15:30, 20 грудня 2022 р.
Головні скандали в медіасфері в останні часи і як вони стосуються війни
Онлайн-скандали - це те, на чому дійсно “розуміється” наше суспільство. Розберемо декілька тих, які заполонили весь простір соціальних мереж.
“Дождь”
Один з гучних скандалів стосується російського видання “Дождь”, яке позиціонувало себе, як опозиційне.
В один з ефірів на російському телеканалі "Дождь" ведучий Олексій Коростельов закликав росіян повідомляти про стан справ у мобілізованих, та зазначив, що редакція змогла допомогти багатьом військовослужбовцям.
«Многие из историй, написанных на наши почту и телеграм-бот, становятся опубликованными. И мы надеемся, что многим военнослужащим в том числе мы смогли помочь, например, с оснащением и просто элементарными удобствами на фронте», — сказав журналіст в ефірі.
Через це стався гучний скандал, оскільки це ЗМІ позиціонує себе, як ліберальне та антипутінське. Після цього Коростельова звільнили.
6 грудня національна рада з електронних ЗМІ Латвії ухвалила рішення про анулювання ліцензії каналу "Дождь". Голова Ради Іварс Аболіньш уточнив, що рішення про відкликання ліцензії на мовлення було ухвалене у зв'язку із загрозою національній безпеці та громадському порядку. Вже від 8 грудня "Дождь" припинить мовлення у Латвії. Це зробилатакож Литва.
У мережі у зв’язку з даними висловлювання піднялася ціла хвиля обурення.
І в Україні знайшлися люди, які підтримали журналістів телеканалу. Але більшість, звичайно, поділилися на тих, хто відверто висловився проти “псевдоопозиціонізму” і тих, хто вирішив повністю ігнорувати будь-які російські ЗМІ.
“Оголений календар” 5 каналу
Редакція "5 каналу" запустила календар 2023 року з фотографіями оголених журналісток до Дня ЗСУ 6 грудня – кошти з продажу пообіцяли спрямувати на рації для військових.
За словами "5 каналу", усі фото – "без цензури". Для зйомки використали понад 20 елементів військового спорядження, як-от кікімора, зброя чи тактичне взуття.
Співавторкою ідеї еротичного календаря стала операторка "5 каналу" Ганка Кудрявцева, адже, за її словами, "хлопці на передовій таке люблять".
Однак громадські організації та медійники висловилися проти такої ініціативи у колективній заяві, яку підтримали щонайменше 19 підписантів.
І тут українське суспільство розділилося у думці. Ба більше, почався справжній скандал. На підтримку журналісток 5 каналу виступило немало публічних осіб, у тому числі військових. З іншого боку так само багато відомих людей, разом із жінками-військовослужбовицями, засудили журналістську ідею.
Тих, хто підтримав календар, звинуватили у сексуалізації професії та об’єктивізації жіночого тіла. Тих, хто висловив своє незадоволення - у підтримці “ліворадикалів”. Приплутали сюди ж і не любов до Петра Порошенка (прим. колишній власник 5 каналу та колишній президент України).
Врешті-решт 5 канал оголосив, що продав свій календар на аукціоні за 77 тисяч 777 гривень. Ці гроші мають піти на рації для військових.
Журналісти та Міноборони
Ще один скандал розгорівся між низкою журналістів та Міністерством Оборони. Низка журналістів, які без дозволу Міноборони поїхали працювати у звільнений від окупантів Херсон, були позбавлені акредитації.
Українська медіаспільнота висловила протест щодо рішення Міноборони про заборону на роботу журналістів у деокупованому Херсоні та позбавлення акредитації тих працівників медіа, які все ж поїхали на звільнені території Херсонщини. Заяву від імені українських й іноземних журналістів та медійних організацій оприлюднив Інститут масової інформації.
«Під час звільнення Херсона склалася неприємна і неприпустима ситуація: Міноборони заборонило абсолютно всім журналістам працювати на деокупованих територіях. Заборона, втім, не спрацювала, українські та міжнародні медіа змогли туди потрапити і все одно показали світові неймовірні кадри зі звільнених міст і сіл, зокрема з Херсона. Після цього Міноборони почало позбавляти медіа акредитацій на роботу в зоні бойових дій. Саме ця акредитація є єдиним законним документом, який потрібен, щоб працювати на війні – її видає саме ж Міноборони. А додаткові дозволи і документи, не передбачені законодавством, лише блокують роботу журналістів», – зазначається у повідомленні.
Тому медіаспільнота вимагає негайно вирішити цю ситуацію. Інститут масової інформації навів текст заяви та зазначив, що вона відкрита для підписання.
«Ми, українські й іноземні журналісти та медійні організації, вимагаємо вжити негайних заходів, щоб розв’язати конфліктну ситуацію, викликану неефективністю та непрофесіоналізмом комунікаційних структур Міністерства оборони, зокрема Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня.
Репортажі українських і закордонних журналістів, зроблені у звільненому Херсоні, стали величезним вкладом у нашу перемогу. Весь світ облетіли кадри колег із CNN, SkyNews та інших провідних іноземних та українських медіа. Вони засвідчили радість, із якою херсонці зустрічають українську армію, спростовуючи тим самим брехню російської пропаганди. Їхні матеріали є також надважливими документами української історії, яка твориться зараз. Натомість комунікаційні структури Міноборони, які не спромоглися побудувати механізм допуску журналістів, вирішили просто заборонити абсолютно всім журналістам працювати, посилаючись на небезпеку перебування у щойно звільненому місті», – йдеться у заяві.
Медійники наголошують, що професійні журналісти, які отримали офіційну акредитацію Міноборони, мають відповідні навички, пройшли численні тренінги, мають міжнародні сертифікати з безпеки і величезний досвід роботи на передовій.
«Ті українські та зарубіжні журналісти, які потрапили до Херсона, не виконавши всіх вимог Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня, сьогодні позбавлені акредитації та більше не зможуть висвітлювати події на передовій та у прифронтовій зоні, а зарубіжні кореспонденти, можливо, взагалі не працюватимуть в Україні.
Провал у розумінні особливостей роботи журналістів на війні і небажання створити рівні і прозорі правила роботи вилився у створення інформаційної напруги і комунікаційну кризу. Намагання заборонити все не просто не працює – воно шкодить нашій країні. А ті, хто шукають простих рішень, породжують складні проблеми», – йдеться у заяві.
До того українські журналісти обурились через привілеї для іноземних ЗМІ.
***
Зрозуміло одне, що у нашому суспільстві скандали - невід’ємна частина життя і роботи. Але при цьому українські медійники зійшлися в одному - відвертому висвітленні війни нашої країни проти загарбників.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
09:37
18:44
Вчора
15:01
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
00:00, 12 січня 2016 р.
23:49, 27 листопада
08:04, 26 листопада
13:27, 1 грудня
09:24, 29 листопада
9
live comments feed...
Коментарі