Знецінення чи заощадження. Чому в Україні зникають дрібні монети

Знецінення чи заощадження. Чому в Україні зникають дрібні монети, Лідія Хаустова

Україна вже відмовилася від монет номіналом: 1, 2 та 5 копійок. На черзі - 25 копійок. Що це значить для України та навіщо це роблять. Розбиралися журналісти сайту 6262.

У Нацбанку такі зміни назвали оптимізацією готівкового обігу, що має зробити його більш зручним та менш затратним.

Поки в Україні відмовляються від копійок дрібного номіналу, натомість банкноти номіналом у 1,2,5 та 10 гривень перетворюються на копійки.

Читайте: Прощавайте, 25 копійок. Сьогодні останній день, коли можна використовувати монету

В. о. голови НБУ Яків Смолій розказав, що з урахуванням строку служби монет такі зміни допоможуть державі заощадити близько 1 млрд гривень. За даними регулятора, тривалість життя монет є значно вищою за тривалість життя банкнот. Монети перебувають в обігу близько 20 років, а банкноти номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень – у середньому близько одного року. Загалом через фізичне зношення банкнот Національний банк щороку вилучає приблизно 800 млн банкнот (не гривень, а паперових банкнот) усіх номіналів, майже половину з яких (понад 40%) становлять саме банкноти низьких номіналів від 1 до 10 гривень.

Після таких змін у обігу монет і купюр, звичайно, застосувалося заокруглення цін. У Нацбанку запевняли, що ціни від запровадження заокруглення не зміняться, а отже, реалізація цієї ініціативи не призведе до подорожчання товарів та послуг. 

Ми вирішили дізнатися думку експертів, як вони вважають, до чого може привести таке скорочення монет і купюр у країні.

Борис Кушнірук - економіст, експерт-аналітик.

За його словами процес знецінення грошей в Україні вже почався і зупинити наразі його неможливо. Цілком ймовірно, що за відміною карбування 25 копійок Нацбанк взагалі перестане карбувати монети номіналом до 1 гривні. 

“За роки незалежності і введення гривні у нас суттєво знецінилася національна валюта. Відповідно масштаб цін суттєво змінився”

Монети номіналом у 1, 2, 5, 25 копійок зовсім знецінилися і наразі нічого не варті, каже експерт, але при цьому вартість їх карбування доволі висока. Тобто накарбувати монету коштує дорожче, ніж сама вартість цієї монети. Окрім того, створення паперових грошей - дешевше, ніж монет. Нацбанк на таких змінах зможе заощадити.

Бажання Нацбанку прибрати монети дрібного номіналу базується на тому, що їх карбування має бути дешевше ніж номінальна вартість, а це, скоріш за все, починається від гривні. На даному етапі можливо буде так, що дрібні монети до гривні взагалі приберуть з ужитку.

Що це означає для звичайних пересічних громадян. Усі ціни, які виставлятимуться, будуть прив’язуватися до мінімального номіналу. Для людей малозабезпечених - це пройде важче, адже зміна у ціні на 10, 20, 50 копійок пройде доволі помітно. 

“Нацбанк фактично погоджується на варіант певного знецінення  національної валюти в межах зміни формату грошей”, - говорить Борис Кушнірук.

Також такі зміни показують на нестабільне положення економіки в країні. Наприклад, в Америці досі карбується пенні, яке було створене ще у 19 ст. І хоча по факту ця монета майже нічого не варта, її продовжують карбувати. Це показник економічної стабільності в країні. 

“Це процес, який зупинити майже неможливо”.

Слов’янськ Дружківка новини монети Нацбанк
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
466 переглядів в січні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати

Коментарі