• Головна
  • Історія найстарішого кладовища у Слов’янську: від 19 століття до сьогодення
Стаття
15:22, 23 квітня
1

Історія найстарішого кладовища у Слов’янську: від 19 століття до сьогодення

Стаття

Сайт 6262.com.ua розпочинає серію матеріалів про історію кладовищ Слов’янська.

За довгі століття існування Слов’янська у місті змінилося не одне покоління. Більшість тих, хто тут жив, зберігає земля Слов’янська. Тож за багато років у місті з’явилося не одне кладовище.

Серед них є найстаріше, яке зберігає історію міста – це Староміське кладовище, яке бере свій початок у 19 столітті. З нього ми і почнемо серію матеріалів, присвячену історії міських цвинтарів.

Отже, Староміський цвинтар вже багато років є закритим і знаходиться він між вулиць Шевченка та Одеської.

Саме кладовище раніше було доглянутим, багаті надгробки представляли собою цілі витвори мистецтва. На жаль, більшість з них не збереглися до нашого часу. За історичними даними, вік кладовища становить близько 200 років. Тут зберігаються залишки майже всіх багатих та впливових містян минулого.

Старе кладовище зберігає в собі багато загадок. Одна з них – старовинне архітектурне спорудження, яке в 1999 році було занесено до списку пам'яток архітектури місцевого значення - фамільний склеп Залеських.

Як зазначають місцеві краєзнавці, останки сім'ї в каплиці не зберігаються, їх могили розташовані поруч. Ліворуч був склеп відомих меценатів Шнуркових, а трохи далі - ще одна каплиця, мармурова.

Як передають старожили, каплиця була побудована одним з сользаводчиків, професором і доктором медицини Залеським. Багатий городянин звів фамільний склеп на міському кладовищі для своєї сім'ї в 19 столітті.

Каплиця Залеських із часом перетворилася на руїни, проте деякі її елементи збереглися. Завдяки роботі краєзнавців-дослідників Володимира Коцаренка і Сергія Лук'янова ми можемо побачити і первинний вигляд каплиці. Ці знімки в 1942-1943 роках зробив солдат німецького саперного мостобудівного батальйону, який тоді входив до складу 17-ї армії і базувався в наших краях.

У 2018 році під час прибирання на Староміському кладовищі був знайдений надгробок з датами 1823-1883 і написом "Підполковник Іван Йосипович Вейс". Дане поховання належить людині, ім'ям якої в кінці 19 століття названо одне з озер на Слов'янському курорті - Вейсовим. Іван Йосипович Вейс в кінці 19 століття був акцизним чиновником зі збору мит. На карті міста 1877 року Вейсовим ще називалося озеро Маяцьке. Генеральне прибирання проводили представники ГО "Сильні громади" і АДВІС "ПЛАЦДАРМ".

2 червня 2018 року під час робіт з ідентифікації поховань відомих людей Слов'янська кінця 19 - початку 20 століття на кладовищі знайшли польське поховання. На плиті з чорного мармуру польською мовою написано: "Міхал Йоч. Народився 1853 помер 1 травня 1914 року. Дорогому батькові і чоловікові. Сім'я".

У той же день виявили унікальний надгробок з рожевого мармуру Олександри Тимофіївни Мартиненко, імовірно з роду найвідомішого фабриканта і мецената Жевержеєва. На надгробку вказана дата смерті 20 березня 1887 року.

Так, поруч виявлено ще один надгробок. Судячи по батькові - рідної сестри Олександри Мартиненко - Марії Жевержеевої, яка померла на 5 років раніше Олександри Мартиненко. Зерху напис "Дівиця". Тобто Марія Жевержеева померла незаміжньою, і можна припустити, що в молодому віці.

У тому ж році відбувся круглий стіл, під час якого громадські діячі, краєзнавці та представники міської влади окреслили спільний план дій із створення єдиного історико-меморіального комплексу на місці Староміського кладовища.

У 2019 році на Староміському цвинтарі пройшло розчищення від  рослинності та покос трави. Тривали процеси розробки детального плану території та землевідводу під майбутній Меморіальний парк. Також проходила паспортизація трьох пам’ятників архітектури: Дзевульського і Лянге, Будинку купецьких зібрань та усипальниці Залеського. 

Історія найстарішого кладовища у Слов’янську: від 19 століття до сьогодення, фото-1

Як розказала координаторка руху «Сильні громади» у Слов’янську Євгенія Калугіна, станом на 2021 рік вирішуються питання із землею, на якій знаходиться цвинтар. Земля повинна бути у комунальній власності, щоб там можна було починати створювати меморіальний парк.

Як розповів головний архітектор проєкту Віталій Вязовський, Детальний план території, на якій знаходиться Староміське кладовище, практично розроблений, готуються матеріали на громадське слухання. Планується, що план території вийде на громадське обговорення у травні. До детального плану також входять прилеглі території. У принципі планувальне проєктне рішення по цій території є, - каже головний архітектор проєкту, - у майбутньому його мають розглянути на засіданні виконкому.

Територія має бути комунальною з визначеним режимом використання, оскільки там не можна будувати об’єкти, треба доглядати розташовані там історичні пам’ятки.

Про історії інших кладовищ Слов’янська читайте у наших наступних матеріалах.

Підписуйтесь на наш Instagram та Telegram канал

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Славянск #новости #Донецкая область #Слов'янськ #новини #історія #кладовище #Староміське кладовище #цвинтар
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
денди
23 квітня, 19:47
Что интересно, кладбище было еще в 1991 году, неухоженное, но с целыми памятниками. Еще в 60е мы пацанами там лазили. Самя старая могила 1860 год - "Славянский труженик Антоний" Очень красивые памятники в виде мраморных деревьес с отпиленными ветками были. и Чугунные плиты на могилах детей Шнуркова! Ну понятно металл украли в лом, а бетон и камень???
Оголошення
live comments feed...