Читали зі студентами Ліну Костенко і плакали, - спогади викладачки університету про окупацію Слов’янська

12 квітня 2014 року Слов’янськ був захоплений проросійськими бойовиками. З цього дня пройшло майже п’ять років. Всього декілька місяців місто знаходилося в окупації, але зазнало великих страждань. Війна між Україною та Росією не закінчилася, а пішла далі.

Сьогодні ми згадуємо цей день, як трагічну сторінку історії Донецької області. І досі сподіваємося на те, що війна піде і з інших окупованих міст Донбасу, як пішла 5 липня 2014 року зі Слов’янська. Україна повинна знову стати єдиною.

Сайт 6262.com.ua підготував цикл матеріалів - спогадів. Очевидці, які перебували у Слов’янську під час окупації, бачили захоплення міста своїми очима, розказали свої історії.

Історію свого життя під час окупації розказала і одна з викладачів Донбаського державного педагогічного університету Зоя Олександрівна Клименко.

З головною героїнею історії зустрічаємося в бібліотеці. Жінка у складі організації "Слов’янські дівчата" вже майже п’ять років допомогає плести сітки українським захисникам. Там ми сідаємо за стіл, щоб поговорити.

Про окупацію Слов’янська Зоя Олександрівна дізналася, коли їхала у громадському транспорті. Тоді її знайома їхала до відділу міліцію в центр, щоб передати їжу "нашим мальчикам". Тоді Зоя Олександрівна не витримала і поїхала подивитись, що відбувається у місті. Побачене її надовго вразило. Все, що відбувалося, не сприймалося жінкою всерйоз. Не сприймалося всерйоз до тих пір, поки на Артема, де вона мешкає, не виріс блокпост сепаратистів. 

Під час бойових дій в окупованому Слов’янську, в університеті проходили пари та іспити. Зоя Олександрівна згадує, як це відбувалось.

"Під час лекцій, особливо, коли йшла тема війни. Це вже було зовсім інше відношення до війни, до творів. Коли я читала Ліну Костенко, то не могла стримати сліз. І студенти плакали".

Зоя Олександрівна розповідає і про найстрашніший день для неї. В університеті проходив іспит з української літератури. Студенти приїхали його скласти. О дев’ятій вечора викладачці зателефонували і сказали, що гуртожиток, де жили студенти, почали бомбити. Студенти, які приїхали складати іспит, залишалися там. Зоя Олександрівна почала обтелефоновувати знайомих, але хтось нічого про це не знав, хтось не відповідав на дзвінки.

Рано вранці жінка побігла до університету, щоб дізнатися, чи все добре з тими, хто був у гуртожитку. Коли вона підходила до корпусу, то почула як летить скло. 

"І я бачу, як летить це скло. І настільки для мене це було страшно. Не знаю чого. Така тиша, ніби-то, стоїть. І оце скло. І воно так осипається. Оцей гуркіт падаючого скла для мене був дуже страшний."

Коли Зоя Олександрівна зайшла в університет, то дізналася, що в той день вбило жінку, яка працювала на вахті. Тоді вона дізналася про те, що більшість студентів виїхало напередодні обстрілу. Внизу, недалеко від гуртожитка, стояла нона сепаратистів, вони стріляли в бік Карачуна.

Тоді місто обстрілювали дуже часто. Син Зої Олександрівни працював в пожежній частині. Під час обстрілів він постійно виїжджав на виклики. Чергування сина для жінки були найважчими. 

"Для мене оці дні проходили від зміни до зміни. Оця доба, коли він працював, я чекала з жахом, бо не знала, що це буде".

Поруч із будинком Зої Олександрівни стояв блокпост. На ньому, по словам жінки, чергували чеченці. Якось вона з вернулася до одного з них із запитанням: "Де ви живете?". Той почав розповідати, де він живе у Слов’янську. Тоді жінка перепитала:"Ні, де ви взагалі живете? Ви ж сюди приїхали чому? Референдум вже ж провели?". Настрій чоловіка змінився і він зі злістю наказав жінкам йти далі. 

Зоя Олександрівна каже, як дивувалася, коли люди з її будинку, яких вона знала давно і не думала, що ті можуть підтримувати таке, носили їсти сепаратистам, як ночували на блокпостах, як дівчатка залицялися до терористів. А вчительки писали антиукраїнські плакати, - додає жінка.

Зоя Олександрівна згадує, що як і більшість людей, вона не знала, наскількі ці обстріли можуть бути вбивчими. Тоді вірилося, що можна заховатися в простінках квартири, закласти вікно подушками і це може захистити. Коли побачила будинок, в який поцілив снаряд, то зрозуміла що спасіння нема. Тоді ще більше злякалася.

Викладачка додає, що війна перевірила, хто є хто. Ставлення людей змінилося до всього. 

