• Головна
  • Варіанти закінчення війни в Україні
15:26, 4 квітня 2023 р.

Варіанти закінчення війни в Україні

Варіанти закінчення війни в Україні

24 лютого 2022 року росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Війна триває вже дев'ять років, і відновити мирну ситуацію стає все складніше.

Аналіз політичних та військових експертів показує, що існують різні варіанти закінчення конфлікту. Кожен з цих варіантів має свої переваги та недоліки, але найбільш ефективний може бути комплексний підхід, який поєднує в собі дипломатичні, економічні та військові зусилля. 

Однак, шлях до миру в Україні залишається складним і вимагає спільних зусиль та рішучих дій.

У цьому матеріалі ми детально розглянемо різні варіанти закінчення війни в Україні.  

Олег Жданов - радянський та український військовик, полковник запасу ЗСУ, український військовий експерт, відеоблогер. На середину січня 2023 року його ютуб-канал має понад 900 тис. підписників та 144 млн переглядів.

Військовий експерт Олег Жданов описав два сценарії закінчення війни в Україні: перший - це переворот у Росії та усунення Путіна від влади, другий - ЗСУ звільнять усі українські території в межах кордону 1991 року. 

"Путін ніколи не визнає поразки та впиратиметься до кінця. Питання - хто цей кінець забезпечить. Я думаю, що цей кінець забезпечать бунти мобілізованих, які можуть початись, бо умови перебування у них вкрай погані. Друге - коли підуть перші вбиті, а вони вже є, коли це число збільшиться, то інші категорично відмовлятимуться їхати до України. Тоді це може закінчитись бунтом, що може бути сигналом для еліт, що з Путіним далі нічого не варто мати спільного. Навіть такі удари по скрепах, як Кримський міст, який вони обіцяли захистити усіма силами, от що Путіну зараз говорити? Його запитають, а де ППО, ФСБ. А Путіну нема чого говорити. А це означає, що Акела промахнувся", - пояснив Жданов. 

Військовий експерт додав, що після усунення Путіна від влади, війна проти України дуже швидко закінчиться, адже російська еліта захоче домовитись із Заходом.

"Плюс розгром російської армії після контрнаступу ЗСУ. Тоді еліта, яка захоче змістити Путіна, відчує опору, а це - або невдоволені мобілізовані, або змова серед силових структур, от у Генштабі РФ відбуваються чистки військових. Тоді війна закінчиться дуже швидко, одразу після усунення Путіна. Нова влада захоче переговорів з Заходом. Умовою буде - виведення військ з території України та відновлення територіальної цілісності в кордонах 1991 року", - пояснив Жданов. 

Другий варіант - звільнення наших територій військовим шляхом, вихід на кордони 1991 року.

"Тоді ми вимагатимемо від ООН відправити миротворців на кордони України та Росії. Це гірший варіант, бо ми перебуватимемо у такому стані, як Ізраїль. Наш кордон стане зоною бойових дій. Бо з Путіним ми переговорів не проводитимемо", - пояснив військовий експерт. 

Жданов наголосив, що можуть бути інші варіанти, проте ці два - основні. 

Очільник української розвідки Кирило Буданов

Очільник української розвідки Кирило Буданов неодноразово говорив, що до кінця літа 2023-го ЗСУ вийдуть на кордони 1991 року і війна закінчиться. 

Тож у нього в інтерв'ю "Українській правді" запитали, чи все йде за планом, чи наразі не змінилися його прогнози. Голова ГУР при Міноборони сказав:

"Дасть Бог, всі шанси для закінчення війни нашою перемогою з поверненням всіх наших кордонів зразка 91-го року у нас є. Це мої думки й оцінки. Від них я нікуди не відходжу".

Прогноз Буданова щодо війни

29 жовтня 2022 року Буданов прогнозував, що операція з деокупації Херсона триватиме до кінця листопада. Так і сталося, місто звільнили 11 листопада.

18 жовтня Буданов заявляв, що бойові дії на території України повинні закінчитися в кінці весни - до літа 2023 року. Для початку ЗСУ вийдуть на кордони України 1991 року.

У грудні начальник ГУР МО також заявив, що Україна поверне тимчасово окупований Крим комбінованим шляхом – військовою силою і дипломатією. 

Уряд США

Сполучені Штати мають три різні моделі закінчення війни в Україні.

