• Головна
  • Самоізоляція, перепустки і дорога через Росію - як працюють КПВВ Донбасу після COVID-19
17:13, 13 вересня 2021 р.

Самоізоляція, перепустки і дорога через Росію - як працюють КПВВ Донбасу після COVID-19

Самоізоляція, перепустки і дорога через Росію - як працюють КПВВ Донбасу після COVID-19

Перетин КПВВ (контрольно-пропускний пункт в’їзду-виїзду) між Україною та тимчасово окупованими територіями Донецької та Луганської областей і до карантину викликав багато незадоволення, займав час і був не найприємнішою справою. З приходом COVID-19 у світ ситуація значно погіршилася.

Журналісти сайту 6262.com.ua зв’язалися з організацією “Право на захист”, яка стежить за проблемами переселенців та людей, які вимушені перетинати КПВВ. Їх працівники щодня перебувають на пунктах пропуску, щоб допомогти юридично чи фізично тим, хто цього потребує.

Робота під час карантину

У березні 2020 року усі КПВВ (яких в Україні усього 7) припинили пропуск людей через пандемію коронавірусу. Вже на початку літа 2020 українська влада оголосила про готовність відкривати контрольно-пропускні пункти, проте, зі сторони ОРДЛО надійшла відмова. 

У певний час КПВВ були відкриті для абітурієнтів, які хотіли приїхати в Україну на навчання. Для них навіть скасували обов’язкову на той час самоізоляцію.

З липня влада тимчасово непідконтрольної Україні території дозволила перетин лінії розмежування виключно за затвердженим заздалегідь списком. При цьому, перетин лінії зі сторони ОРДЛО був дозволений не через усі КПВВ.

Подібна ситуація триває і досі. Усі КПВВ зі сторони України працюють у штатному режимі і готові до зустрічі людей, проте, зі сторони ОРДЛО були введені значні обмеження. Наразі на Донбасі щоденно працює тільки КПВВ “Станиця Луганська”. Двічі на тиждень працює “Новотроїцьке”. 

Приїхати на непідконтрольну територію можуть люди за попередньою згодою в’їзду від так названого штабу “Здоровое движение”, яке знаходиться на окупованій території. Це пояснюють пандемією. Та чи є так насправді.

Для того, щоб мати змогу пройти через КПВВ мешканці тимчасово окупованих територій мають отримати спеціальний дозвіл зі сторони ОРДЛО. А в Україні встановити додаток “Вдома”, або пройти обсервацію. Встановивши додаток, люди мають 72 години, щоб добратися до місця призначення, а згодом можуть зробити безкоштовний тест на коронавірус. Як тільки результати тесту надходять - необхідність перебувати вдома скасовується. В обсервації люди можуть знаходитися до 14 днів, проте, як зазначають спеціалісти організації “Право на захист”, яка займається проблемами переселенців, зазвичай таким людям швидко роблять безкоштовний тест і дозволяють рухатися далі, якщо він негативний. Зазвичай це роблять люди, які не мають смартфонів і не мають можливостей встановити додаток.

Як нам розказали в організації “Право на захист” по той бік, на пунктах тимчасово окупованої території схема в’їзду приблизно така сама. Виходячи з автобуса у людей перевіряють документи. Там немає додатка на кшталт “Вдома”. Натомість люди мають відбути 14 днів самоізоляції або власним коштом зробити тест на коронавірус. Навіть якщо тест негативний, людина все одно змушена відбути період самоізоляції.

Самоізоляція, перепустки і дорога через Росію - як працюють КПВВ Донбасу після COVID-19, фото-1

Зміни у перетині лінії. За чим їздять і чого потребують люди

Кількість людей, що перетинають КПВВ значно знизилася. Якщо раніше за день через усі контрольні пункти могли проходити тисячі людей, то зараз у межах 200-400 осіб. 

Черг на КПВВ “Новотроїцьке” немає зовсім. А ось на “Станиці Луганській” час від часу доводиться почекати. 

