• Головна
  • Скупчення сміття замість переробки. Три провальні екологічні ініціативи у Слов’янську.
16:43, 14 червня 2021 р.

Скупчення сміття замість переробки. Три провальні екологічні ініціативи у Слов’янську.

Скупчення сміття замість переробки. Три провальні екологічні ініціативи у Слов’янську.

Скупчення сміття, відсутність його сортування та переробки - це все проблеми, які турбують наше суспільство вже не перший рік.

Задля розв’язання питання екологи, волонтери та просто небайдужі люди збираються та пропонують свої варіанти позитивного розвитку подій.

Зазвичай у таких випадках ми спираємось на досвід більш розвинених країн, де проблема захисту екології перебуває на стадії вирішення, поки ми лише готуємось до цього або пробуємо впровадити якісь ініціативи. Наше місто не стоїть осторонь цих проблем і постійно намагається брати активну участь у сфері захисту довкілля, проте не завжди подібне закінчується успіхом. Про три такі ініціативи сьогодні ми і розкажемо.

1. У дворах багатоповерхівок ми бачили по два великих контейнери, які були призначені для скляних та пластикових пляшок, паперу та заліза.

За даними, які надала міська рада, 96 контейнерів для роздільного збирання твердих побутових відходів були встановлені у 2004 році за Програмою “Тасіс”.

Через чотири роки ці контейнери і спеціальний автомобіль були передані на баланс експериментального сміттєпереробного заводу у Краматорську. А у 2014 році підприємство визнали банкрутом і майно передали правонаступникам, а саме обласному комунальному підприємству “Донецький регіональний центр поводження з відходами”.

Тривалий час контейнери не обслуговували, вони переповнені, і біля них постійне скупчення іншого сміття. Міська рада неодноразово зверталась до власника контейнерів з проханням подальшої експлуатації або демонтажу, але про результат розгляду таких листів не повідомила.

Звернувшись до підприємства самостійно, ми отримали відповідь, що для демонтажу цих контейнерів потрібен підйомний кран, (сама конструкція об’єктів була порушена невідомими особами) проте запевнили, що необхідні дії будуть виконані і проблема буде усунута. Подібну відповідь надав профільний департамент в обласній державній адміністрації.

Державна екологічна інспекція у Донецькій області, яка проводить контроль за місцевими органами влади у сфері захисту довкілля та дотримання природоохоронного законодавства, звернулась до керівництва комунального підприємства щодо вжиття заходів у найкоротший термін.

Поки що конкретного плану робіт підприємство не озвучило, але місцеві жителі вже помітили, що контейнери потроху почали зникати. Можливо, в області змогли знайти підйомний кран і поступово вивозять баки у Краматорськ.

Скупчення сміття замість переробки. Три провальні екологічні ініціативи у Слов’янську., фото-1

2. Окрім великих залізних контейнерів у дворах багатоповерхівок можна зустріти сітчасті контейнери для окремого збору твердих побутових відходів.

Причиною для появи таких контейнерів стала Угода про асоціацію з Європейським Союзом і відповідні зобов’язання.

З початку 2018 року набрали чинності нові зміни до профільного законодавства, почались певні зрушення і серед населення, а саме - соціальний запит на екологічний роздільний збір твердих побутових відходів.

Наприкінці 2019 року житлово-комунальні підприємства, які обслуговували багатоповерхові будинки, закупили такі контейнери, які встановили на прибудинковій території. Проте на заваді успішної реалізації проекту стали інші зміни до законодавства, які призвели до виключення багатоквартирних житлових будинків з переліку майна, яке знаходилось у комунальній власності громади.

Таким чином почались процеси реорганізація і зміна відносин між споживачем та надавачем комунальних послуг, а самі контейнери вже стояли заповнені. Міська рада вбачає у цьому лише дефіцит контейнерів для сортування сміття і констатує факт заповнення вже наявних контейнерів у дворах.

Також міська рада повідомляє, що співвласники багатоповерхових будинків повинні активно підключатись до вирішення цього питання та звертатись до КП “АТП 052814” для укладання договорів на вивезення цього сміття.

У попередньому році обласний департамент екології централізовано закупив контейнери і передав до міста 82 баки, а в цьому році планується налагодити процес вивезення спеціалізованих контейнерів. Державна екологічна інспекція поки що розглядає звернення стосовно цього та буде контролювати процес вирішення питання.

3. Якщо попередні ініціативи передбачали вивезення пластику, скла та паперу, то ця ініціатива охоплювала проблему збирання та зберігання використаних батарейок і ртутьвмісних ламп.

У 2019 році було реалізовано грантовий проект Програми розвитку ООН в Україні “Створення системи збору та утилізації ртутьвмісних ламп в м. Слов’янськ” громадською організацією “ДЖЕРЕЛО 3000”.

На території громади були встановлені 15 спеціальних контейнерів для збору і зберігання вищевказаних відходів. За вивезення та подальшу утилізацію небезпечних відходів відповідала приватна компанія, проте, як помітили містяни, цим ніхто не займався, контейнери були переповнені і безвідповідальні громадяни взагалі діставали сміття та розкидали його навколо контейнерів.

Міська рада повідомила, що у поточному році планувались заходи щодо організації роботи цієї ініціативи та відповідний пошук спеціалізованих організацій для такої справи.

Під час планової перевірки Державна екологічна інспекція звернула увагу на цей момент, що і послугувало невеликим поштовхом до роботи у розв’язанні цього питання.

Таким чином можна констатувати факт, що не всі ініціативи по захисту довкілля у місті увінчались успіхом.

Волонтери та небайдужі громадяни постійно звертають увагу місцевої влади на той факт, що вирішення таких проблем є нагальним та пріоритетним для розвитку громади, збереження природних ресурсів та захисту від шкідливого впливу.

На жаль, відсутність прийнятого бюджету у поточному році гальмує виконання деяких проектів та посуває реалізацію вирішення цих проблем на “задній план”. Проте містян не полишає думка, що хоча б ці три проблеми будуть вирішені у найкоротший термін.

Дмитро Браславський
спеціально для 6262.com.ua

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Славянск #новости #екологія #екологічні ініціативи #сміттєві баки
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...