США прагнуть створити передумови для мирних переговорів між Україною та росією. У Штатах мають три різних варіанти розвитку цих подій, два з яких передбачають втрату українських територій.

Про це пише Washington Post.

"Існує три різні моделі того, як може виглядати закінчення війни шляхом переговорів, кожна з яких має прихильників в адміністрації (Байдена – ред.)", - йдеться в повідомленні.

Одна частина мирного плану, який Зеленський запропонував, передбачає відхід росії з усієї території України, яку вона зараз окупувала, включаючи Крим і райони східного Донбасу, які вона захопила 2014 року.

Інша – відхід до лінії 2014 року. 

Третій варіант виведення включатиме Донбас, але не Крим.

Зеленський чітко дав зрозуміти, що останні два варіанти він не підтримуватиме. Глава держави наголосив, що мир може настати лише тоді, коли російські загарбники відступлять з усіх окупованих територій.

Зеленський

Війна закінчиться, коли Україна переможе, або коли цього захоче росія. Але якщо Україна не витримає, то війна розповзеться на інші території чи навіть континенти.

Про це президент Володимир Зеленський сказав на саміті NYT DealBook.

«Закінчиться (війна – ред.) тоді, коли ми переможемо або коли цього захоче російська федерація. Може так статися, що рф захоче тільки тоді, коли відчуватиме, що вона слабка, перебуває в ізоляції та в неї немає партнерів», – вважає Зеленський.

Тому, зазначив він, така важлива підтримка України з боку партнерів і всього вільного світу.

Зеленський також зазначив, що вартість цієї війни вимірюється насамперед життями українців, які воюють за свободу та демократію не лише у своїй країні, а й у всьому світі. 

«Бо якщо Україна не витримає, ця війна розповзеться на інші території і, може, навіть на інші континенти», – сказав президент.

Британська воєнна кореспондентка Кетрін Філп - Журналістка британського видання The Times 

У своєму матеріалі на шпальтах видання "The Times" журналістка пропонує замислитись над 6 потенційними сценаріями.

Найперший варіант розвитку подій – укладання мирної угоди на умовах Росії. Але досягти навіть словесної згоди на проведення перемовин від України – "найскладніше завдання", причому не тільки для агресора, а й для наших західних партнерів.

Другий варіант – ведення тривалої "війни на виснаження". Мається на увазі, допоки в однієї зі сторін не вичерпаються ресурси: фінансово-економічні, військові, технічні, соціально-демографічні.

Третій варіант передбачає припинення вогню та "заморожування" конфлікту. Проте пані Філп не уточнює, на який часовий проміжок ситуація може перейти з активної фази у відносно пасивну, тобто тієї, що була у березні 2015 – лютого 2022 років.

Четвертий варіант – повноцінне виведення російських військ із нашої території та перемога України. Але що саме розуміти під перемогою, британський воєнний кореспондент не деталізує.

П'ятий, і малоймовірний з усібіч, варіант – перемога Росії та крах української державності. У цьому випадку, розмірковує пані Філп, Україна або припинить існування, або втратить більшу частину найважливіших територій (конкретніше, все Лівобережжя – прим. ред.).

Зрештою, шостий варіант – застосування ядерної зброї та втручання Північноатлантичного альянсу у конфлікт. Філп вважає, що пряма участь НАТО у війні на боці України можлива лише у тому випадку, якщо РФ усе ж таки наважиться застосувати свою ядерну зброю сумнівної якості для розгрому України.

Американські аналітики - RAND (від Research and Development – «Дослідження та розробка») – стратегічний дослідницький центр, який виконує замовлення уряду США та американських збройних сил. Об'єднує близько 1700 співробітників, у різний час серед них числилися три десятки нобелівських лауреатів.

Американські військові аналітики розглядають варіанти абсолютної перемоги, перемир'я та політичного врегулювання:

Абсолютна перемога

Цей результат передбачає, що одна держава «назавжди усуне (міждержавну) загрозу, яка походить від її супротивника». Мета може бути досягнута, якщо переможець встановлює нове керівництво в переможеній державі, окупує або анексує територію противника або, у найгіршому разі, знищує все населення противника. Цей сценарій лежав в основі горезвісного плану «Київ за три дні». Приклад із історії: Німеччина після Другої світової війни.

