• Головна
  • Звільнення Слов’янська. 6 вересня в історії міста
10:04, 6 вересня 2021 р.

Звільнення Слов’янська. 6 вересня в історії міста

Звільнення Слов’янська. 6 вересня в історії міста

6 вересня вважається датою визволення Слов’янська від нацистської окупації у часи Другої Світової війни.

Яскраво ці події у книзі "Славянск. Память на века" написав Едуард Арутюнян.

Перші передумови звільнення Донбасу виникли, коли після оточення нацистських військ у Сталінграді війська Південно-Західного та Південного фронтів, розгромили вороже угрупування "Дон", вийшли на підступи до Донбасу.

20 січня 1943 року Головне Командування прийняло план наступальної операції "Скачок". За цим планом головні удари мали нанестися з фронту Покровське та Старобільськ на фронт Краматорську, Артемівська у напрямку до Сталіно та Волновахи.

Бої за Донбас розпочалися 29 січня 1943 року.

У лютому армійці підійшли до Слов’янська. 6 лютого північно-західна частина міста була захоплена. Але після цього ворог тимчасово призупинив наступ на місто. Там розвернулися жорстокі бої за звільнення міста і району. Поки бої за Слов’янськ тривали, наші війська вже захопили Крамторськ і деякі сели Слов’янщини.

У районі Слов’янська супротивник, посилений підкріпленням, активно чинив опір, переходив у контратаки за допомогою танків та авіації, будь-якими шляхами намагався вибити зі Слов’янського курорту частини 195 стрілкової дивізії.

Тільки 17 лютого, після перегрупування, військам 1-ї гвардійської армії вдалося визволити Слов’янськ. На короткий час життя міста повернулося у звичайне русло. 

Протягом лютого на допомогу нацистським військам прибули танковий корпус СС, три піхотні дивізії з Франції. 

З 21 лютого ворог переходить у наступ. Радянські війська відходили до Сіверського Донця. Місто знову було захоплено.

Вже у червні в рамках  місцевих операцій 8 гвардійська армія генерала Чуйкова, форсувавши річку з району сіл Ізюмського району, почала наступ на Слов’янськ знову. Наступ йшов через Хрестище та Голу Долину.

Звільнення Слов’янська. 6 вересня в історії міста, фото-1

Бої йшли важкі. Фактично, перемагав той, хто мав більше наполегливості та резервів.

Північний Фронт Ф. Толбухіна та 3 гвардійська армія генерала Д. Лелюшенко досягли великих успіхів у наступі. Вони зламали оборону ворога, що і зіграло рішучу роль у звільненні всього Донбасу.

3 вересня об’єднання 34 стрілкового корпусу 3 гвардійської армії перейшли до переслідувань противника у загальному напрямі на Слов’янськ і 6 вересня частини 297 стрілкової дивізії полковника М, Матвєєва з північного сходу пробилися на околиці міста. Сюди з півдня, зі сторони Черевківки і вокзалу підійшли частини 61 гвардії стрілкової дивізії Л. Лозановича.

Звільнення Слов’янська. 6 вересня в історії міста, фото-2

Втративши до двох рот піхоти, залишивши три танки, гітлерівці почали відходили до центру міста. Близько 10 годин ранку ударами 61 гвардійської та 297 стрілкової дивізії нацистів прогнали з міста. За це обидві дивізії отримали назву "Славянские".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Славянск #новости #6 вересня #звільнення Слов’янська #історія Слов’янська #история Славянска
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...