• Головна
  • «Коли народиш? Годинник цокає» - чому молодь відмовляється від дітей
Стаття
16:14, 13 липня 2021 р.

«Коли народиш? Годинник цокає» - чому молодь відмовляється від дітей

Стаття
«Коли народиш? Годинник цокає» - чому молодь відмовляється від дітей

«Ну що, коли діток народиш вже?» - це питання дівчата від 18 років чують чи не частіше, ніж фразу: «Ну що там, коли заміж?». А дійсно, чому ж молодь зараз все частіше відмовляється від народження дітей?

В одному з попередніх матеріалів cайт 6262.com.ua розповідав, як виглядає дискримінація за сімейним станом на прикладах історій двох людей. 

Читайте: “Ну що, коли весілля?” - як виглядає дискримінація за сімейним станом

Отже, коли людина все ж укладає шлюб, питання типу «Ну що, коли заміж/женишся?» закінчуються. Але замість них з’являються нові на кшталт: “Треба про дітей подумати”, “Ну що, коли діти?”, “Коли народиш? Годинник цокає”, “Давай народжуй, бо буде запізно”, “Ти народи, а разом якось виховаємо” тощо.

Одночасно з цим існують люди, які свідомо відмовляються мати дітей попри таку можливість та протистоять репродуктивному тиску на жінок. Такі люди називають себе чайлдфрі (англ. - childfree). Є також люди, які віддають перевагу всиновленню сиріт, аніж народженню дітей.

У Слов'янську також є такі люди. Знайти їх не просто, а ще важче - умовити говорити про себе відкрито. Тож кілька місяців тому ми знайшли дівчину, яка погодилася анонімно розповісти, чому не хоче народжувати. 

Читайте: Чому я не хочу народжувати дітей. Мешканка Слов’янська розповідає про свою філософію

На основі розповіді нашої анонімної героїні, а також коментаря психологині та психотерапевтки зі Слов’янська Ольги Пастухової ми склали перелік причин, через які жінки та дівчата відмовляються народжувати.

1. Історії про чужий негативний та травматичний досвід виношування та народження дитини: біль, шрами, розриви тканин, розтяжки, втрата краси, проблеми з гормонами, помилки лікарів.

2. Відсутність сексуальної освіти. Дівчата та підлітки не отримують інформацію від батьків та вчителів у школі, через що запізно дізнаються про особливості жіночого тіла.

3. Тиск з боку родичів, близьких та друзів родичів, які вважають, що знають краще, як дівчині чи жінці прожити життя. Тобто бажання відстояти свої права та довести, що “жінка вам не інкубатор”.

4. Бажання виховати дитину, яка втратила своїх біологічних батьків, оскільки “у світі і так багато самотніх дітей, яким потрібна любов”.

5. Сприйняття вагітності як насильства над тілом та вторгнення в особистий простір. Неприязнь до теми материнства та змін у тілі під час вагітності.

6. Небажання перетворювати життя на перегони за грошима та вільним часом заради того, щоб дитина отримувала усе необхідне. Поки дитина дорослішає та навчається, витрати значно збільшуються у порівнянні з життям без дитини, вільного часу стає менше (як і сил та годин на сон). 

7. Коли головна мета життя - творчість, кар’єра, самореалізація. Людина не вважає дітей сенсом життя. 

8. Відчуття, що світ та країна знаходяться у кризовому, нестабільному стані, а отже це зовсім невдалий час для народження дітей.

9. Одночасно з думкою про світову кризу існує також інша: світ став значно безпечнішим та спокійнішим, і тепер продовження роду не означає виживання.

10. Нелюбов до дітей. Так, бувають люди, які просто не люблять дітей, не відчувають до них ніяких теплих почуттів, не вміють з ними поводитися та не хочуть цьому вчитися.

Щодо статистики чайлдфрі, то її в Україні не існує. Єдина наочна офіційна статистика - це кількість народжених дітей у різні роки. Так, кількість народжених з 2010 по 2020 рік демонструє в інфографіці Опендатабот.

