Синьо-жовтий чи жовто-блакитний. Який прапор став державним в Україні

Синьо-жовтий чи жовто-блакитний. Який прапор став державним в Україні, Лідія Хаустова

28 січня Верховна Рада України затвердила синьо-жовтий стяг як Державний.

Державний прапор України — це стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів. Співвідношення ширини прапора до його довжини 2:3.

Всім знайомий на сьогодні український стяг вперше публічно вивісили 25 червня 1848 року на Ратуші у Львові, який був у складі Королівства Галичини та Володимирії.

Існує міф, що прапор має бути не синьо-жовтим, а жовто-блакитним, тобто що український прапор перевернули і тому всі лиха і нещастя спіткають державу.

Починаючи з XVI століття козаки Війська Запорозького використовували в невеликій кількості прапори-хоругви синьо-жовтих барв, а вже з 1710-х років синьо-жовті козацькі прапори почали переважати серед козацьких хоругов.

Фотографії, плакати, листівки часів УНР свідчать, що використовувалися обидва варіанти (синьо-жовтий та жовто-блакитний).

Втім, документально підтверджено, що 1918 року гетьман Скоропадський затвердив верхню синю смугу й жовту нижню на офіційному рівні.

Дискусії, питання, яким має бути прапор, актуальне і сьогодні. Ще під час Революції Гідності деякі організації використовували жовто-блакитний стяг, який символізує сонце і воду, і запевняли – якщо перевернути, то вода може погасити світило. Втім прихильники державного прапора стверджують, що синій колір – це небо, а жовтий – колосся пшениці. 

Синьо-жовтий чи жовто-блакитний. Який прапор став державним в Україні, фото-1

Читайте: Україна в картинах російських художників. Віктор Бутко

Після революції 1905 року синьо-жовтий стяг почали використовувати і в Наддніпрянській Україні.

У 1917—1921 роках, під час української революції, цей стяг був державним прапором Української Народної Республіки й Української Держави.

У 1938—1939 роках синьо-жовтий стяг був прапором Карпатської України, в 1941 році — Української Держави.

За радянських часів синьо-жовтий стяг використовувався підпільно, його використання в СРСР каралося ув'язненням на два роки.

1991 року, після розвалу СРСР, цей прапор де-факто використовувався як державний стяг незалежної України. 23 серпня в Україні щорічно відзначають День державного прапора.

Під синьо-жовтим відбулися три проголошення Української державності: 1917, 1941 та 1990 року, і три сучасних революції: “на граніті” та обидва Майдани. Нині під цим стягом ведеться війна проти Росії на Донбасі.

Слов’янськ новини Славянск новости прапор України синьо-жовтий прапор жовто-блакитний прапор
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оцініть першим
(0 оцінок)
Поки ще ніхто не оцінював
200 переглядів у травні
Ніхто ще не рекомендував
Авторизуйтесь ,
щоб оцінити і порекомендувати
Коментарі