• Головна
  • Донька Романа Шухевича проживала у Слов’янську
13:33, 13 листопада 2023 р.

Донька Романа Шухевича проживала у Слов’янську

Донька Романа Шухевича проживала у Слов’янську

Краєзнавець з Донеччини Валерій Романько поділився інформацією про те, що донька діяча УПА Романа Шухевича певний час проживала у Слов’янську.

Роман Шухевич - політичний і військовий діяч, полковник армії УНР, голова ОУН (М), борець за незалежність України, активний учасник української революції 1917-1920 років, генерал-хорунжий УПА.

Здавалося, до чого тут Слов’янськ?

Але краєзнавець Валерій Романько з’ясував, що у дитячому будинку № 1 міста Слов’янська з 1948 по 1956 роки (у віці з 8 по 15 років) проживала та навчалася у Слов’янській семирічній школі№ 13 донька керівника Української Повстанської Армії (УПА) в період 1943—1950 рр., генерал-хорунжого Романа Шухевича.

Її та її 12-ти річного брата насильно забрали від батьків. Дівчинці було 5 років. Марію та Юрія Шухевичів відправили до міста Сталіно (Донецьк), в район Рутченкового, у дитбудинок.

Юрко робив декілька спроб втекти, а потім вирішив викрасти сестру, але ця спроба була невдалою. Тоді Марію відправили в інше місце: у дитбудинок до Слов’янська, а Юрка по досягненні ним 16-річного віку посадили до в’язниці.

Мати, знаючи, що радянська влада буде переслідувати дітей через батькову позицію — борця за незалежність України від фашизму та більшовизму, передбачливо переписала їх на своє дівоче прізвище - Березинська. І все ж Марії у дитбудинку змінили прізвище — записали Березанська (змінивши одну букву у прізвищі), рік народження 1940 поміняли на 1942, змінили місце народження: замість Кракова (Польща), де вона справді народилася, написали Сталіно; замість національності "українка" записали "росіянкою".

Про це вона і сама розповідає в своєму інтерв’ю:

"Ось з такими біографічними даними, а головне, з новим прізвищем і проживала у Слов’янську у дитбудинку дівчинка Марія БЕРЕЗАНСЬКА, яку ласкаво називали МУСЕЮ. Ніхто з оточуючих — ні подруги, ні вихователі та вчителі у школі, не знали, що Муся БЕРЕЗАНСЬКА — це донька легендарного керівника УПА Романа Шухевича. Та й сама дівчинка цього не знала до 14 років, поки не отримала листа від матері, яка вийшла із тюрми та розшукувала своїх дітей", - пише Валерій Романько.

Валерій Романько знайшов номер телефону пані Марії та поспілкувався із нею. Багато цікавих фактів він пообіцяв дати трохи пізніше. А ось якими фото він поділився:

1. Муся БЕРЕЗАНСЬКА. 7 клас. Піонерка школи номер 13 міста Слов’янська Сталінськоі області. 1956 р.

2. Три подруги: Ніна Кравченко, Муся БЕРЕЗАНСЬКА, Ніна Кучукова. 7 клас. 1956 р.

3. Табель успішності, поведінки та відвідування учениці 7 класу Марії Романівни Березанськоі.

Також Валерій Романько опублікував прохання: якщо комусь щось відомо про ЖИТТЯ ДІТЕЙ У ДИТБУДИНКАХ СЛОВЯНСЬКА у період з 1943—1950 роках; якщо ваші рідні пізнали Мусю Березанську чи її подруг — повідомте автору.

Читайте:

Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)

Слідкуйте за нами в Instagram

Та телеграм: https://t.me/news6262

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #новости Славянска #Роман Шухевич #УПА #ОУН #війна #Україна #історія України
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...