• Головна
  • Навіщо створюють Краматорський район та на що це вплине
17:07, 17 липня 2020 р.

Навіщо створюють Краматорський район та на що це вплине

Навіщо створюють Краматорський район та на що це вплине

Слов’янськ стане частиною Краматорського району. Ми дізнавалися докладніше про те, як це вплине на життя людей і чи не суперечить це реформі децентралізації.

У червні 2020 року Міністерство розвитку громад та територій України оприлюднило проєкт майбутніх районів, які мають утворитися у процесі децентралізації. Після того, як проєкт буде погоджений та стане чинним, Слов'янського району не існуватиме. А території, які зараз входять до його складу, стануть частиною Краматорського району. І взагалі, замість 18 районів у Донецькій області має залишитись вісім: Бахмутський, Волноваський, Горлівський, Донецький, Кальміуський, Краматорський, Маріупольський, Покровський. 

Голова Слов’янська Вадим Лях прокоментував, що для міста і міського бюджету після приєднання нічого не зміниться, так само, як і для майбутньої Слов'янської ОТГ. Але вірогідні певні зміни в адміністративному підпорядкуванні. Заступник міського голови Юрій Підлісний висловився, що спілкувався на цю тему з представниками Асоціації міст України. На їх думку, утворення великих районів "вбиває" саму концепцію децентралізації. 

Навіщо створюють Краматорський район та на що це вплине, фото-1

Ми вирішили глибше розкрити питання, чому взагалі в Україні не відмовилися від системи районів, а просто вирішили зменшити їх кількість. І як це взагалі вплине на людей. Для початку звернулися із запитом до Міністерства розвитку громад і територій. Ось що нам відповів на запит Мінрегіон.

Система не збалансована, її треба оптимізувати

Станом на 1 січня 2015 року в Україні функціонувало понад 11,5 тис. сільських, селищних та міських рад, 490 районів з радами та держадміністраціями. При цьому налічувалося понад 180 міст обласного значення, які до складу районів не входили (з урахуванням тимчасово окупованих територій).

У більше 6 тис. громад чисельність жителів становила менше 3 тис. осіб, з них у 4809 громад - менше 1 тис. осіб, у 1129 громад - менше 500 жителів. У більшості з них були відсутні бюджетні установи, комунальні підприємства тощо, органи місцевого самоврядування не могли виконувати свої повноваження.

Щодо районів, то чинний районний поділ сформований ще за часів Радянського Союзу.

В Україні є шість районів із населенням до 100 тис. осіб, у дев’яти районах проживає більше 100 тис. осіб, у трьох районах - понад 150 тис. осіб. Майже 30 районів вже повністю покриті спроможними громадами. Понад 170 районів на 50% покриті об’єднаними територіальним громадами (ОТГ). Більшість повноважень від районних органів влади перейшла до ОТГ, система виявилась не збалансованою. Тому чинний поділ вирішили оптимізувати, враховуючи європейський досвід

У Донецькій області залишиться вісім райдержадміністрацій

Функціонуватимуть вісім райдержадміністрацій. Протягом шести місяців з моменту набуття чинності відповідного закону Кабінет Міністрів буде забезпечувати реорганізацію та безперервну діяльність територіальних та інших центральних органів виконавчої влади, райдержадміністрацій у зв’язку з утворенням (ліквідацією) районів.

Концепція децентралізації передбачає реорганізацію районів

У 2014 році була прийнята Концепція реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади. Вона передбачає, що перший етап - це утворення ОТГ. Другий - реорганізація районного рівня адміністративно-територіального устрою.

Усе для впорядкування

Нові райони створюються виключно для того, щоб впорядкувати різні державні органи, які є на території, щоб у межах кожного району функціонували управління територіальних органів виконавчої влади.

Для людей мало що зміниться, їздити у Краматорськ зайвий раз не доведеться

Зі створенням спроможних територіальних громад всі важливі для людини послуги, зокрема органів державної влади, будуть доступні онлайн або у центрах надання адміністративних послуг. Всі послуги, які зараз люди отримують в районних центрах, будуть надаватися в громадах.

Дані про місцезнаходження юридичних осіб та місце проживання (перебування) фізичних осіб змінюються у разі оформлення та переоформлення документіва. Або, за заявою особи, вносяться зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців.

Усе треба встигнути ухвалити до початку місцевих виборів

Президентом України, Урядом та Парламентом неодноразово підкреслювалася необхідність проведення місцевих виборів на новій територіальній основі – спроможних громад та районів. Саме з цією метою відбуваються зміни адміністративно-територіального устрою. Тому проєкти постанов про утворення та ліквідацію районів мають бути проголосовані Верховною Радою та набрати чинності до початку процесу місцевих виборів.

Оптимізація районів не несе загрозу децентралізації 

Навіщо створюють Краматорський район та на що це вплине, фото-2

Реформування районного рівня - не що інше, як продовження адміністративно-територіальної реформи - розказав радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС, експерт з місцевого самоврядування Максим Ткач. 

Перші наради в Донецькій області щодо територіальних форматів майбутніх районів проводились ще у червні 2019 року. Але на них обговорювався виключно територіальний формат майбутніх районів в Донецькій області. І експертів та представників місцевого самоврядування як тоді, так і зараз дуже цікавить питання повноважень районного рівня. 

Адже нові райони вже визначені, та поки що держава не окреслила їх основні повноваження. І саме ця невизначеність призвела до палких дискусій в експертному середовищі щодо майбутніх районів.

Як розповів Максим Ткач, важливою точкою буде проведення місцевих виборів. Саме до цього процесу буде треба підготувати законодавчу базу щодо повноважень районів.

Про ліквідацію Слов’янської райдержадміністрації поки інформації немає

Навіщо створюють Краматорський район та на що це вплине, фото-3

У районній державній адміністрації Слов’янська ще не можуть сказати точно, як зміни торкнуться міста. Всі подробиці стануть відомі тільки після прийняття закону офіційно.

Проте відомо, що такі зміни стосуються безпосередньо процесу децентралізації, про яку так багато говорили.

Головним хвилюванням стало те, чи доведеться містянам їздити до сусіднього міста за соціальними послугами. Андрій Терещенко, голова Слов’янської райдержадміністрації, розказав, що навіть після входу Слов’янська до Краматорського району, державні послуги мешканці міста отримуватимуть у себе. Це стосується створення ОТГ. Після об’єднання декількох населених пунктів в окремі територіальні громади, головні соціальні послуги надаватимуться у центрі цього ОТГ. Тобто, у Слов’янській ОТГ за послугами треба звертатися до Слов’янська. 

Щодо зміни документів або ліквідації Слов’янської райдержадміністрації поки конкретної інформації немає. Всі ці деталі будуть прописані вже у новому законі.

Підписуйтесь на наш Instagram та Telegram канал.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов'янськ #новини #реформа #децентралізація #Слов'янський район #Краматорський район #ОТГ
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...