• Головна
  • Слов’янськ - місто кераміків. Історія виробництва
11:53, 7 липня 2021 р.

Слов’янськ - місто кераміків. Історія виробництва

Слов’янськ - місто кераміків. Історія виробництва

7 липня відзначають День кераміка. Вже давно Слов’янськ вважається містом кераміків і відзначає це свято.

Становлення міста безпосередньо пов’язане з історією керамічного виробництва. Тому сьогодні ми нагадаємо трохи про те, як у Слов’янську зароджувалася і розвивалася керамічна галузь.

По факту, вся історія кераміки у місті починається з відкриттям фабрики по виготовленню плитки. Це сталося у 1902 році, коли у місто приїхали польські промисловці Ян Дзевульский і брати Лянге. 

Читайте: Польский город Опочно и Славянск: диалог спустя 100 лет (фото)

Товариство "Дзевульського і Лянге" виготовляло теракотову плитку, використовуючи в якості сировини унікальну глину з родовищ Донецького краю. Велику роль у виборі місця для будівництва заводу зіграла наявність залізничного сполучення і велика кількість родовищ білої глини.

Читайте: История общества Дзевульского и Лянге в Славянске

Про якість плитки, що виготовлялась зі слов'янської сировини, говорять чисельні винагороди, а також випробування продукції, проведені інститутом зв’язків при царі Олександрі I в 1901 році, що показали високу стійкість плитки «Дзевульський і Лянге» до стирання і дії кислот.

У 1911 році керамічна плитка «Дзевульський і Лянге» використовувалась при оздобленні Бессарабського ринку в Києві. Пізніше плитку з фірмовим клеймом підприємства, шестикінечною зіркою з буквою «О» (Опочно) або «С» (Слов'янськ), знаходили в багатьох будинках і установах, побудованих в ті роки.

Клеймо фабрики у Слов’янську

Клеймо фабрики у Слов’янську

Проіснувала фабрика "Дзевульського і Лянге" у Слов’янську до 1919 року. Підприємство націоналізували у радянські часи. Зараз будівля колишньої фабрики у критичному стані.

Детально про це ви можете подивитися в одному з випусків проєкту: "Славянск. Легенды".

Дивіться: 

Ще однією сходинкою керамічного життя став керамкомбінат.

Історія розвитку слов'янської кераміки мала продовження і в радянські часи, коли Слов'янський керамічний комбінат «гримів» на весь Союз. 

За час роботи підприємство стало передовим у своїй галузі виробництва керамічної плитки, пережило окупацію під час Другої Світової війни, нарощувало міць і будувалося далі. Тут згодом об'єдналися плиткове, кислототривке та ізоляторне виробництва. Стали виробляти і санітарно-побутовий фаянс (унітази, рукомийники), ізолятори, а також м'яку покрівлю.

Через кілька років після святкування 100-річчя гігантського підприємства його продуктивність стала знижуватися і в 1998 році рішенням Арбітражного суду відкрито процес банкрутства комбінату. У 2000 році вже ВАТ "Слов'янський керамічний комбінат" припинив виробничо-господарську діяльність. 

На жаль, комбінат так і не зміг «вижити» в умовах ринкової економіки, в першу чергу, через надмірні енерговитрати виробництва.

Читайте: Остатки гигантского производства Славянска или что скрывается за проходной Керам Комбината

Керам Комбінат

Керам Комбінат

Керамічне виробництво у Слов’янську популярне і сьогодні. Керамічний ринок, магазини - все це завжди було нашою візитівкою

У місті працює багато підприємців, які займаються саме керамічною діяльністю, також у нас є великий завод, що виготовляє плитку.

Тепер кераміка — уже традиційне місцеве ремесло. Заводи поступово розвалилися, але залишилося найцінніше — людський досвід і сировина.

Вітаємо усіх, хто має відношення до свята Дня кераміка!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Славянск #новости #кераміка #День керамика #День кераміка #7 липня #кераміка Слов’янська #керамика Славянска
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...