Згідно інфографіки, з 2010 по 2012 рік кількість народжених за рік збільшувалася: 2020 рік - 497 689 дітей, 2012 - 520 705 дітей. З 2012 по 2020 рік цифра знову почала падати: у минулому році народилося 293 457 дітей.

У 2020 році зафіксовано найнижчу народжуваність за останні 10 років: вона склала 293 457 осiб, в той час коли смертність сягнула 616 835 осiб.

Щодо населення, то його кількість теж скоротилася: 1993 рік - 52 млн. 244 тис, 2021 рік 1 травня - 41 млн. 442 тис.

Але що б там не демонстрували офіційні цифри, кожна людина у демократичній державі має сама обирати, як будувати своє життя. Народжувати дітей чи всиновлювати, жити все життя наодинці чи підібрати з вулиці собаку, мати багатодітну родину чи дбати про племінників/хрещених - усе це ми можемо вільно обирати, доки наш вибір не несе загрозу та небезпеку оточуючим.

Наші колеги з медіа Глуzд (місто Коломия в Івано-Франківській області) також дослідили тему свідомої бездітності в своєму місті.

Видання дізнавалося, як відстоюють особисті кордони його читачі з поглядами свідомої бездітності. Колегам не вдалося знайти чайлдфрі-пару на Франківщині, але їх герої родом звідти.

«Коли народиш? Годинник цокає» - чому молодь відмовляється від дітей, фото-3

Тетяна та Василь (на прохання героїв імена змінено — ред.) відмовилися від батьківства, бо вважають, що не готові ні морально, ні матеріально, ні фізично.

“У мене ніколи не було бажання мати дітей. Я не гралася ляльками й не уявляла, що це дитина. Вважаю, що в житті є цікавіші заняття, ніж бавити дитину. Для мене дуже важлива особиста реалізація”

Пара дійшла згоди в тому, що бажання народжувати має бути усвідомленим і що це вибір, а не обов’язок. Тетяна зрозуміла, що не хоче мати дітей ще в 13-14 років. Про це вона розмовляла з терапевтом, гінекологом, психотерапевтом, і вони погоджувалися, що така позиція здорова.

“Навіщо мати дитину, що буде нещаслива з мамою, яка її не хотіла. Народжувати заради того, щоб мати дитину і бути, як усі, вважаю неправильним. Передусім я думаю про себе, а не про суспільство”

Про небажання мати дітей Тетяна розповіла задовго до весілля. Чоловік підтримав вибір коханої, оскільки вважає, що не він виношує дитину. Василь вважає, що він лише бере участь у зачатті та присутній під час пологів, а жінка повинна переживати проблеми під час та після вагітності, тому змушувати її робити це лише через якусь власну забаганку — неправильно. Йому не так важливо будуть у нього діти чи ні. Ще однією підставою стали генетичні захворювання пари та гінекологічні проблеми Тетяни.

“Наша спільна генетика може погано відобразитися на дітях. Ми маємо генетичні розлади і не хотіли б, щоб наша дитина страждала, як ми”

Пара не має наміру народжувати задля того, щоб потішити своїх батьків чи реалізувати себе через дитину. Батьки спочатку не розуміли цих поглядів та ставилися скептично, намагалися переконати, проте це не похитнуло позиції Тетяни та Василя. Згодом у батьків пари з’явилося усвідомлення, що не їм виховувати цих дітей, тому змирилися.

Тетяна розповідає, що відстояти власні кордони їй допомагають фізичні кордони: оскільки вони із чоловіком мешкають за кордоном, батьки не мають такого сильного впливу.

“Говорили: хто нам має принести води чи їсти на старість? Але народжувати лише для цього якось егоїстично. Ми створюємо людину з власними потребами та прагненнями”

А що ви думаєте стосовно свідомої відпови від народження дітей? Діліться думками в коментарях.

Авторки: журналістка сайту 6262.com.ua Вікторія Повержук, журналістка медіа Глуzд Ірина Блаженко.

Приєднуйтесь до нас у Viber та підписуйтесь в Instagram

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Славянск #новости #Донецкая область #Слов'янськ #новини #дискримінація #чайлдфрі #діти #сім'я
Високі оцінки користувачів за Стиль викладу
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...