Для кремля абсолютна перемога недосяжна. Максимально можливий результат – утримання територій у чотирьох українських областях, які росія тепер вважає своїми.

Абсолютна перемога України також є малоймовірною. Втім, Україна ніколи офіційно не заявляла про намір її досягти, якщо не брати до уваги окремих маргінальних закликів «параду на Червоній площі». Станом на грудень 2022 року озвучена українською стороною мета полягає у тому, щоб повернути собі всю територію України, зокрема Крим і райони Донбасу. Їхнє відвоювання не є абсолютною перемогою в класичному сенсі, оскільки політичний устрій противника при цьому не змінюється.

Деякі аналітики стверджують, що провали рф у війні, щораз більші втрати й мобілізація можуть спричинити політичну нестабільність і призвести до повалення путіна. Проте історія свідчить, що лідери таких персоналістських режимів, як російський, часто залишалися при владі після військової поразки.

Просування рф на захід і особливо взяття під контроль всього українського узбережжя Чорного моря, що призвело б до серйозних економічних наслідків для України станом на грудень 2022 є малоймовірним. Російські збройні сили мають вигляд як нездатні до значного територіального просування. І навпаки, якщо Україна розгромить російську армію та поверне собі всю свою територію, зокрема Крим, різко зросте ризик застосування ядерної зброї чи війни між рф та НАТО. Такий результат здається також малоймовірним на нинішньому етапі конфлікту.

Отже, війна може закінчитися в одному із двох наступних форматів або їх поєднанням.

Угода про перемир'я

Перемир'я передбачає, що сторони припиняють бойові дії та запроваджують механізми для того, щоб вони не поновилися. Наприклад, домовляються про демілітаризовану зону. Історичний приклад: так закінчилася війна в Кореї 1953 року та придністровський конфлікт у Молдові 1992-го.

Перемир'я в Україні заморозило б лінії фронту й надовго поклало б край активним бойовим діям. росія припинить спроби окупувати додаткову українську територіюі, ракетні удари по українських містах та інфраструктурі. Українські сили припинять свої контрнаступи – удари по утримуваних російськими військовими територіях України та по самій рф. Як і раніше, існуватимуть невирішені територіальні суперечки (тобто розходження позицій щодо кордонів України) між Києвом та москвою; вони оспорюватимуться політично та економічно, а не у військовий спосіб.

Ключові політичні питання, що знаходяться поза територіальним контролем, – від виплати росією репарацій до геополітичного статусу України – залишаться поза увагою. Сторони, швидше за все, вестимуть мінімальну торгівлю; кордони будуть значною мірою закриті.

Лінія контролю, найімовірніше, стане сильно мілітаризованою, як внутрішній кордон Німеччини під час холодної війни.

Політичне врегулювання (Мирний договір)

Мирний договір передбачає як беззастережне припинення вогню, так і вирішення принаймні деяких суперечок, які викликали війну чи виникли під час неї.

Україна хотіла б, щоб Захід підкріпив свої зобов'язання щодо її безпеки, оскільки вона не довіряє рф у дотриманні будь-яких угод. Також на столі переговорів будуть питання фонду відновлення, двосторонньої торгівлі, культури та свободи пересування, умови зняття західних санкцій із росії.

Політичне врегулювання не повинно (і, швидше за все, не зможе) остаточно вирішувати всі розбіжності між сторонами; необхідно усунути достатню кількість цих відмінностей, щоб якісно поліпшити відносини між сторонами, які колись воювали.

Станом на грудень 2022 року рівень ворожості між рф та Україною, а також між рф та Заходом робить політичне врегулювання набагато менш імовірним, ніж перемир'я.

Чинники, які посилюють загальне неприйняття сторонами початку переговорів із метою припинення війни:

  • взаємний оптимізм щодо майбутнього ходу війни (кожна зі сторін вірить, що час працює на неї і вона досягне абсолютної перемоги);
  • взаємний песимізм щодо міру. Україна вважає, що є серйозні проблеми із зобов'язаннями безпеки; росія не бачить чіткого шляху до послаблення санкцій.

Який з варіантів ви вважаєте найбільш реалістичним?

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Чернівці #новини Чернівців #новости Славянска #закінчення війни #варіанти закінчення війни #війна в Україні #война в Украине
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...