Обираємо ідеальну LMS систему для навчання та розвитку персоналу вашої компанії
Система управління навчанням LMS – це незамінний інструмент для будь-якої організації, яка прагне підвищити кваліфікацію своїх співробітників та покращити їхню роботу. LMS рішення для великих компаній пропонують безліч можливостей, тому вибір системи управління навчанням – відповідальне завдання, що потребує врахування багатьох аспектів. Ця стаття допоможе вам оцінити та обрати LMS-систему, яка принесе найбільшу користь вашій компанії.
Чому вам потрібна LMS?
З досвіду AcademyOcean, перший крок у виборі LMS системи – визначити, для чого вона вам потрібна. Звісно, LMS – це гнучкий інструмент який сильно полегшує розробку системи навчання персоналу. Вона підвищує залученість та ефективність роботи, допомагаючи досягти цілей вашого бізнесу чи організації. При правильному застосуванні LMS може скоротити витрати на навчання та зробити процес навчання ефективним.
Рішення на базі LMS визнаються дієвими інструментами для адаптації нових співробітників. LMS – надійний спосіб оцінити успішність навчання та ефективність тренінгів. Відстежуйте прогрес навчання на курсі, дізнайтеся, скільки часу знадобилося, та перегляньте результати. Використовуйте дані моніторингу, щоб визначити ефективність навчального курсу. Враховуючи недоліки, ви можете покращити курс та зробити його ще кращим. Проте, якщо ви не розумієте своїх цілей, все це може виявитися марним.
Визначення вимог до вашої LMS
Після встановлення цілей процес вибору LMS слід розпочати з визначення типу контенту, який ви хочете надавати. Це може бути текст, відео, аудіо, подкасти, PDF-файли тощо. LMS часто працює з різними типами контенту. Деякі рішення краще підходять для певних сфер. Тому, одразу визначте ключові напрямки та оцініть свій бюджет. Порівняйте доступний бюджет та оцінку, необхідну для досягнення цілей, і внесіть необхідні коригування.
Наприклад, візьмемо ситуацію, коли потрібно організувати відеокурс. Для цього потрібна LMS, яка чудово працює з відео та може ефективно зберігати їх, забезпечуючи швидкий доступ за потреби. Але навіть якщо рішення пропонує багато місця для зберігання та швидко працює з відео, вам все одно потрібні інші функції LMS, зокрема налаштування, інструменти оцінювання та елементи гейміфікації, щоб зробити навчання максимально цікавим. Окрім базових вимог, зверніть увагу на наступне:
- Інтеграція з інструментами, такими як HR-системи та засоби управління проєктами.
- Доступність: платформа має бути доступною з будь-якого пристрою та повинна включати інструменти та засоби для користування LMS людьми з проблемами зі здоров'ям або інвалідностями.
- Масштабованість: перевірте, чи може LMS масштабуватися відповідно до потреб вашої компанії, коли вона зростає.
Розуміння аудиторії, яку ви будете навчати
Цільова аудиторія – це основа навчальних програм. Ви повинні адаптувати свою стратегію та протоколи відповідно до аудиторії. Параметри, які потрібно враховувати, – вік, освіта, досвід, час, який вони можуть приділити навчанню, попередній досвід навчання тощо. Зосередьтеся на основних аспектах, які слід враховувати під час вибору LMS.
Чи різняться рівні кваліфікації ваших співробітників?
Якщо рівень кваліфікації співробітників відрізняється, вам потрібно задовольняти різні стилі навчання, щоб ефективно використовувати навчальні програми. Платформа має бути гнучкою та адаптивною, щоб ви могли налаштовувати програми, курси та матеріали. Ще одним важливим аспектом є оцінювання, що виявляють навички та рівень знань, дозволяють вносити необхідні зміни. Наприклад, обов'язкове тестування після кожного курсу.
Скільки співробітників ви плануєте навчати?
Кількісний показник – це важливий аспект, який слід враховувати. Ви хочете навчати працівників великою групою чи об'єднати їх у невеликі групи для окремого підвищення кваліфікації? Ці параметри є ключовими для побудови ефективного навчального середовища. Це повертає нас до можливостей масштабування платформи – кількість учнів, яким вона може забезпечити підтримку, керування навчальними матеріалами та призначення навчальних матеріалів.
Дослідження ринку
Після визначення параметрів настав час дослідити ринок. Створіть список вимог та врахуйте інші фактори. Обираючи LMS-систему управління навчанням, переконайтеся, що платформа відповідає вашим вимогам. Зверніть увагу на їхню репутацію, клієнтські історії тощо. Це допоможе вам зрозуміти їхні сильні та слабкі сторони, а також те, як це може принести користь або зашкодити бізнесу. Також, продивіться всіх конкурентів обраної ЛМС, оскільки це дасть вам додаткові відомості та рекомендації.
Запит на тестовий доступ до функцій LMS
Процес вибору LMS триває навіть після завершення попередніх кроків. Після вибору постачальників послуг настав час попросити демонстрацію. Усі професійні постачальники послуг LMS пропонують проведення демонстрацій, щоб показати можливості своїх рішень. Будьте активними під час демонстрації та не соромтеся ставити будь-які питання – постачальники LMS зацікавлені у забезпеченні якісного рішення. Їхні спеціалісти з радістю відповість на будь-які можливі запитання. З вашого боку завдання полягає в тому, щоб перевірити, чи їхня система відповідає вашим потребам.
Оцінка інтерфейсу та функціональних можливостей LMS на практиці.
Уявімо, що на цьому етапі, ви обрали декілька перспективних LMS-систем. Тепер час ретельно оцінити їх зручність користування, дизайн, доступність та мобільність. Також слід дослідити функціональні можливості, як-от бібліотеку контенту, інструменти оцінювання, співпраці, звітність та інтеграцію.
Найкращий спосіб оцінки – практичне тестування. Скористайтеся безкоштовними пробними версіями та перевірте, наскільки легко створювати контент, використовувати інструменти та отримувати звіти. Зверніть увагу на інтеграцію та підтримку клієнтів. Цей етап допоможе обрати LMS, яка забезпечує комфортне та ефективне навчання для ваших співробітників.
Вибір LMS
Вибір LMS це відповідальне завдання, адже від цього залежить ефективність навчання та розвитку ваших співробітників. Тому моя остання рекомендація — не поспішати, нехай проходження всіх цих етапів займе у вас рівно стільки часу, скільки потрібно, щоб зробити це максимально якісно.