Багато конфліктів було з оточуючими через її погляди на країну. Зоя Олександрівна згадує, як посварилася з подругою. Мали зовсім різне розуміння того, що відбувалося. Навіть після повернення миру, вони не спілкувалися рік. Але потім Зої Олександрівні довелося допомогати жінці. Викладачка радіє, що подружка зараз підтримує Україну.

"Ми стали не кращими. Ми стали не гіршими. Ми стали іншими. Але ця іншість..."

Слов’янськ новини окупація Слов’янська Слов’янськ 2014 Клименко Зоя Олександрівна захоплення Слов’янська війна
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Комментарии

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов

Виолетта Тесленко. Блог
На выходных я переводила семинар для своих друзей. Одной из фишек мероприятия было то, что можно было написать любой вопрос человеку, который его ведёт. И был один вопрос, который все время повторялся. Не знаю, это был один человек, которого этого беспокоило или  сразу для многих это было актуально. Вопрос такой: почему мой партнер меня не обеспечивает? Ведущая, взрослая интересная тетенька из Голландии, спросила: “А почему он должен тебя обеспечить? Ведь...
Общество
Незабаом в Україні відбудеться другий тур виборів Президента України. Наразі на сайті Центральної виборчої комісії вже сформовані списки виборчих округів та територіальних виборчих дільниць.  Місто Слов’янськ, Олександрівський та Слов’янський райони відносяться до одномандатного виборчого округу №47. Як повідомляють на офіційному веб-сайті Державного реєстру виборців, наразі у склад виборчого округу №47 входить 113 виборчих дільниць, серед яких 22 малих, 4...
Бизнес
Окружной административный суд Киева, рассмотрев на судебном заседании дело по иску Игоря Коломойского к Национальному банку (НБУ), Кабинету министров, Фонду гарантирования вкладов физических лиц (ФГВФЛ) и Национальной комиссии по ценным бумагам и фондовому рынку, признал противоправными решения ответчиков, следствием которых стала национализация ПАО «КБ «ПриватБанк», и признал недействительным с момента заключения договор купли-продажи государством акций П...
Экология
Сегодня в Славянске установили контейнеры для сбора батареек и ртутных ламп. Акция по установке баков проводится под эгидой организации "Джерело 3000" в рамках программы малых грантов Глобального экологического фонда.  Кроме установки контейнеров, организация также проводит просветительскую и разъяснительную работу среди жителей города относительно раздельного сбора мусора.  Баки планируют передать на баланс громады, либо здешней общественной организации,...
Криминал
Главное управление Фискальной службы в Донецкой области для предупреждения использования средств из бюджета вне правового поля продолжает выявлять и проверять лиц, осуществляющих финансовые операции, которые могут быть связаны с отмыванием денег, полученных преступным путем. В течение трех месяцев 2019 года сотрудники управления по борьбе с отмыванием доходов ГФС в Донецкой области передали в правоохранительные органы 23 материала по фактам легализации дох...
Общество
В Славянске проводят конкурс на лучший логотип и слоган города. Он осуществляется с целью отбора лучшей идеи, положительного восприятия имиджа города, популяризации курорта, историко-культурного наследия. Все желающие могут принять участие в конкурсе на лучший логотип и слоган Славянска. Логотип - это любая комбинация обозначений (эмблема, слова, буквы, цифры, изобразительные элементы), которая способна передать уникальность и идентифицировать город среди...
фото
У квітні 2014 року у Слов’янську відбулись сумнозвісні події, які згодом переросли у війну з сусідньою країною-агресором. У ці квітневі дні у місті вже панували проросійські настрої, були захоплені адміністративні будівлі, зводилися барикади.  Читайте також:  5 лет спустя. 12 апреля - день захвата города Славянска (видео) Бойовики особливо жорстоко обходилися з людьми, які мали проукраїнську позицію. Катівнею для них стала місцева будівля Служби безпеки Ук...
Общество
В славянском центре предоставления административных услуг доступна возможность оформления декларации с семейным врачом. Один из журналистов сайта 6262 тоже выбрал семейного врача на сайте центра первичной медико-санитарной помощи и посетил ЦНАП для заключения декларации. Каждый день до 14.00 в ЦНАПе находится медсестра городского ЦПМСП, которая и занимается оформлением деклараций. Поскольку очередь за декларациями не стоит, талон не требуется. Все, что нуж...
Общество
21 апреля пройдет второй тур президентских выборов в Украине. Правила голосования и все обязанности остаются такими же, как и в первом туре. В том числе, избирателям запрещено во время выборов фиксировать и показывать свой выбор на бюллетене.  Мы писали о том, как фотографироваться на выборах, чтобы не совершить преступление. Читайте: Як фотографуватися на виборчій дільниці, щоб не сісти за ґрати Запретов фотографирования для избирателей нет. Если человек...