Місцева влада витратила 26,6 млн. грн. на самопіар, з’ясував переможець конкурсу «Є-Розслідування»

Визначено переможців «Регулярного національного конкурсу журналістських розслідувань та аналітичних досліджень «Є-Розслідування». Конкурс проводився вже вчетверте, і цього разу на адресу оргкомітету надійшло 52 матеріали від 34 учасників, що розкривають корупційні схеми та випадки неефективного використання коштів платників податків. Конкурс показав, що журналісти та громадські активісти все більше використовують для своїх розслідувань сучасні інформаційні технології. Загальний об’єм призового фонду становить 100 тис. грн.

Головна мета Конкурсу «Є-Розслідування» - популяризація відкритих даних у сфері публічних фінансів. Організатори та спонсори події - засновники проекту Є-dataта сервісу «Пошуково-аналітична система .007».

«Конкурс «Є-Розслідування», який Міністерство фінансів проводить разом із проектом Є-data, сприяє тому, щоб портал e-Data.gov.ua виконував свою соціальну роль, - зазначає ПершийзаступникМіністра фінансів України, Оксана Маркарова. - Саме журналісти та громадські активісти є тими людьми, які допомагають нам це робити. Ми відкриваємо дані, надаємо сервіси на базі відкритих даних, а вони надають змісту цим сухим цифрам і наборам великих даних. На перший конкурс було подано лише 20 робіт. З того часу їхня кількість зросла більш ніж у 2,5 рази».

Під час проведення конкурсу на адресу оргкомітету були надіслані роботи з Києва, Харкова, Одеси, Черкас, Вінниці, Кропивницького, Трускавця та інших міст України. Матеріали викликали суттєвий резонанс у місцевих громадах. Багато з них розкривають схеми обходу прозорих процедур публічних закупівель, які використовує місцева влада, аби сховати незаконні способи збагачення. Завдяки публікаціям вдається прискорити завершення довгобудів та запобігти укладанню додаткових угод із підозрілими підприємствами. Також матеріали журналістів примушували розпорядників бюджетних коштів зареєструватися на сайті e-Data.gov.ua та почати звітування щодо бюджетних витрат.

У номінації «Журналістське розслідування» роботи оцінювало журі в складі: Оксана Маркарова, ПершийзаступникМіністра фінансів України, Олександр Щелоков керівник проекту«Є-data», НікСпірідонов, громадський діяч,архітектор, Наталя Кравченко,керівник проекту «.007», Олександр Нікішев, керуючий партнер InvestorRelationsAgency, Валерій Швець,директор інформаційногоагентства «1NEWS», Оксана Кодунова, редактор програми«Стоп Корупції».

Кращі роботи повинні були продемонструвати наявність аналізу даних із метою встановлення факту чи спростування гіпотези. Високі оцінки отримували матеріали, автори яких виявляли приховану інформацію, з’ясовували причини виникнення проблеми та її наслідків. Також бралося до уваги, наскільки проблема актуальна та які шляхи запропоновано для її вирішення.

Переможцями за цими критеріями стали:

1 місце. Володимир Харченко (інтернет-видання TEXTY.org.ua). «26,6 млн грн витратила місцева влада на оплату статей і сюжетів про себе у ЗМІ» (інтерактивна графіка).

2 місце. Олексій Братущак (інтернет-видання «Українська правда»). «Ударники праці-2. Вони спалюють наші гроші».

3 місце. Богдан Красовський (сайт міста Слов'янська 6262.com.ua). «Вимагаємо багато - робимо мало».

«Вважаю, що конкурс пройшов успішно, - говорить Олександр Щелоков. – До участі в ньому були представлені і відеоматеріали, і аналітичні роботи, і журналістські розслідування. Здебільшого теми робіт пов’язані зі сферою публічних закупівель та публічних фінансів. Особисто мене тішить, що з’явилися якісні роботи з візуалізацією, пов’язані з журналістикою даних. Автори прагнуть професійного зростання, тому в наступному році напередодні п'ятого конкурсу команда організаторів планує провести семінари для бажаючих покращити свої навички роботи із сервісами opendata».

У рамках Конкурсу також були оголошені переможці в номінації «Читацькі симпатії», яких було визначено відкритим голосуванням. Перше і третє місце здобув Олександр Безпрозваний (інтернет-видання «Кропива») з матеріалами про будівельні об'єкти Черкащини із величезними бюджетами й затягнутими термінами здачі в експлуатацію. На другому місці – Мирослава Білецька (сайт «Ні корупції!»), яка дослідила, чи ефективно використовуються кошти, які з року в рік виділяються на боротьбу з амброзією в Черкасах.

Наразі e-Data.gov.ua та 007.org.ua – лідери серед сервісів, які допомагають журналістам та громадським активістам робити антикорупційні розслідування, отримати вільний доступ до офіційної інформації щодо використання бюджетних коштів державними установами.

ЦИТАТНИК ЖУРІ

Нік Спірідонов, громадський діяч,архітектор:

«До кожного матеріалу, надісланого на Конкурс, я намагався ставитися уважно. Мені було цікаво – докопався до правди автор, чи ні. Прочитавши, залишав для себе особистий коментар. Наприклад, міг написати «Немає розкриття корупційної складової» чи «Завищені ціни. Підозра на «відкат». Але найкращий коментар був короткий – «Знайшли». Це означає, що люди справді знайшли корупційну складову. Простежили зв’язок між якоюсь закупівлею, конкретним держслужбовцем і учасниками тендеру. Є дуже класні матеріали, автори яких постаралися, так що можна вже зараз йти з ними до поліції».

