• Головна
  • Чому Слов’янськ не заробляє на смітті
10:58, 5 жовтня 2017 р.

Чому Слов’янськ не заробляє на смітті

Екологія

24 вересня в Слов'янську було засновано Клуб "Ефективне місто", завданням якого є вирішення міських проблем спільними зусиллями влади та громади. Під час першого засідання було розглянуто питання поводження з твердими побутовими відходами в місті, в тому числі, що робити з корисною вторсировиною і небезпечними відходами

В законодавство України були внесені зміни щодо обов'язковості сортування сміття, а міською радою прийнята велика Програма поводження зі сміттям на 2017-2020 роки, на яку виділено понад 100 мільйонів гривень.  Проте наразі до кінця не зрозуміло як все це буде працювати на практиці. Зокрема, не зрозуміло, чи буде місто отримувати дохід від реалізації вторсировини вилученої зі сміття та що робити з відпрацьованими батарейками та іншими небезпечними відходами на рівні системного підходу.

Так, збором небезпечних відпрацьованих батарейок в місті наразі займаються лише окремі підприємства, організації та активісти на волонтерських засадах і переважно за свій рахунок.

Чому Слов’янськ не заробляє на смітті , фото-1

Контейнер для збору батарейок в ТЦ "Ярмарковий"

Для жителів міста сміття є важливою проблемою. Мешканці часто скаржаться на неререгулярне вивезення сміття, пошкодженість або відсутність контейнерів, несанкціоновані звалища тощо. Очевидно, що новоприйнята для міста відповідна Програма покликана вирішити ці проблеми, а робота Клубу "Ефективне місто", до діяльності якого можуть долучатися всі бажаючі - сприятиме цьому та контролюватиме процес. 

Як видно із додатку до Програми, заходами дійсно передбачено закупівлю значної кількості нових контейнерів, в тому числі і для роздільного збору сміття, адже статею 32 Закону України "Про відходи" передбачено, що з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини з 1 січня 2018 року в Україні забороняється захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів. Тобто з нового року сміття доведеться сортувати всім. Також відповідно до програми в Слов'янську з'являться нові сміттєвози, буде збудовано 260 нових контейнерних майданчики, сміттєпревантажувальну станцію та комплекс з переробки відходів у паливо.

Чому Слов’янськ не заробляє на смітті , фото-2

Додаток до Програми поводження з відходами на території Слов’янської міської ради на 2017-2020 роки

На сьогодні місто має ще пластикові контейнери для сміття, які часто стають жертвами вандалів-підпалювачів. Проте деінде можна зустріти у Слов'янську і контейнери-раритети зняті з обслуговувавння. Ці контейнери залишилися ще від проекту "Тасіс", який на жаль так і не запрацював.

Чому Слов’янськ не заробляє на смітті , фото-3

Типові контейнери для твердих побутових відходів у Слов'янську станом на вересень 2017 року

Чому Слов’янськ не заробляє на смітті , фото-4

Контейнери - пам'ятники програми "Тасіс", що зазнала невдачі

Цікавим є той факт, що в смітті, яке вивозиться зі Слов'янська, міститься значна кількість цінної вторсировини, такої як пластик, скло, папір, дерево тощо.

Так, у відповіді на офіційний запит руху "Сильні громади", Слов'янська міська рада повідомляє, що за підсумками 2016 року з міста Слов'янськ на полігон для твердих побутових відходів було вивезено понад 46 тисяч тонн сміття. З них тільки пластикові відходи становлять понад три із половиною тисячі тонн. Враховуючи, що вартість зпресованого пластику варіюється на ринку за різними оцінками від 5 до 9 гривень за кілограм, то фактично місто втрачає кілька десятків мільйонів гривень на рік.

Чому Слов’янськ не заробляє на смітті , фото-5

В цьому контексті у Слов’янську є ще одне явище, яке заслуговує на увагу. Це рішення Слов’янської міської ради від від 23.11.2012 року № 5-XXXV-6 “Про надання згоди на розміщення на території Слов’янської міської ради сміттєсортувального комплексу ВК «ЕКОПЕТ» Державного підприємства з питань поводження з відходами як вторинною сировиною”. Як і планувалося документом, в місті було побудовано сміттєсортувальну та пластикоподрібнюючу лінії, які були урочисто відкриті тодішнім народним депутатом Олексієм Азаровим, міським головою Нелею Штепою та іншими офіційними особами. Проте, на сьогоднішній день даний виробничий комплекс не лише не працює, але і згідно з даними електронних аукціонів продажу арештованого майна - активно розпродує основні фонди підприємства.

Таким чином, за словами координатора руху "Сильні громади" у Слов'янську Євгенії Калугіної, учасникам Клубу "Ефективне місто", найближчим часом і доведеться дослідити як працюватиме Програма поводження з твердими побутовими відходами у Слов'янську на практиці, чому профільне підприємство "ЕКОПЕТ" опинилося у глубокій стагнації, як покращити систему збору відпрацьованих батарейок у Слов'янську та інші питання аби спільно покращити ситуацію.

Наразі на порядку денному наступного засідання Клубу "Ефективне місто" вже зареєструвалися для доповідей, зокрема, активіст Катерина Пасікова з перезентацією "Ситуація з відпрацьованими батарейками в Слов'янську: проблеми та шляхи вирішення", а також голова ГО "Наш дім - Слов'янськ" Олег Зонтов з презентацією "Аналіз найбільш гострих проблем у будинках окремих мікрорайонів Слов'янська".

Євгенія Калугіна наголошує, що в роботі Клубу "Ефективне місто" можуть брати участь активні громадяни та організації. Для цього потрібно лише написати на електронну скриньку [email protected] і Вам буде направлено запрошення для участі у наступному засіданні Клубу та порядок денний засідання.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Сміття #місто #програма #відходи #батарейки
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...