Новини компаній
11:23, 22 червня 2021 р.
Видобування газу у Святогірській громаді. Хто, як і за яких умов?
Новини компаній
Тема видобування газу на Юзівській ділянці останні місяці не сходить зі шпальт газет і заголовків інтернет-статей. Зокрема, питання видобування газу підняли у Святогірській об’єднаній територіальній громаді, що викликало неоднозначну реакцію місцевих мешканців.
Журналісти сайту міста Слов’янська вирішили детальніше розібратись у тому, ХТО, ДЕ і ЗА ЯКИХ УМОВ планує видобувати газ на території Святогірської громади. Для цього ми зустрілись з начальником відділу проєктів регіонального розвитку АТ «Укргазвидобування» Групи Нафтогаз Віталієм Чудаком і поставили запитання, які турбують мешканців громад.
«Нафтогаз» – це державна компанія, яка видобуває більше 70 % українського газу. Метою компанії є забезпечення енергобезпеки країни та досягнення енергонезалежності.
Чому Нафтогаз “прийшов” у Святогірську громаду?
Як розповів Віталій Чудак, в кінці минулого року державна компанія «Нафтогаз» придбала 100% корпоративних прав ТОВ «Надра Юзівська», відповідно, стала кінцевим бенефіціаром і контролером цієї компанії. ТОВ «Надра Юзівська» в свою чергу є власником спеціального дозволу на пошук, розвідку та видобування газу на Юзівській площі.
Чи заплановано видобування сланцевого газу на території Святогірської громади ?
За словами представника компанії, усі чутки про видобування тут сланцевого газу – не правда. Для видобування газу із сланцевих товщ, як мінімум, необхідно щоб ці товщі були присутні у геологічній структурі нафтогазової площі та була підтверджена їхня газоносність. Станом на сьогодні на Юзівській площі такі товщі не виявили, тому йдеться про видобування звичайного природного газу.
Підтвердженням цього є результати вивчення та випробування раніше пробурених свердловин біля села Хрестище (близько 10), які споруджувались ще у 60-90-х роках для пошуків покладів природного газу. Сьогодні завдання «Нафтогазу» – відновлення старих свердловин для оцінки їхнього потенціалу новими геофізичними методами і буріння нових, з використанням найсучасніших технологій.
Чи є план видобутку?
На поточний рік заплановано відновлення однієї раніше пробуреної свердловини, на якій не було завершено випробування в середині 90-х років, і спорудження двох нових. Терміни залежать від складності проходження процесу. Зважаючи на те, що за останні роки компанія оновила свій буровий флот, буріння нових свердловин триває до року.
Чому таке негативне ставлення населення до видобутку газу?
Сьогодні компанія здійснює свою діяльність на території 11 областей України. Серед цих громад у Нафтогазу є підтримка і розуміння. Таке суперечливе ставлення до планової діяльності на території Святогірської громади, на думку Віталія Чудака, викликане необізнаністю з процесом видобування газу та недостовірною інформацією щодо сланцевого газу. Про свої плани представники «Нафтогазу» мали розказати на зустрічі з громадою у травні, проте, такої можливості компанії не надали.
Спілкування з громадами для «Нафтогазу» є важливою частиною роботи. Як розповідає представник компанії, за власною ініціативою представники спочатку приходять до людей, спілкуються з ними, презентують плани, корегують їх, в залежності від побажань громади, і тільки після цього, отримавши дозвільну документацію, розпочинають виробництво.
Які соціальні проєкти для громади ви плануєте реалізувати?
Компанія сьогодні вже з’ясувала потенційні соціальні проблеми, які існують на території Святогірської громади. У поточному році «Нафтогаз» вже може вирішити проблему водозабезпечення у селі Хрестище, приступити до реконструкції амбулаторії, закупити для неї необхідне обладнання, втілити проєкти з освітлення громади і будівництва спортивного майданчика біля школи.
За словами представника компанії, падіння рівня води в Україні є системною проблемою, яка не пов’язана з газовидобувною діяльністю. Зокрема, в Донецькій області видобуток в значних промислових масштабах не ведеться впродовж понад 10 років, тому пов’язувати проблеми питної води з видобуванням газу не варто.
Чи є це відкупом?
За словами Віталія Чудака, соціальні проєкти – це не відкуп, а відома практика партнерства бізнесу та громад. Є культура європейських та українських провідних компаній, коли крім сплати податків відбувається інвестування у розвиток громади, на території яких працює бізнес.
«Нам важливо, щоб наші громади, на території яких ми здійснюємо діяльність, були успішними. В даних громадах проживають не тільки пересічні мешканці, а й працівники нашої компанії, тому важливо, щоб компанія і громада розвивались однаково».
Чи є вже приклади реалізації подібних соціальних проєктів в інших громадах?
За словами Віталія Чудака, це системна робота. Тільки минулого року «Нафтогаз» профінансував понад 65 проєктів на території Полтавської, Харківської і Львівської областей. Це проєкти, які вирішували нагальні потреби в регіонах і в основному були спрямовані на розвиток медицини, підвищення якості освіти та покращення інфраструктури громад. У минулому році компанія також реалізувала проєкт «Дбаємо про захист», спрямований на боротьбу з COVID-19, у межах якого надавалася благодійна допомога громадам, медичним закладам, проводили ремонти апаратів ШВЛ, надавали засоби індивідуального захисту. Крім того «Нафтогаз» надав допомогу – засоби захисту та дезінфектори, для безпечного проведення ЗНО у навчальних закладах України.
В межах цих проєктів Донецька область отримала допомоги на більш ніж 19 млн грн, зважаючи на те, що на цій території нової діяльності ще не впроваджувалось.
Чи задумується компанія про екологічні проєкти?
На початку 2020 року компанія визначила три базові цілі сталого розвитку, відштовхуючись від найрозповсюдженіших проблем громад. Це «Міцне здоров’я», «Якісна освіта», «Сталий розвиток міст та спільнот». У цьому році додались ще три цілі: «Водозабезпечення», «Відновлювальна енергія» і «Партнерство».
Скільки газу будуть видобувати на Юзівській площі?
Якщо розглядати Юзівську площу, то за попередніми оцінками, річний видобуток в перспективі найближчих 10 років може сягнути більше 12 млрд кубометрів газу. Це дорівнює обсягу річного споживанню газу українцями.
Чи знизиться ціна на газ для населення?
За словами Віталія Чудака, сьогодні вартість газу встановлюється за ринковими цінами. Відповідно, чим більше буде пропозиція газу на ринку, в тому числі того, який видобувається в Україні, тим реальнішим може бути зниження ціни на газ для українських споживачів.
Ви плануєте продовжити діалог з громадою чи в цьому немає потреби і видобування газу в будь-якому випадку розпочнеться?
Збільшення обсягів українського газу – це завдання, поставлене Кабінетом Міністрів України і воно є надзвичайно важливим для країни. Йдеться про енергетичну безпеку України та досягнення енергетичної незалежності. Крім того, видобування газу забезпечує зростання економіки, створює робочі місця та розвиває громади. Тому найпершим завдання компаніє є донесення важливості цього процесу до місцевої влади та мешканців і отримання їхньої підтримки.
Більше дивіться у відео:
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:15
15:04
09:44
17:51
Вчора
Спецтема
Оголошення
live comments feed...
Коментарі