• Головна
  • Чим живе прифронтове Щастя: місто відвідали активісти зі Слов'янська, Торецька та Рубіжного
Лінія фронту
21:09, 16 серпня 2020 р.

Чим живе прифронтове Щастя: місто відвідали активісти зі Слов'янська, Торецька та Рубіжного

Лінія фронту
Дорога на Щастя. Фото: Денис Бігунов

Дорога на Щастя. Фото: Денис Бігунов

Прифронтове місто Щастя з населенням близько 12 тисяч людей розташоване в 20 кілометрах від окупованого Луганська. До війни місто підпорядковувалося Жовтневому району Луганська і було пов’язане з ним тісними соціально-економічними зв’язками. Проте в 2014 році відколи Луганськ опинився за лінією зіткнення, а Щастя - на лінії фронту, життя людей у прифронтовому містечку значно змінилося

Щастя має статус міста з 1963 року. Містечко постало на місці села, заснованого кріпаками-втікачами в середині XVIII століття. Проте, незважаючи на таку малу відстань окупований Луганськ для містян залишається недоступним, а найближче велике місто Сєвєродонецьк розташоване в 75 кілометрах від Щастя. 

Прибувши на автовокзал Щастя можна побачити дорогу на Луганськ, яка розташована просто біля автовокзалу. Проте нині це військовий об’єкт - дорога перекрита, а далі йде окупована територія. Через це, а також внаслідок безвізового режиму, що діє між Україною та ЄС, зі Щастя нині містянам легше дістатися у Варшаву ніж у захоплений в 2014 році Луганськ.

Чим живе прифронтове Щастя: місто відвідали активісти зі Слов'янська, Торецька та Рубіжного, фото-1

Дорога на Луганськ нині являє собою військовий об'єкт української армії

Чим живе прифронтове Щастя: місто відвідали активісти зі Слов'янська, Торецька та Рубіжного, фото-2

Так нині виглядає дорога на Луганськ

Зі Щастя регулярно курсує автобус Станиця Луганська - Варшава. Цей маршрут нині користується значним попитом серед громадян. Раніше люди працювали в Луганську або у Росії. Зараз війна та глобальний ринок праці диктує нові умови.

Чим живе прифронтове Щастя: місто відвідали активісти зі Слов'янська, Торецька та Рубіжного, фото-3

На автовокзал Щастя прибув регулярний автобус на Варшаву. Ринок праці переорієнтовується, адже в Польщі можна заробити більше ніж в Росії, а умови праці кращі

Дістатися від Сєвєродонецька до Щастя можна досить гарною і комфортною дорогою, що побудована в рамках державної програми "Велике будівництво". По  дорозі до Щастя зстрічається кілька блокпостів поліції Луганської області та приданих сил поліції з інших регіонів України, які здійснюють огляд транспорту та подорожуючих.

Чим живе прифронтове Щастя: місто відвідали активісти зі Слов'янська, Торецька та Рубіжного, фото-4

В Щасті з 2014 року активно діє місцеве громадянське суспільство. В місті існує  громадський осередок, який об’єднує місцевих активних громадян - центр громадянської активності, в якому діє громадська організація “Культурна фортеця” та проводиться безліч заходів.

Чим живе прифронтове Щастя: місто відвідали активісти зі Слов'янська, Торецька та Рубіжного, фото-5

Зустріч представників ГО "Сильні громади" з активістами "Культурної фортеці" в Щасті.

В будівлі "Культурної фортеці" розташований місцевий Центр громадянської активності. Тут проводиться безліч заходів в тому числі для дітей. Після зустрічі місцевих активістів з представниками руху "Сильні громади" в приміщення зайшла група дітей, для яких зігідно графіку заходів почався майстреклас. 

Чим живе прифронтове Щастя: місто відвідали активісти зі Слов'янська, Торецька та Рубіжного, фото-6

Пані Галина Калініна - одна з головних активісток прифронтового Щастя демонструє табличку Центру громадянської активності у вікні "Культурної фортеці" прифронтового Щастя

Місцеві активісти какжуть, що активних громадян в місті не так багато. Проте ті що є - дуже активні та мотивовані люди, які хочуть, аби їхнє місто розвивалося та змінювалося на краще. 

Плакат на стіні "Культурної фортеці" Щастя

Окрім суто громадських активістів в Щасті дуже активну діяльність проводять і молоді місцеві політики. Так, дуже активно роботу з людьми та органами влади веде молодий депутат, активіст "Сили людей" Віталій Пріліпа.

Чим живе прифронтове Щастя: місто відвідали активісти зі Слов'янська, Торецька та Рубіжного, фото-7

Місцевий депутат Віталій Пріліпа (ліворуч) проводить екскурсію містом представникам руху "Сильні громади" з Торецька, Слов'янська та Рубіжного під час візиту до Щастя

Цікаво, що в Щасті велика кількість будинків - це дво та триповерхові будівлі пофарбовані у світлі кольори.

Будинки в районі центральної площі міста Щастя

Йдучи містом в Щасті можна зустріти роздільний збір сміття.

Такі контейнери для роздільного збору сміття можна зустріти в прифронтовому Щасті

А ось дошки оголошень в Щасті. Одразу кидається в очі велика кількість оголошень, в яких люди продають квартири в прифронтовому Щасті, пропонують послуги психолога. Також тут можна зустріти рекрутингові оголошення Збройних сил України.

Дошка оголошень в Щасті

В будинку культури Щастя представники "Сильних громад" 3 серпня представили аналіз економіко-правового стану міста Щастя під час якого присутні представники місцевої влади, бізнесу та громадянського суспільства надали свої пропозиції щодо соціально-економічного розвитку Щастя в прифронтових умовах. 

Чим живе прифронтове Щастя: місто відвідали активісти зі Слов'янська, Торецька та Рубіжного, фото-8

Презентація аналізу економіко-правового стану міста Щастя за участі представників місцевої влади, бізнесу та громадянського суспільства прифронтового Щастя

Головним промисловим об'єктом Щастя продовжує залишатися Луганська ТЕС. Екологічний податок від електростанції та програма соціального партнерства ДТЕК в місті мають важливе значення для місцевого розвитку. Хоча у частини присутніх існують нарікання на невміння місцевої влади правильно розпоряджатися коштами екологічного фонту, а програму соціального партнерства пропонують замінити на підвищення земельного податку. Що з цього краще для розвитку має визначити широка експертна дискусія в рамках конференції прифронтових міст, що має відбутися у Святогірську 29-30 серпня та в якій візьмуть участь представники міста Щастя на ряду з представниками Авдіївки, Торецька, Світлодарська, Попасної, Сартани та інших прифронтових громад розташованих на лінії зіткнення.

Табличка на дверях актового залу будинку культури Щастя

Варто зазначити, що не зважаючи на те, що Щастя маленьке 12-тисячне містечко тут мешкають дуже соціально активні люди, які хочуть розвивати своє місто.

Представники місцевої влади, бізнесу та громадянського суспільства міста Щастя на зустрічі з представниками руху "Сильні громади" в будинку культури Щастя

Матеріал підготовлений Денисом Бігуновим під час поїздки в місто Щастя в рамках проєкту "На лінії зіткнення", що впроваджується ГО "Сильні громади". Впровадження ініціативи "На лінії зіткнення" стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) за підтримки проєкту "Демократичне врядування у Східній Україні". Погляди та точки зору, висловлені у статті, належать авторам та не обов'язково відображають погляди Уряду Сполучених Штатів та/чи USAID.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Щастя #місто #фронт #війна #Луганськ #громада
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити

Коментарі

Оголошення
live comments feed...