• Головна
  • Шумерські півріччя та складна математика Майя - які календарі найдавніші в історії людства
Стаття
10:13, 8 січня 2022 р.

Шумерські півріччя та складна математика Майя - які календарі найдавніші в історії людства

Стаття
Шумерські півріччя та складна математика Майя - які календарі найдавніші в історії людства

Початок нового року та зимові свята – найбільш слушний час поговорити про те, які є види календарів, окрім Юліанського та Григоріанського. Адже не всюди Новий рік святкують 31 грудня, та й не всюди він настає взимку.

Коли наближається час зимових свят, а особливо Різдва, тільки й чутно розмов про святкування «за старим стилем та за новим стилем». І тільки у пострадянському просторі, мабуть, є таке унікальне явище як «Старий Новий рік». А фактично той самий старий стиль – це Юліанський календар, а новий – Григоріанський. А які взагалі нам відомі календарі і які ще календарі існують зараз?

Логічно буде почати саме з Юліанського календаря

До 16 століття усі церкви християнські дотримувалися сонячного Юліанського календаря, який ще у 46 році до нашої ери започаткував імператор Гай Юлій Цезар за рекомендацією астронома Созігена. Відтоді рік триває 365 або 366 днів й поділився на 12 місяців.

Початком року в цьому календарі стали вважати 1 січня, оскільки в цей день починалося державне життя в Римі. Але ми можемо стверджувати, аналізуючи давню арійську міфологію, що перенесення Нового року на січень було пов’язане із релігійною реформою.

Але у 1582 році астрономи помітили, що Юліанський календар відстає від сонячного циклу. Сенс у тому, що астрономічний рік триває не рівно 365 днів, а 365 діб, 5 годин, 48 хвилин і 6 секунд. І якщо 5 годин враховували під час високосного року, то про 48 хвилин і 6 секунд "юліанці" забули. Тому за понад півтора тисячоліття накопичилося 10 діб. 

Григоріанський календар

У 1582 році Папа Римський Григорій Тринадцятий ввів новий календар, за яким свят живе й понині. Різниця між двома Юліанським та Григоріанським календарем кожні 100 років збільшується на 1 день, зараз це 13 днів.

Папською буллою наказувалося 4 жовтня 1582 р. вважати 15 жовтня, що наблизило календарні свята до астрономічних подій. Також було скорочено число високосних років, щоб зменшити середню довжину року юліанського календаря. Кожні 400 років з календаря прибиралися 3 високосних роки. Григоріанський календар став більш досконалим від юліанського, бо розходження в одну добу накопичувалося аж через 3323 роки.

Єврейський календар

Постійний календар у сучасному вигляді був узгоджений єврейськими мудрецями в 4119 р. (приблизно 359 р. н.е.).У цьому календарі кількість днів у місяці визначається згідно з часом обертання Місяця, що дорівнює 29 дням 12 годинам 44 хвилинам і 2,8 секундам, тоді як тривалість року враховує період повного обертання Землі навколо сонця.

Ізраїльський народ вів відлік часу за місяцем, і кожний молодий місяць був початком нового календарного місяця:

  • Нісан (давній Авів) 30 днів;
  • Іяр (Зіф) - 29 днів;
  • Сіван - 30 днів
  • Таммуз - 29 днів;
  • Ав -30 днів;
  • Елул - 29 днів;
  • Тішрей, або Єфанім - 30 днів;
  • Хешван, (також Мархешван, Бул) - 29 або 30 днів;
  • Кіслев - 29 або 30 днів;
  • Тевет - 29 днів;
  • Шват - 30 днів;
  • Адар - 29 днів.

Оскільки рік за Місяцем відставав від року за Сонцем на 11 днів, євреї кожного третього року додавали 13-й місяць у 30 днів і називали його Ве-адар, Адар-II або Адар-додатковий.

Китайський календар

Історія китайського місячного календаря починається ще в другому тисячолітті до нашої ери. Ще тоді китайськими вченими було встановлено, що Місяць має певний вплив на Землю та її жителів.

Його використовують, щоб визначати дати традиційних свят. Такими святами є, наприклад, Свято весни або Китайський Новий рік, та Свято середини осені.

Місячний календар застосовують астрологи під час обрання найсприятливіших днів весіль чи відкриття установ. Фази Місяця також визначаються з допомогою місячного календаря, розбитого на місяці згідно з місячним циклом.

У Китаї місячний календар отримав назву «сільськогосподарського».

Інші східні календарі або повністю ідентичні китайському (корейський), або подібні з китайським, але мають деякі відмінності: у в'єтнамському - Кролик у зодіакальному циклі замінений Котом; у тибетському - декілька імен тварин змінено за Зодіаком; у японському - змінено принцип розрахунку, через що виникають розбіжності у роках з іншими календарями.

Елементи китайського календаря завдяки монгольським завоюванням стали надбанням також ісламських народів. 

12 тварин зодіакального китайського календаря, за переказами, були обрані богами для уособлення 12 років, які циклічно повторюються. Порядок 12 тварин такий: щур, бик, тигр, кролик, дракон, змія, кінь, вівця, мавпа, півень, собака і свиня.

