10:19, 16 червня
Хто має право на відстрочку від мобілізації
В Україні певна категорія людей має право на відстрочку від мобілізацію. Хто це і що для цього робити. Розказуємо у матеріалі.
Право на відстрочку — це можливість не призиватися на службу під час мобілізації.
Хто має право на відстрочку? Поділилися в ТЦК та СП
1. Заброньовані на період мобілізації та воєнний час органами державної влади, місцевого самоврядування, іншими державними органами, а також підприємствами, установами й організаціями.
2. Особи з інвалідністю або тимчасово непридатні до військової служби на строк до шести місяців за рішенням військово-лікарської комісії.
3. Якщо на утриманні троє і більше дітей до 18 років.
Важливо! Кровна спорідненість між військовозобовязаним та дитиною не є обов’язковою.
4. Якщо виховує дитину/дітей до 18 років лише один з батьків.
5. Жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю до 18 років.
6. Жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги,без встановлення інвалідності.
Важливо! Для підтвердження діагнозу потрібно мати висновок лікарсько-консультативної комісії.
7. Якщо на утриманні повнолітня дитина з інвалідністю I чи II групи.
8. Усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, до 18 років.
9. Доглядають за хворою дружиною/чоловіком, дитиною, а також батьками своїми чи дружини/чоловіка, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії потребують постійного догляду.
Важливо! Потрібно мати документи, що підтверджують догляд (документи з органу соцзахисту).
10. Мають дружину/чоловіка з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини/чоловіка з інвалідністю I чи II групи за умови, що немає інших працездатних осіб, зобов’язаних їх утримувати.
11. Опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною.
Важливо! Мають бути обидві підстави: інвалідність та визнання судом недієздатною.
12. Зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи.
13. Зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії потребує постійного догляду, якщо немає інших доглядальників.
14. Жінки та чоловіки, що мають неповнолітню дитину/дітей і чоловіка/дружину, який/яка проходить військову службу за одним із видів:
- строкова;
- за призовом під час мобілізації, на особливий період;
- за контрактом осіб рядового/ сержантського і старшинського складу;
- служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети, кафедри, відділення військової підготовки, а також закладів фахової передвищої військової освіти;
- за контрактом осіб офіцерського складу;
- за призовом осіб офіцерського складу;
- за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
15. Народні депутати України, депутати Верховної Ради АР Крим.
16. Працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, ЗСУ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, СБУ, Служби зовнішньої розвідки України, НГУ, ДПСУ, Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України, НАБУ, ДБР, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України.
17. Здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами.
Важливо! Наразі зміни до законодавства щодо права на відстрочку студентів не ухвалені. Тому обмеження права на відстрочку здобувача освіти після 30-ти років є незаконним.
18. Наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної), загальної середньої освіти, за умови що вони працюють у закладах освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
Важливо! Оскільки зміни до законодавства ще не ухвалені, педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, які працюють за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки, наразі ще не мають права на відстрочку.
19. Жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції, із числа:
- військовослужбовців або працівників військових формувань;
- працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення АТО;
- добровольців, за умови що в подальшому їхні добровольчі формування були включені до складу військових формувань та правоохоронних органів;
- добровольців, чиї добровольчі формування не були включені до складу військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з військовими формуваннями та правоохоронними органами;
20. Жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.
21. Інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.
Особи з інвалідністю та перераховані з п. 3 до 11 можуть бути мобілізовані виключно за їхньою згодою!
Як оформити відстрочку – список документів:
Щоб оформити відстрочку від мобілізації, треба подати обґрунтовану письмову заяву до ТЦК та СП або за місцем обліку. Для схвалення заяви треба зібрати, завірити нотаріально та надати документи, які підтверджують право на отримання відстрочки: залежно від наявної юридичної підстави, це можуть бути свідоцтво про народження дитини / дітей, студентський квиток, висновок ВЛК про встановлення інвалідності. Також юристи радять не проходити ВЛК, поки не зареєструєте заяву з документами.
Які документи необхідні для відстрочки від мобілізації:
- для студентів та аспірантів:
довідка, що підтверджує навчання у відповідному закладі вищої освіти чи науковій установі, студентський квиток, довідка про зарахування тощо;
- для заброньованих працівників:
витяг з рішення про бронювання за формою відповідно до додатку 3 Постанови КМУ №76 від 27 січня 2023 року (зазвичай він надається за місцем роботи);
- для осіб за станом здоров'я:
довідка про результати медичного огляду військовозобов'язаного, яка видається ЛКК чи МСЕК, документи про підтвердження інвалідності з дитинства (наприклад, посвідчення) тощо.
Потрібно пам’ятати, що отримати відстрочку можна лише на підставі військово-облікового документа.Такими документами наразі є військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
15:00
13:32
15:20
Вчора
Спецтема
Оголошення
live comments feed...
Коментарі