Від правильного вибору заварника залежить багато чого: недарма чайна церемонія - це ціле мистецтво, де важлива кожна деталь! Деякі сорти чаю просто не розкриють весь свій потенціал, якщо будуть заварюватися у «неправильній» посуді з порушенням всіх технологій. Якщо ви любите чай і хочете отримати максимум від кожної випитої чашки, вам потрібно врахувати безліч нюансів.

Вибір заварника - справа тонка

Основні параметри, які потрібно врахувати при покупці заварника:

Матеріал. Варіантів - безліч. Це і кераміка, і глина, і скло, і метал, і навіть чавун. Для початку визначтеся, які сорти чаю ви будете заварювати. Наприклад, для дорогих пуерів, улунів і чорних китайських чаїв краще вибирати заварник для чаю їм до пари - тут ідеально підійде ісинська глина, здатна «запам'ятовувати» заварений чай. Скло та емальований кераміка - універсальний матеріал, який підходить для більшості сортів чаю. А ось метал і чавун краще вибирати для недорогих чаїв.

Об `єм. Китайці кажуть: «Чим менше чайник, тим краще чай». Тому справжні цінителі чаю віддають перевагу невеликим заварникам.

Форма. У чайній церемонії вас ніщо не повинно відволікати: нехай навколо панують краса і гармонія. Вибирайте зручний і красивий заварник, яким ви будете із задоволенням користуватися довгий час.

Якість. Ось тут краще не економити. Хороший заварник і старіє добре. Дешеві заварники можуть швидко зіпсуватися, особливо якщо вони виготовлені з глини або чавуну.

Серед знавців чайних церемоній ходить таке поняття, як заварник з пам`яттю. Такий заварник, будучи гарячим, дозволяє неповторному чайному таніну проникнути в стінки.

Особливості заварювання чаю в заварнику

Мало просто вибрати хороший заварник - потрібно ще вміти правильно заварювати в ньому чай. Для того щоб обраний сорт чаю розкрив весь свій потенціал, дотримуйтесь прийнятих правил:

1. Нагрійте чайник. Для цього залийте його окропом на третину і дозвольте прогрітися 25-30 секунд.

2. Злийте воду і насипте заварку. Звичайно потрібно близько 2-3 г чаю на 250 мл води.

3. Фільтр краще не використовувати, тому що він не дає повної свободи чайним листам. Але якщо фільтр є, нехай він буде досить великим, щоб чайні листи вільно в ньому містилися.

4. Залийте чай водою. Окріп тут не рекомендується - він може обпалити листя. Вода повинна бути помірно гарячою.

5. Нехай чай настоїться 3-5 хвилин (чим більше листя, тим більше потрібно часу).

6. Вийміть фільтр або перелийте чай в інший посуд.