• Головна
  • "Війна у нас одна на всіх. Біда у нас одна на всіх" - автор фільму про бої за Слов’янськ Євген Роженюк
17:06, 7 травня 2021 р.

"Війна у нас одна на всіх. Біда у нас одна на всіх" - автор фільму про бої за Слов’янськ Євген Роженюк

"Війна у нас одна на всіх. Біда у нас одна на всіх" - автор фільму про бої за Слов’янськ Євген Роженюк

На телеканалі "Прямий" відбулася прем’єра фільму про бої за Слов’янськ "АС: Історія одного екіпажу".

Журналісти сайту міста Слов’янська 6262.com.ua поспілкувалися з одним із авторів фільму - Євгеном Роженюком.

По факту, це перший документальний фільм, який Євген Роженюк з дружиною Катериною Стулень зробили повністю самостійно.

До того у Катерини був великий досвід роботи в журналістиці, а Євген брав участь у декількох великих проектах. Його архівні відео увійшли до фільму "Віддалений гавкіт собак", який у минулому році увійшов у шорт-лист на "Оскар". Також Роженюк брав участь у зйомках фінського проекту про капеланів та багатьох невеличких стрічках стосовно російсько-української війни.

"Війна у нас одна на всіх. Біда у нас одна на всіх" - автор фільму про бої за Слов’янськ Євген Роженюк, фото-1

В основі фільму "АС: Історія одного екіпажу" - спогади водія бронетранспортера БТР-80 старшого прапорщика Юрія Шайди. 

У 2014 році, коли під Слов’янськом точилися бої за місто, Євген Роженюк працював прес-секретарем Північного оперативно-територіального об’єднання НГУ, тому безпосередньо нацгвардійці, які знаходилися тоді на Донбасі, були з чоловіком на зв’язку. 

З героєм фільму Юрієм Шайдою Євген Роженюк познайомився ще під час війни. Коли вони поверталися з ротації додому, Євген встиг поспілкуватися з бійцем.

Тоді Юрія Шайду нагородили орденом Данили Галицького.

Поспілкувавшись із чоловіком, Роженюк одразу визначився з головним героєм. Дуже важливим був той факт, що Юрій Шайда знімав відео під час своєї ротації. Усього військовий зафільмував близько 4 годин живих відео зсередини самих боїв за місто.

На той момент в інформаційному полі було дуже багато різних подій, постійні ротації, тому зйомку фільму Роженюк вирішив відкласти. Архів пролежав дуже довго, чекаючи свого часу.

Декілька років тому Євген переглянув цей архів і вирішив, що з нього треба робити повноцінну історію. Для того, щоб архівні відео мали сенс, треба було відзняти коментар автора цих відео. Тоді Євген Роженюк з дружиною Катериною Стулень вирішили записати інтерв’ю з Юрієм Шайдою.  

"На фоні Київської фортеці записали близько 4 годин його коментарів. Усього вийшло 8 годин відео: 4 години архівного і 4 години коментарів. З цього всього вийшов фільм приблизно на 40 хвилин".

З Юрієм автори фільму поспілкувалися у 2019 році. Потім Євген почав шукати архівні кадри, про які військовий згадав у своїй розповіді. Частина відео була взята з "військового телебачення". Після того, як все було знайдено, фільм почали монтувати. Монтаж тривав близько трьох місяців.

Увесь фільм сім’я робила власними силами - зйомки, пошук відео та архівів, монтаж. 

Найважчим було віднайти усі необхідні кадри. Історія - це суб’єктивна річ. У фільмі військовий розповідає саме про те, що він бачив і де він був. Важко було відшукати інформацію саме про ці деталі. На той момент в інформаційне поле попадали найважливіші і найяскравіші моменти боїв. 

"Якщо брати історію однієї конкретної людини, то він міг тоді знаходитися у зовсім іншому місці, ніж основні сили АТО, а інформації по одному екіпажу знайти, відстежити хронологію подій було досить важко. От є відео, є підтвердження, що він у той день був саме там, а ніяких історичних згадок у відкритому доступі, що сили АТО були там, немає".

Фільм "АС: Історія одного екіпажу" охоплює період ротації бійця під Слов’янськом. Показано приблизно 2 місяці - від кінця квітня до початку червня 2014 року.

"Війна у нас одна на всіх. Біда у нас одна на всіх" - автор фільму про бої за Слов’янськ Євген Роженюк, фото-2

Загалом Євген Роженюк впевнений у тому, що робити документальні фільми про війну просто необхідно. Адже у багатох випадках інформація подається дуже суб’єктивно і однобоко, але на все це можна дивитися очами самих учасників подій. 

Саме тому Євген завів свій YouTube канал, на якому викладає відео, які має.

І хоча чоловік проходив службу і у Внутрішніх Військах, і в НГУ, і в ЗСУ, і у Державній прикордонній службі України, він збирає спогади усіх людей, які можуть показати російсько-українську війну такою, якою вона є зсередини.

"Якщо я можу зробити щось для збройних сил, то треба робити. Війна у нас одна на всіх. Біда у нас одна на всіх. І треба вносити максимальний вклад, незважаючи на те, де я зараз знаходжусь".

Сім’я працює з різними мілітарними порталами, по можливості робить інформаційні матеріали. 

Наразі Євген думає про те, щоб створити ресурс, де по максимуму будуть зібрані відео про всі події російсько-української війни. Таким чином чоловік прагне заохотити бійців до збереження спогадів, бо, як правило, те, що подають офіційні джерела, і те, що було насправді, значно відрізняється.

Те, що зафільмовано на телефон, дрон чи камеру спостереження, несе реальну інформацію, - каже Євген.

Роженюк впевнений, що цей портал зможе допомогти і документалістам, і телевізійникам, "кіношникам" брати реальні відео і на основі їх відтворювати художні фільми, які будуть максимально правдиві.

"Війна у нас одна на всіх. Біда у нас одна на всіх" - автор фільму про бої за Слов’янськ Євген Роженюк, фото-3

Фільм "АС: Історія одного екіпажу" буде транслюватися 8 травня о 16:15 на телеканалі "Прямий".

Окрім того, вже у неділю його можна буде подивитися на YouTube-каналі "Military video OF UKRAINE".

Додатково до фільму людям покажуть кадри, які не увійшли у стрічку. Усього таких фрагментів буде шість.

Ось один з них:

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Славянск #новости #Історія одного екіпажу #бої за Слов’янськ #Семенівка
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...