БЛОГ
19:20, 28 листопада
Доба міді, бронзи на території України - історичний блог
БЛОГ
Ілюстративна картинка з інтернету - знахідки бронзової доби
Ми продовжуємо серію історичних блогів, які публікує історик та археолог зі Слов’янська Віталій Киркач. Цього разу для сайту 6262 говоримо про добу міді та бронзи на території України.
Бронзова доба на території України на сучасному етапі може датуватись ІІІ — кінцем II тис. до н. е. Останнє вказує на більш рівномірне входження стародавніх племен України до бронзової доби разом з іншим стародавнім населенням Передньої Азії, Кавказу та Східного Середземномор'я. На півдні України бронзова доба змінюється кіммерійсько-скіфським періодом ранньої залізної доби.
Бронза є першим штучним металом: вона являє собою сплав міді й олова (інколи олово замінювали стибієм або арсеном). Бронза витіснила мідь, бо знаряддя з неї були твердішими за мідні. Перевага бронзи над міддю полягає також у значно нижчій температурі плавлення. Температура плавлення бронзи становить 800—900°C, а міді — понад 1000 °C.
В межах Східної Європи епоха бронзи датується ІІ початком І тис. до н. е. В цей час з'являється перший штучний метал — бронза. Бронзові знаряддя відігравали велику роль в житті тогочасного населення, однак не витіснили повністю із ужитку кам'яні вироби.
Умовно бронзову добу поділяють на три періоди:
- ранній (ХХХІІ/ХХХ—XXIII сторіччя до н. е.),
- середній (XXIII—XVIII сторіччя до н. е.),
- пізній (XVII—Х/ІХ сторіччя до н. е.).
Культури цих трьох періодів виявлено як у степовій, так і в лісостеповій частинах України.
Карта розселення племен в Україні і суміжних територіях була досить строкатою. За найновішими даними, протягом II тисячоліття до н. е. в межах України виділяється близько 20 археологічних культур. За типом господарства, етнографічними і територіальними ознаками їх можна поділити на три основні групи, а саме:
а) скотарські і землеробсько-скотарські культури лісостепового Правобережжя, Полісся, Волині і Прикарпаття: шнурової кераміки, або бойових сокир, в тому числі городоцько-здовбицька, підкарпатська, стжижовська, середньодніпровська; тшинецька; комарівська; білогрудівська; Ноа.
Щоб першими дізнаватися актуальні новини Слов'янська - слідкуйте за нами в Instagram
б) група культур скотарських племен Північного Причорномор'я, Приазов'я та Лівобережжя: ямна; катакомбна (декілька локальних варіантів); зрубна; багатовалікової (багатопружкової) кераміки, в тому числі кам'янсько-лівенцівська група у Криму; мар'янівська; бондарихінська; сабатинівська; білозерська; абашівська (Сіверський Донець).
в) культури Закарпаття: Отомань, Станівська, фракійського гальштату (Ґава-голіградська культура).
Читайте також: Пасажирське сполучення Слов'янськ - Рапна розпочалося у 1894. Історія найстаріших залізничних сполучень Донеччини та Луганщини
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Спецтема
Спецтема
В настоящее время в Славянске идут интенсивные процессы развития и становления гражданского общества - независимых, СМИ, общественных организаций, бизнес ассоциаций и просто активных людей, которым есть что сказать на абсолютно разные темы в это время хороших перемен. Блог - это персональный сайт интересной личности или организации.
Останні новини
19:18
Вчора
17:06
Вчора
15:42
Вчора
14:03
Вчора
13:02
Вчора
11:02
Вчора
Спецтема
Оголошення
13:32, 1 грудня
15
17:09, 25 листопада
23:49, 27 листопада
13:27, 1 грудня
1
live comments feed...
Коментарі