Стаття
10:15, 31 жовтня 2021 р.

Як говорити з дитиною про секс

Стаття
Як говорити з дитиною про секс

Рано чи пізно у житті батьків настає момент, коли необхідно розповідати дитині про те, як формується тіло, як відбувається статеве дорослішання, звідки беруться діти, і взагалі - що таке секс. А як про це говорити? Це сайт 6262.com.ua спробував з’ясувати.

Здається, про все зараз можна дізнатися в інтернеті. Діти вже змалечку вміють користуватися ґаджетами та технікою. Тож, батькам та вчителям часто не треба пояснювати, чому небо блакитне, чому Земля кругла тощо.

Але для деяких сфер одного інтернету недостатньо. Одна з них - сексуальна освіта та сексуальне виховання. З одного боку, батьки сьогодні активно цікавляться тим, як виховати дитину без психологічних травм та комплексів. З іншого боку, в Україні триває реформа освіти, яка прийшла замість старої радянської системи.

То хто все ж має бути відповідальним за сексуальну освіту дітей - вчителі чи батьки? Якою мовою треба з дітьми говорити та навчати? І з якого віку починати? Все це (і навіть більше) ми обговорювали зі вчителькою біології слов'янської школи №12 Ларисою Кузьминською та відеографкою Оксаною Ізмайловою, яка є матір'ю 11-річного хлопчика, в рамках подкасту “Має сенс”.

Лариса Кузьминська на початку дискусії розповіла, що у школах вже викладають цю тему. У курсі біології 8 класувивчають репродуктивну систему, приділяють увагу темі статей. Згідно оновленої програми, на тему статевого формування відводиться усього 4 години 8 класу. За ці години треба розглянути всю тему репродуктивної системи та розмноження.

Більш серйозно цю тему розглядають у 10 класі - знову ж таки, за оновленою програмою. Тема має назву “Репродукція і розвиток”. Тоді вже приділяють близько 12 годин репродукції, розмноженню, особливостям розвитку ембріону, формуванню статевих органів.

У той же час вчителька біології погодилася з тим, що в епоху тотальної інформатизації діти починають цікавитися темою статевого формування десь із 5 класу, якщо не раніше. Батьки ж не завжди готові говорити про це з дітьми, бо вважають, що це справа вчителів.

“Нам здається, що діти ще діти, а вони завжди цікавляться цією інформацією. І якщо казати відверто, потрібно надавати більш якісну інформацію”

Оксана Ізмайлова вважає, що починати говорити з дітьми про секс мають батьки. Важливо, щоб до 8 класу. Саме вони повинні підбирати потрібні слова та доносити до дитини інформацію коректно, щоб у дитини потім не було спотворених уявлень про стосунки та своє тіло. Вона згадала, що у школі їм психолог розповідав про те, як коритуватися контрацептивами, та про сексуальні стосунки між чоловіком та жінкою:

“Мені особисто було дуже незручно та соромно вислухувати це в присутності всіх однокласників”

Відеографка також погодилася, що багато хто з батьків не готовий це обговорювати з дітьми, та не знає, як донести інформацію. 

“Хлопчик з 10 років розуміє, що з його тілом щось відбувається. Йому треба пояснити, що саме відбувається, що з цим робити, і нормально це чи ні. Я розуміла, що крім мене це ніхто не зробить”

Оксана пояснила, що перед розмовою з сином питала поради в тих, хто має вже більш дорослих дітей, шукала інформацію в інтернеті. Врешті-решт, поступово стала говорити з дитиною “про це” тією мовою, яку б зрозумів хлопчик 10-11 років.

“Я спитала: синку, ти б хотів це обговорювати у школі з викладачами, однолітками? Він мені відповів: мам, це порнхаб на мінімалках. Я не знала, що син вже знає, що це таке, але зрозуміла, що йому було б зручніше обговорювати це зі мною”

В якості одного з варіантів сексуального виховання Оксана Ізмайлова запропонувала окремо розділяти дівчат та хлопців, щоб проводити з ними поглиблені уроки.

Лариса Кузьминська довела приклад, що у Німеччині ще з дитячого садочку дітям починають розповідати, як вони народжуються. 

В українських школах 8 клас обрали в якості старту тому, що приблизно в цей проміжок починається підлітковий період із гормональним формуванням. Часто самі діти не розуміють, що з ними відбувається. І тут дорослий має бути поруч, щоб пояснити, що “це нормально, твій організм змінюється, ти можеш відчувати сексуальний потяг - і це теж нормально, це гормональна перебудова” (прим. авт. а тут ще треба пояснити дитині, що таке гормони, і на що вони впливають).

При цьому вчителька біології зазначила, що не слід забувати розповісти дитині про те, як усвідомити той самий сексуальний потяг. Треба пояснювати можливі наслідки незахищеного сексу та сексу в ранньому віці. А наслідками можуть бути рання вагітність, порушення розвитку статевих органів, захворювання, хибні уявлення про ставлення до сексуальних чи романтичних партнерів.

Але це далеко не все, бо тема сексуального виховання дітей, насправді, глобальна. Більш детально про неї слухайте нашу дискусію в подкасті “Має секс сексуальна освіта”:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Славянск #новости #Донецкая область #Слов'янськ #новини #подкаст #школа #освіта #діти #підлітки #сексуальн освіта
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...