Змінилася не лише кількість охочих перетнути лінію розмежування, але і їх потреби. Якщо до коронавірусу майже 60% людей перетинали пункти пропуску для соціальних виплат та за пенсіями, 33% - задля зняття готівки, а 21% - для візиту родичів, то наразі ситуація трохи змінилася. 62% людей зазначають, що перетинають КПВВ для відвідування родичів і лише 22% - за пенсіями та соцвиплатами.

Саме такі цифри показує статистика UNHCR та “Право на захист”.

На початку 2020 року в Україну 74% людей в’їжджали, щоб купити їжу, 49% - купляли медикаменти. Вже наприкінці 2020 головною потребою стали медикаменти - за ними їздять 94% людей, які перетинають пункти пропуску.

Також змінилася і частота відвідування території України. Якщо раніше більшість людей їздили сюди раз на два місяці, то зараз це відбувається двічі-тричі на рік.

Порядок дій при перетині КПВВ

  • Людина приїжджає на КПВВ.

  • Або відразу встановлює додаток “Вдома”, або робить це заздалегідь. Якщо людина не має телефону і можливості встановити додаток - вона підлягає обсервації (14 днів). Зазвичай їм роблять безкоштовний тест і відправляють далі.

  • Фіскальна служба перевіряє речі людини.

  • Прикордонники перевіряють документи.

  • Людина показує прикордоннику додаток. Там є спеціальна кнопка “Прикордонник перевірив”. Він натискає на кнопку і для людини починається відлік - 72 години на те, щоб дістатися місця призначення - де він проходитиме самоізоляцію. Він має право на безкоштовний тест.

  • Людина виходить з КПВВ. Або сідає в автобус, або йде до центру надання соціальних послуг, що знаходиться прямо біля пункту пропуску. Там можна здати і безкоштовний тест на коронавірус.

  • Якщо тест негативний, то у додатку відразу приходить повідомлення про це і людину знімають з самоізоляції.

Головні проблеми при перетині КПВВ

“Право на захист” поцікавилися у людей на КПВВ, які головні проблеми для них виявляються під час перетину лінії. Так, люди розповіли що однією з найбільших проблем є установка додатку “Вдома”, особливо це стосується літніх людей. 

Ще однією проблемою є пропуски. Якщо деякі оформили безстрокові пропуски ще до початку пандемії, то інші люди мають їх подовжувати. Дуже часто люди їдуть з простроченими пропусками, або взагалі без них.

Дорога через Росію

Частина людей наразі обирає добиратися до ОРДЛО через Росію. Перевізники організовують спеціальні рейси. Через те, що КПВВ зі сторони ОРДЛО працюють непостійно, люди обирають варіант поїхати через РФ. Там перетнути кордони значно простіше. Але сама дорога - понад 1000 кілометрів. Не всі погоджуються на таку подорож. Вона займає майже добу.

Окрім того, дорога через Росію коштує значно дорожче. У середньому це від 2 до 3 тисяч гривень. Дорога через українські КПВВ, звичайно, обходиться дешевше. Найдешевший автобус - від КПВВ до Волновахи, наприклад, коштує близько 40 гривень. Ціна варіюється у залежності від того, у який куточок України їде людина.

Наразі Росія залишається єдиною можливістю виїхати з непідконтрольної території. Покинути ОРДЛО наразі можуть люди, які мають прописку на підконтрольній Україні території. Існують і виключення, але це має бути дозвіл від т.н. штабу ОРДЛО. Для цього допуску мають бути вагомі причини. Для більшості простіше приїхати в Україну через Росію. 

Наразі на кордонах ОРДЛО та Росії скупчується велика черга. Після в’їзду в Росію люди транзитом їдуть до кордону з Україною і заїжджають в Україну. 

Як ми бачимо, для більшості людей, які вимушені розриватися між тимчасово окупованою територією та вільною Україною є безліч перепон під час перетину пункту пропуску. COVID-19 тільки ускладнив ситуацію. При цьому, люди продовжують їздити, відвідують родичів, купують їжу і медикаменти, вступають у ВНЗ. 

Чи відкриють контрольно-пропускні пункти зі сторони ОРДЛО наразі невідомо.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Слов’янськ #новини #Славянск #новости #коронавірус #COVID-19 #ОРДЛО #Донбас #КПВВ #Станиця Луганська #Новотроїцьке
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...