконалення перинатальної допомоги мешканцям Слов'янська шляхом впровадження новітніх технологій (реконструкція) у пологовому будинку» відбувся 12 серпня 2019 року. Переможець – ТОВ «Моноліт-центр» із ціновою пропозицією 21 млн. 539 тис. грн. До речі, саме цей підрядник виконував роботи з облаштування «Прозорого офісу» у Слов’янську.

Психоневрологічний інтернет. Недостовірна інформація від підприємства

У грудні 2019 року прокуратура Донецької області визнала недійсними результати тендеру на капітальний ремонт приміщень та інженерних систем головного корпусу Слов’янського психоневрологічного інтернату.

Інтернат у липні 2018 року уклав договір підряду з приватним підприємством щодо капітального ремонту приміщень на суму майже 24 млн. грн. Підприємство надало для участі у тендері недостовірну інформацію щодо відповідності усім кваліфікаційним критеріям замовника.

На Prozorro є завершений тендер «Капітальний ремонт приміщень та інженерних систем головного корпусу Слов’янського психоневрологічного інтернату». Він відбувся 31 травня 2018 року. Очікувана вартість - 28 млн. грн. Пропозиції подавали шість учасників, серед яких є Приватне підприємство "Строй - Клуб Плюс". Остаточна пропозиція цього підприємства - 23 млн. 900 тис. грн.

Тролейбусний маршрут №5. Відмінили через обмежуючі умови

У 2019 році з міського бюджету виділили 2 млн. 182 тис. грн. для того, щоб можна було оголосити тендер і знайти підрядника на виконання робіт з реконструкції тролейбусного маршруту №5. Тендер був оголошений 20 листопада. Очікувана вартість - 68 млн. 213 тис. грн. Замовник - Управління житлово-комунального господарства. Дата проведення аукціону - 31 січня 2020 року.

30 січня тендер було скасовано. У коментарях Facebook заступник міського голови Андрій Рубан повідомив, що причина в узгодженні тендерної документації у Міністерстві розвитку громад і територій. Міський голова Вадим Лях розповів, що тендер скасували через умову, яка обмежувала потенційних учасників. Тендерною документацією займаються спеціалісти Європейського інвестиційного банку. Вони вказали, що брати участь у тендері можуть підприємства, які мають досвід закупівлі тролейбусів. Таким чином коло учасників тендеру обмежили.

Стадіон ім. Скіданова. У режимі очікування

Проєкт реконструкції стадіону ім. Скіданова був готовий у 2018 році. Він опублікований на сайті Міністерства регіонального розвитку. Загальна вартість реконструкції - 35 млн. грн. При цьому 31 млн. грн. - це гроші Державного фонду регіонального розвитку, і ще 3,5 млн. грн. - з міського бюджету на умовах співфінансування.

Для того, щоб перерозподілити гроші на співфінансування проводили позачергову сесію. Вирішили виділити необхідні 3,5 млн. грн.

Тендер на реконструкцію стадіону був оголошений на Prozorro 14 лютого. Дата проведення аукціону - 11 березня, очікувана вартість - 32 млн. грн.

Про недоліки та «темні плями»

Коли ми звернулися за коментарем до Слов’янської міськради, то з’ясували що кожне управління, комунальне підприємство та заклад відповідає за свої профільні закупівлі. Тобто немає такого спеціаліста або підрозділу, який би централізовано відповідав за закупівлі у Prozorro. Тому про переваги та недоліки цієї системи ми вирішили запитати у представника одного із найактивніших у закупівлях відділу - директора Слов’янської клінічної лікарні Володимира Степанова.

Так, за його словами, головний недолік Prozorroчас, необхідний на всю процедуру закупівлі. Особливо коли треба терміново закупити ліки чи препарати, в залежності від ступеню «важкості» хворих. Інших механізмів на цей випадок не існує.

Ще зустрічаються не дуже дисципліновані постачальники, хоча й не дуже часто. Зазвичай під час закупівлі обладнання жодних проблем не виникає – там постачальники витримують усі вимоги. Таким чином, із невеликими закупівлями (у порівнянні з обладнанням) зазвичай проблеми виникають частіше.

Голова ГО «Кризовий медіацентр «Сіверський Донець» Олена Ніжельська додала:

«Незважаючи на те, що Prozorro є дуже гарною системою, яка вивела закупівлі з тіні, залишається досить багато обхідних речей. Представник бізнесу, який фактично перемагає, знімається з тендеру чи дискваліфікується. Незважаючи на те, що він пропонував найкращу ціну. Так робиться, щоб перемогла потрібна компанія».

Саме можливість зробити переможцем «ту саму компанію» замість вибору найвигідніших цін зменшує рівень довіри бізнесу до системи. Найбільш розповсюджений сценарій – це коли замовник з самого початку виписує технічні умови таким чином, що виконати їх може тільки одна компанія (наприклад, термін доставки, предмет закупівлі).

Незважаючи на те, що з моменту запуску системи публічних закупівель минуло три роки, залишаються суб’єкти, які взагалі проводять деякі закупівлі не через Prozorro.

Але, нарешті, знизили поріг для обов’язкового проведення державних закупівель. Якщо раніше він дорівнював 200 тис. грн., то у жовтні 2019 року його знизили до 50 тис. грн.

Проект "Реформи без ілюзій" реалізується за підтримки проекту USAID «Медійна програма в Україні», яка виконується міжнародною організацією Internews.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов'янськ #новини #закупівлі #Prozorro #опалення #пологовий будинок #реконструкція #котельня #ремонт #закупівлі
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Оголошення
live comments feed...