Олександр Нікішев керуючий партнер InvestorRelationsAgency:

«Відкритість та підзвітність органів влади громаді - один із показників здоров'я суспільства. Ресурси «Є-data», «.007», ProZorro - джерела інформації. Журналістські розслідування - інструмент викриття корупції та зловживань владних осіб, механізм впливу на «слуг народу». Конкурси журналістських розслідувань - заохочення небайдужих та відповідальних громадян наводити лад у власній країні, формування певної моральної позиції».

Валерій Швець, директор інформаційного агентства «1NEWS»:

«Основною мотивацією конкурсу журналістських розслідувань є не тільки бажання дати кращу роботу, але й зробити наше суспільство більш демократичним і відкритим. І ми, як журналісти, за допомогою сучасних аналітичних засобів, як-от «Є-data» та «.007», можемо це зробити».

Оксана Кодунова, редактор програми«Стоп Корупції»:

«Журналістське розслідування – дуже потужна зброя проти корупції! Підтвердження цьому - сотні кримінальних проваджень, відкритих після публікації матеріалів. І навіть самі правоохоронці зізнаються, що журналістам вдається розкопати такі унікальні факти, завдяки яким чиновників-товстосумів, зрештою, притягають до відповідальності».

Довідка

«Пошуково-аналітична система 007» – сервіс, який допомагає працювати з відкритими базами даних та державними реєстрами через інструменти візуалізації та аналітики. Головна мета сервісу - забезпечити громадськості максимально зручний доступ до відкритих державних даних і завдяки збільшенню прозорості протидіяти зловживанням і корупції в країні.

Слов'янськ новини конкурс розслідування
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
163 просмотра в октябре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Культура
Сегодня выходит следующая серия проекта "Славянск. Легенды" - "Купеческие дома".  Славянск издавна считался купеческим городом, он был известен своими ярмарками -  Проводской, Троицкой и Евстафьевской, которые проходили в мае, июне и сентябре.  Сюда стекались конезаводчики, лошадники, купцы, мастера-оружейники, кустари и ремесленники.  Жили в Славянске и купцы, которые внесли большой вклад в его застройку. Сегодня в городе можно увидеть их шикарные на то в...
Культура
В Славянске есть много улиц, которые названы в честь Героев, проявивших себя во времена Второй Мировой войны. В историю вошел и местный житель Славянска Лизенко Николай Романович.  В честь него названа улица на Славкурорте, где он и проживал. Родился Николай Лизенко 15 октября 1918 года в городе Славянске. Учился в общеобразовательной школе №14 на Славкурорте, потом перешел в ООШ №8. Работал токарем на заводе в городе Краматорск. Был участников Второй миро...
Происшествия
В поселке Андреевка сотрудники ювенальной превенции проверили условия проживания детей в четырех подучетных семьях.  В Славянском районе проживает 13 семей с детьми, относящихся к категории "сложные жизненные обстоятельства".  Во время рейда полицейские посетили 28-летнюю женщину, которая воспитывает 5-летнего мальчика. В помещении не были созданы условия для проживания ребенка, отсутствовали продукты питания и предметы для развития ребенка. Женщина находи...
Культура
Сегодня в Top Place начался польско-украинский ревитализационный форум. Ревитализация - возрождение и восстановление мест, которые были уничтожены или подверглись деградации, полная передача восстановленных мест жителям. На форуме польские спикеры и эксперты рассказывают о своем опыте восстановления постиндустриальных объектов и исторических мест, которые со временем пришли в упадок. Вход на форум свободный, свободные места имеются. Посетителям выдают науш...
постоянная рубрика
Донецкая область богата на яркие и красивые места с разными достопримечательностями. Для тех, кто еще не определился, куда поехать на выходные, мы предлагаем меловые скалы Белокузьминовки. Главной достопримечательностью Белокузьминовки является Скалообразное обнажение верхнего мела. Это геологический памятник природы местного значения.  Трудно поверить, но возраст меловой горы — 90 миллионов лет. Гора состоит из отложений последнего периода мезозойской эры...
Происшествия
За прошедшие сутки в дежурную часть Славянского отдела полиции поступило 187 сообщений. Из всех обращений 7 были с признаками уголовного преступления. Полицейские установили жителя Славянска, который находился в рядах незаконных вооруженных формирований. Информация внесена в Единый реестр досудебных расследований по ч. 2 ст. 260 УК Украины «Создание не предусмотренных законом вооруженных формирований или участие в их деятельности». Проводится проверка по д...
Общество
Сегодня в Славянске несколько районов могут остаться без воды. Такая ситуация сложилась из-за проведения ремонтных работ коммунальным предприятием "Славгорводоканал" на водопроводных сетях.  Перебои с водой возможны в м-не Артема, м-не Северном, м-не Целинном, м-не Восточном, ЖД Вокзале, а также центральной части города.  Работы сегодня проводятся по следующим адресам:  -пер.Богомольца Корнейчука, -ул.Богомольца (Автостоянка),  -пер.Г.Батюка 7, -Напротив В...
Общество
18 октября парламент принял в первом чтении законопроект «О Государственном бюджете Украины на 2019 год». Предварительно запланировано финансирование основных сфер жизни. 209,7 млрд. грн. - на оборону Финансирование инженерно-технического обустройства границы составит 400 млн. грн. На закупку и модернизацию военной техники в следующем году Минобороны получит около 17 млрд. грн. Минимальную зарплату военнослужащих собираются повысить 10 тыс. грн. 2 млрд. гр...
Общество
По результатам первого этапа верификации субсидиантов Правительство изменило условия оформления субсидии. Изменения в оформлении субсидии внесены Кабинетом Министров Украины в Постановление №329. С 1 октября 2018 года при расчете субсидии не учитываются в совокупном доходе уплаченные алименты и специальная дотация за выращивание молодняка крупного рогатого скота, которая в год составляет до 2500 гривен за голову. Субсидию могут получить те граждане, у кото...