Індійський цивільний календар

Цивільний календар був розроблений в Індії в 1950-1955 роках 20 століття, а прийнятий був з 22 березня 1957 року. Сучасне населення Індії характеризується великою кількістю племен та народів, які розмовляють більше як 200 мовами. В минулому кожне плем'я розробляло свій власний календар. Тому, ще донедавна для визначення свят використовували близько 35 різних календарів, переважно сонячно-місячних.

Заплутаність календарних систем виявилася такою значною, що уряд Індії вимушений був провести реформу і ввести Єдиний національний календар. Цей календар не надто відрізняється від Григоріанського. Але визначення високосного року в ньому базується на стародавньому календарі Шака самват.

Щоб визначити високосний рік, до року календаря Шака самват треба додати число 78, і якщо отримана сума ділиться на 4 без залишку, то рік - високосний. 

Шака самват

Місячно-сонячний календар, поширений в Індії, в якому початок років йде з 15 березня 78 н.е. Новий рік по ньому відзначають у березні-квітні.

Існують дві системи епохи Шака в науковому використанні. Одна з них називається Старою епохою Шака, початок якої невизначений, але, ймовірно, йде корінням кудись до 1 тисячоліття до н.е. Інша називається епохою Сака 78 р. н.е., або просто ера Сака, система, яка поширена у свідченнях з Південної Індії.

Календар Майя

Славнозвісний календар цивілізації доколумбової Месоамерики. Його досі продовжують використовувати деякі представники сучасного народу Мая у гірських районах Гватемали. Тож, певною мірою його можна назвати живим.

Календар Майя складається з циклів, синхронізованих різними способами, а їх комбінації утворювали нові, довші цикли. Він базувався на месоамериканській календарній системі, яка була поширеною у всьому регіоні, починаючи з 6 століття до н. е.

Можна сказати, що він є однією з найскладніших та найточніших в історії людства систем у плані обчислення часу та дат. У цій системі час базується на знаннях у космогонії на астрономії. Календар виник на основі того, що Майя зрозуміли принципи існування та руху зірок, Місяця та Сонця, а також робили складні математичні розрахунки.

Взагалі календар Майя базується на кількох календарях та таблицях обчислення, тож, якщо простіше, то він виглядає ось так:

Цолькін – календар без місяців на 260 днів. Він збігається з дев’ятьма місячними циклами, а також пов'язаний з рухом сонця, вагітністю жінки, проходженням зеніту та зростанням урожаю.

Хааб – сонячний календар на 365 днів. Цей календар складається з 18 місяців по 20 днів кожен, званих Uinal, і 5-денного місяця, званого Wayeb, які вважалися чорними днями або днями без імені.

Календарний раунд – 52 роки. Це результат комбінації 260-денної системи Цолькіна та системи Хааба. Два календарі об'єднані, що дає 18 980 унікальних днів, на виконання яких загалом йде 52 роки.

Ацтекський календар

Це вже точно мертвий календар, адже Ацтекська імперія припинила своє існування у 1521 році.

Цей календар, як і Майя, складається з кількох: сонячного, цивільного або сільськогосподарського, та священного.

Отже, сонячний календар складається з 365 днів. Рік було поділено на 18 місяців, в кожному з яких було по 20 днів, залишалося ще 5 днів, званих «порожніми», які вважалися нещасливими.

Священний календар, який жерці використовували при прогнозі майбутнього, називався «Рахунок днів». В основі його лежав 260-денний цикл. Як бачимо, система літочислення дуже схожа на ту, що в календарі Майя.

Шумерський календар

Шумерський календар – також місячно-сонячний. Він складається з двох півріч - Ентен (холодний та вологий сезон) й Емеше (суха та спекотна пора року) і 12 місяців. Пори року не були виділені. Щоб зрівняти місячний і сонячний цикли, кожні кілька років після одного з півріч вставлявся тринадцятий місяць.

Рік починався навесні, після першого молодого місяця, що слідував за розливом річок. Весна відзначалася двома подіями - жнивами ячменю і так званою «повінню коропів».

Відомі календарі, що належать до третього тисячоліття до нашої ери. Тут згадуються назви місяців, дні місяців і списки жертвопринесень до різних свят. Іноді зустрічаються назви ритуалів. Найвідомішим є календар міста Ніпурра, що зберігся найкраще.

Ніппурський календар складався з наступних місяців:

1.Престол святилища

2.На плужну оранку

3.Вміщення цегли в цегляну форму

4. Місяць сівби

5. Місяць запалювання вогнів

6.Місяць обряду богині Інанни

7.Місяць Священного Пагорба

8.Місяць відпускання плугу

9.Місяць виходу Вбивці

10. Місяць виходу батьків (або «місяць виходу моря»)

11. Місяць темряви

12. Місяць жнив

З початку другого тисячоліття до н. е. Ніппурський календар став загальнодержавним календарем Стародавньої Південної Месопотамії.

Тут ми згадали далеко не всі календарі, які існували за всю історію розвитку людства. Чи не кожна цивілізація мала свій календар або, принаймні, намагалася його створити. Але зрозуміло тільки те, що з найдавніших часів людство прагнуло опанувати час, рахувати його та розуміти, як він плине.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Славянск #новости #Донецкая область #Слов'янськ #новини #календар #історія #календарі #цивілізація
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...