Марш порожніх каструль чи жіноче свято. Історія 8 березня

Марш порожніх каструль чи жіноче свято. Історія 8 березня, Лідія Хаустова

В Україні продовжують святкувати 8 березня, як міжнародний жіночий день. Не всі знають історію цього дня і найчастіше узагальнюють його зі святом квіточок, пташок і жіночності.

Однак пояснити, чому ми святкують Жіночий день саме 8 березня і взагалі історію цього свята не так вже й просто. 

Історія 8 березня - версія перша, офіційна: День солідарності трудящих жінок

Хоча ця версія створення свята 8 Березня часів СРСР і була визнана офіційною, вона має кілька "помилок".

Отже, за офіційною версією свято пов'язане з "маршем порожніх каструль", який відбувся 8 березня 1857 Нью-Йорку. Тоді жінки, які працювали на текстильних виробництвах, протестували проти поганих умов праці і низьких зарплат. Під час маршу вони били в каструлі, вимагаючи надати їм 10-годинний робочий день замість 16-годинного, рівну з чоловіками заробітну плату і виборче право.

Марш порожніх каструль чи жіноче свято. Історія 8 березня, фото-1


Марш порожніх каструль 8 березня 1857

Ця ж версія говорить і про відому німецьку комуністку Клару Цеткін. Саме її часто називають жінкою, яка заснувала свято 8 березня. У 1910 році на форумі жінок в Копенгагені Цеткін закликала світ заснувати Міжнародний жіночий день 8 березня. Вона мала на увазі, що в цей день жінки будуть влаштовувати мітинги і демонстрації, і тим самим звертати увагу громадськості на свої проблеми.

Цеткін була завзятою комуністкою, а значить була готова на все заради власних переконань. У 1920 році, під час війни Польщі і Радянської Росії, Цеткін заявила з трибуни рейхстагу наступне:

Жоден вагон зі зброєю для польських військ, з верстатами для військових заводів, побудованих в Польщі капіталістами Антанти, не повинен перетнути кордон Німеччини.

Для цього Цеткін закликала мобілізуватися всім "свідомим пролетарським жінкам", які повинні пропонувати свою любов будь-якому "свідомому" робітникові, який відмовляється брати участь у виконанні військових замовлень.

Марш порожніх каструль чи жіноче свято. Історія 8 березня, фото-2


Клара Цеткін

У тодішню Російську імперію це свято потрапило через подругу Цеткін - полум'яну революціонерку Олександру Коллонтай. Ту саму, яка підкорила Радянський Союз "великою фразою".

"Віддаватися першому зустрічному чоловікові треба так само легко, як випити склянку води".

8 березня 1917 відбулася жіноча демонстрація в Петрограді. У той час як два мільйони солдатів загинули під час війни, жінки вийшли з вимогами "хліба і миру". Ця історична неділя припадає на 23 лютого за юліанським календарем, або 8 березня за григоріанським - початок російської революції.

Через чотири дні цар зрікся престолу і тимчасовий уряд надав право голосу для жінок. 8 березня стало офіційним святом в СРСР в 1921 році.

Історія8 березня -версіядруга:протестиповій

Ця версія походження свята, мабуть, найскандальніша і неприємна для всіх представниць прекрасної статі, які з трепетом чекають Міжнародного жіночого дня.

Марш порожніх каструль чи жіноче свято. Історія 8 березня, фото-3


Затримання суфражисток в Британії

У 1857 році в Нью-Йорку жінки дійсно протестували, але були це не текстильниці, а повії. Вони вимагали виплатити зарплату матросам, адже ті користувалися їх послугами і не мали грошей, щоб заплатити за послуги.

Ще пізніше - 8 марта 1894 року - в Парижі відбулася ще одна демонстрація повій. На цей раз вони вимагали визнати їх права нарівні з тими робітницями сфери послуг, які шиють одяг або печуть хліб, і заснувати спеціальні профспілки.

Марш порожніх каструль чи жіноче свято. Історія 8 березня, фото-4


Затримання суфражисток

Схожі акції пройшли у 1895 році в Чикаго, а в 1896 в Нью-Йорку. Ці протести і стали передумовою пам'ятного з'їзду суфражисток (від англійського слова suffrage - "виборче право") в 1910 році, де і було вирішено оголосити 8 березня Жіночим днем ​​і міжнародним, як це запропонувала Цеткін.

До слова, сама ж Клара Цеткін також брала участь в подібних акціях. У 1910 році разом зі своєю подругою Розою Люксембург вона вивела на вулиці німецьких міст повій з вимогою припинити безчинства поліції. Ось тільки в радянській версії "повій" замінили на "трудящих жінок".

Історія 8 березня - версія третя: вшанування іудейської цариці

Існує версія, що Цеткін народилася в сім'ї єврея-шевця, а тому вона зв'язала 8 березня з єврейським святом Пурим.

Згідно з легендою, улюблениця перського царя Ксеркса, Естер, врятувала іудейський народ від знищення, скориставшись своїми чарами. Ксеркс хотів винищити всіх євреїв, але Естер переконала його не тільки, не вбивати євреїв, а навпаки - знищити всіх єврейських ворогів, включаючи самих персів. Сталося це в день 13 Арда за єврейським календарем (цей місяць припадає на кінець лютого - початок березня). Вшановуючи Естер, євреї стали святкувати Пурим. Дата святкування була "плаваючою", але в 1910 році вона припала саме на 8 березня.

Виглядає ця версія малоймовірна. Однак вона існує.

Інші версії

Дехто переконаний, що 8 березня - день народження пані Цеткін. Інші ж, чи то жартома, чи то всерйоз стверджують, що в цей день Клара Цеткін (Ейснер) стала жінкою, а потім вирішила вписати цю інтимну дату в світову історію, завуалювавши її під день "міжнародної солідарності жіночого пролетаріату".

Версію про день народження Цеткін - можна легко спростувати, тому що, якщо вірити історичним документам, вона народилася 5 липня. А ось інша - про втрату цноти - так і залишається лише дивним припущенням. Сам же свято 8 березня з роками все більше обростає подібними і малоймовірними легендами.

Не можна ігнорувати той факт, що 8 березня - це прояв пам'яті до жіночого руху. Не так уже й важливо, представниці яких професій вийшли на вулиці з протестами. Після десятків років цікавить тільки сам факт.

Та й якби це стосувалося ще комунізму, то 8 березня не стало б державним святом в Азербайджані, Анголі, Білорусі, Буркіна-Фасо, В'єтнамі, Грузії, Північній Кореї, Казахстані, Камбоджі, Киргизстані, Китаї, Республіці Конго, Лаосі, Македонії, Молдові, Монголії, Непалі, Таджикистані, Туркменістані, Росії, Уганді.

Хоча це свято все ще пов'язують з СРСР, які активно святкували 8 березня.

Якою б не була справжня історія цього дня, 8 березня вже давно стало символом краси, ніжності, жіночності і весни.
Хоча і не дарма кажуть, що жінки заслуговують на увагу, турботи і романтики кожен день, а не раз на рік.

Слов‘янськ Дружківка Костянтинівка новини 8 березня історія 8 березня порожні каструлі
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
133 перегляди в січні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі