Стаття
09:35, 7 січня 2022 р.
Православне vs католицьке – чим відрізняються традиції Різдва
Стаття
В Україні святкують Різдво 25 грудня за Григоріанським та Юліанським календарем. Сперечання щодо того, яка дата правильна, досі не вщухають, хоча живемо ми за Григоріанським календарем. А от у чому ж полягає різниця між православною та католицькою традицією Різдва Христового?
Понад 75% християн світу відзначають Різдво 25 грудня, а 25% - 7 січня. Православні віряни Антіохійської (Сирія), Александрійської (Африка), Кіпрської, Румунської, Елладської (Греція) і Латвійської православної церкви відзначають Різдво 25 грудня. Цього ж дня святкують Різдво католики та протестанти.
Ті церкви, на яких віддавна впливав Московський патріархат, вважають 7 січня офіційним Різдвом. Це стосується вірян Російської, Єрусалимської, Сербської і Грузинської церков, афонських монастирів, православних України й Білорусі. 80% населення України є православними християнами. Інші 20% – це віряни греко-католицької та римо-католицької церков, а також численні представники протестантських конфесій.
У 2017 році в Україні 25 грудня офіційно визнали Різдвом, щоб висловити повагу представникам інших конфесій.
Читайте: Різдво 25 грудня чи 7 січня. У чому різниця
А чим же відрізняються традиції святкування католицького, протестантського та православного Різдва?
Різдво для католиків і протестантів є особливим і найважливішим релігійним святом. Напередодні Різдва люди дотримуються Адвенту - часу в очікуванні свята, коли особливо приділяють увагу духовному життю, деякі, за бажанням, дотримуються посту.
Свято об'єднує навколо всю сім'ю, яка з трепетом прикрашає будинок - це символізує віру і шанування Ісуса. Серед символів цього свята особливе місце займає ялинка, а також різдвяний вінок, омела, солома і подарунки.
Увечері 24 грудня, коли на небі з'являється перша зірка, родини збираються на Святу Вечерю з пісних страв: риби, оплаток (пісний хліб), фруктів, горіхів та іншого. Перед початком трапези глава сім'ї читає уривок з Євангелія, сім'я співає першу коляду, потім усі переломлюють різдвяний хліб - оплаток.
Після вечері родина збирається до храму – на Месу Надвечір'я Різдва, яка символізує єдність Отця і Сина. Меса розпочинається, переважно, опівночі. Під час неї священник кладе у різдвяний вертеп фігурку немовляти Ісуса.
Друга святкова меса відбувається на світанку і символізує час появи на світ нового життя з утроби матері. А третя меса, яка відправляється вдень, доносить символ народження Ісуса у серця всіх вірян.
Православні та греко-католики відзначають День народження Христа 7 січня. Для християн східного обряду свято Різдва Христового є важливим релігійним святом, але після Великодня, який для них більш важливий. Щороку перед Різдвом християни дотримуються суворого різдвяного посту – Пилипівки, який починається з 28 листопада і закінчується 7 січня. Під час посту люди стараються духовно очиститись та покаятись у гріхах.
Напередодні Різдва 6 січня відбувається Святий Вечір – люди готують 12 пісних страв на честь 12 апостолів Христа. Традиційно на столі стоять узвар, пампухи, борщ з вушками і кутя, яка є головною стравою Святого Вечора.
А сідає родина вечеряти лише після того, як на вечірнє небо зійде перша зірка – господар хати запалює різдвяну свічку, промовляє молитву і благословляє їжу.
7 січня люди йдуть на богослужіння, а далі – ходять в гості до родичів, колядують та водять вертепи – пересувні театри з людей або ляльок, які показують вистави про народження Христа у Віфлеємі. У цей день закінчується різдвяний піст.
Також дещо відрізняється важливість свята. Для Заходу народження Христа – найважливіше релігійне свято у календарі, коли для Сходу важливішим є Великдень – день Господнього Воскресіння.
Різдво для католицького світу символізує родинне свято, коли для православних і греко-католиків це передусім – духовне свято.
Спільним для обох обрядів є колядування. Та у католиків це не так поширено, як у православних і греко-католиків, і вони, зазвичай, колядують у родинному колі. Натомість, віруючі східного обряду йдуть колядувати в кожну хату – так колядники приносять звістку про народження Сина Божого, який спасе світ.
Які 12 страв готують на Святий вечір за Юліанським календарем
1. Кутя. Головна та обов'язкова страва. Для її приготування беруть пшеницю чи булгур, мак, горіхи, родзинки, мед або цукор.
2. Узвар. Ще один обов'язковий атрибут столу на Святвечір. Це компот із засушених фруктів - слив, яблук, абрикосів тощо.
3. Борщ. Він теж обов'язково має бути без м'яса. Замість нього можна додати гриби чи квасолю, приготувати заправку з буряком та травами.
4. Риба у будь-якому вигляді, але не жирна. Зазвичай подають запечену в духовці рибу із лимоном та спеціями, оселедець, заливна риба.
5. Вареники, на пару або відварені, із картоплею, капустою, грибами, картоплею з грибами, з замороженими ягодами.
6. Грибна юшка. Окрім грибів туди додають борошно, сіль, олію та цибулю.
7. Голубці. Так, їх можна приготувати без м'яса. В якості начинки використати картоплю, цибулю, моркву, гриби та зелень.
8. Квасоля з грибами чи морквою. Квасолю попередньо замочують, а потім варять до повної готовності. До неї обсмажують на олії моркву з цибулею чи гриби з цибулею. Іноді додають борошно обсмажене на сухій сковорідці.
9. Соління та консервації. У нашій країні майже кожна господиня робить на зиму овочеві консервації чи соління, консервує салати та фрукти. Що ж, якщо запаси є, то саме час їх відкривати.
10. Тушкована капуста. Свіжа білокачанна капуста тушкується разом із цибулею, морквою, томатною пастою та солодким перцем.
11. Запечені яблука. Проста, але дуже смачна та корисна солодка страва. Яблука можна запікати з медом, корицею, лимоном, гріхами - кому як більше подобається.
12. Шулики з медом та маком або пампухи. Традиційні солодощі, яка готується з борошна та обсмажуються на олії. Але подаються на стіл вже холодними.
Що готують на Різдво католики
У Святвечір католики готують тільки зерна ячменю або пшениці, які готують лише на воді і приправляють медом.
Різдвяна вечеря у католиків традиційно складається з пісних страв. Це овочеві салати та яблука, мед і горіхи, родзинки з різними овочами, селера. Також, на столі обов'язково присутня риба. У католиків в різдвяну ніч на столі не повинно бути м'ясних страв. Їх зазвичай подають до другої різдвяної трапези, а саме 25 грудня.
25 грудня подається святкова їжа. Головною стравою столу у більшості католиків і протестантів є запечена індичка, качка, свинина та інше.
І нехай у різних країнах традиції святкування Різдва відрізняються, воно у будь-якому випадку залишається святом, яке збирає разом родини, об'єднує та символізує віру в диво.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:53
Вчора
14:45
Вчора
14:14
Вчора
13:35
Вчора
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
live comments feed...
Коментарі